Jak pečovat o zdraví střev nejen po kolonoskopii

Jak pečovat o zdraví střev nejen po kolonoskopii

Publikováno: 17.04.2023

Zobrazení: 1330

S přibývajícím věkem přibývají také doporučení preventivních vyšetření pro zachování celkového zdraví. Jedním z nich je vyšetření střev, tzv. kolonoskopie. Preventivní kolonoskopické screeningové vyšetření hradí pojišťovna od 50 let věku, nicméně v případě obtíží lze absolvovat i dříve. Péče o zdraví střev je zásadní v každém věku, a zároveň je to to nejmenší, co pro své zdraví můžeme udělat.

Víte, že zdraví sídlí ve střevech?

Kromě toho, že úkolem střev je trávení potravy a vstřebávání živin, úloha střev a střevní mikrobioty je pro celkové zdraví mnohem zásadnější, než se dříve předpokládalo. Střevo je největším imunitním orgánem těla a možná vás překvapí, že až 70 % imunitních buněk se nachází právě ve střevech. Střevní mikrobiota ovlivňuje funkce v podstatě všech systémů našeho těla včetně trávicího, imunitního, nervového, metabolismu a dalších systémů. Ve střevech se také tvoří až 90 % serotoninu, hormonu štěstí, a zdraví našich střev tak ovlivňuje i naši náladu. Zdravá střeva hrají zásadní roli pro naše fyzické i psychické zdraví.
 

Jak životní styl ovlivňuje diverzitu naší střevní mikrobioty?  

Střevní mikrobiota je tvořena mikroorganismy sídlícími ve střevě. Zdravý člověk má ve svých střevech přibližně 1 000 různých bakteriálních druhů, jejichž složení je individuální a unikátní pro každého člověka. Každodenní stres, pracovní shon, běžné starosti, nedostatek pohybu a nezdravý jídelníček mohou snížit diverzitu střevní mikrobioty, což se může projevit mnoha obtížemi v oblasti fyzického i psychického zdraví. Probiotika a prebiotika představují vhodnou formu podpory zdraví střev, a tím i celkového zdraví.
 

Lepší je prevence, než něco zanedbat!

Dlouhodobě nezdravý životní styl a nezdravé stravování přivádí na kolonoskopické vyšetření střev spoustu příslušníků mladší generace. Koloskopie je endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva (případně lze vyšetřit i koncovou část střeva tenkého) prováděné tenkým ohebným endoskopickým přístrojem. Cílem zákroku je zjistit stav střev a najít příčinu obtíží případě, že již nějakými trpíte (střevní záněty, polypy apod.) Během vyšetření lze provést diagnostický odběr ze střevní sliznice, tzv. biopsii, nebo odstranění střevního výrůstku, polypu, který by se v budoucnu mohl projevit jako zhoubný.
 

Jak se na kolonoskopii správně připravit?

Pro kolonoskopické vyšetření je důležitá kvalitní příprava střev. Tlusté střevo za normálních podmínek obsahuje tuhou stolici, a proto je základním předpokladem kolonoskopického vyšetření jeho úplné vyprázdnění. Doporučuje se týden před vyšetřením přechodně vysadit preparáty s obsahem železa, warfarin, nízkomolekulární heparin či léky snižující hladinu cukru v krvi (vždy po konzultaci s ošetřujícím lékařem). Cca 5 dní před vyšetřením vynechte stravu s vysokým obsahem nestravitelných rostlinných zbytků (ovoce, zeleninu, obiloviny, luštěniny, celozrnné pečivo, mák, ořechy, tuhé maso, rýži atd.). Den před vyšetřením vynechte tuhou stravu a pijte jen čiré tekutiny.  Obvykle den před kolonoskopickým vyšetřením (večer do cca 20. hodiny) a v den vyšetření (do 4. hodiny před začátkem kolonoskopického vyšetření) je nutné vypít projímavý roztok. Používají se například makrogolové roztoky či kombinované přípravky s projímadly. 4 hodiny před vyšetřením již nepijte nic. Detailní popis přípravy ke kolonoskopii obdržíte v zařízení, kde vám bude vyšetření provedeno.
 

Jak správně pečovat o střeva po kolonoskopii?

Po kolonoskopii, pokud vám nebyly odstraňovány polypy, je možné jíst a pít bez větších omezení. V případě terapeutického výkonu dbejte pokynů svého lékaře. Přechodně se po kolonoskopii mohou objevit zažívací obtíže jako je např. pocit břišního diskomfortu, nadýmání, průjem, zácpa aj. Současně se zdravou a vyváženou stravou je vhodné podpořit rovnováhu střevní mikrobioty doplněním probiotik a prebiotik. Vhodný nejen po kolonoskopii, ale také pro každodenní péči o střevní mikroflóru, je probiotický komplex Biopron9 Premium, nejsilnější v řadě Biopron. Jde o kombinaci 9 probiotických kmenů ve vysoké koncentraci 20 miliard CFU* v denní dávce. Biopron 9 Premium představuje jedinečnou a vyváženou kombinaci probiotických kultur a probiotik fruktooligosacharidů (FOS). Vhodný také jako součást antibiotické léčby.
 
*CFU – počet živých mikroorganismů tvořících kolonie (colony-forming units)
 
 
 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Jak po střevní chřipce přejít zpět na běžnou stravu?
24.04.2023

Jak po střevní chřipce přejít zpět na běžnou stravu?

Gastroenteritida, střevní chřipka, je jedno z nejčastějších onemocnění dětí i dospělých. I když obvykle netrvá dlouho a většinou nevyžaduje návštěvu lékaře, pro nemocného je gastroenteritida velmi nepříjemná. Onemocní-li dítě, senior, nebo osoba chronicky nemocná, onemocnění nepodceňujte a v případě jakýchkoliv pochybností navštivte raději lékaře. Základem léčby jsou dietní opatření, dostatek tekutin a klid na lůžku. Po odeznění obtíží je důležité, aby byl návrat k běžné stravě postupný. Jak na to, vám poradíme!
 

Přečtěte si více
Zobrazení: 26134
Střeva jsou víc, než se zdá
14.03.2020

Střeva jsou víc, než se zdá

V lidském těle zuří věčný boj – spojenci versus patogeny…

Přečtěte si více
Zobrazení: 3301
Probiotika, strážci našich střev
02.12.2022

Probiotika, strážci našich střev

Až 70 % imunitních buněk sídlí ve střevech, a proto je vhodné o svá střeva pečovat. Zdravý střevní mikrobiom je důležitý pro naše celkové zdraví a pohodu. Udržte v kondici svá střeva, a budete v kondici i vy!

Přečtěte si více
Zobrazení: 167
Probiotika, doporučovaná suplementace v průběhu užívání antibiotik
07.02.2022

Probiotika, doporučovaná suplementace v průběhu užívání antibiotik

Antibiotika jsou jedním z největších objevů moderní medicíny, díky kterým se bakteriálních infekcí nemusíme tolik obávat. Ačkoliv výhody antibiotické léčby jsou nesporné, jejich užívání může mít negativní vliv na střevní mikrobiom. Podpora naší střevní mikrobioty v průběhu antibiotické léčby může přispět ke zmírnění obtíží projevující se zejména v oblasti zažívání.

Přečtěte si více
Zobrazení: 825
Stop nadýmání a plynatosti!
09.08.2022

Stop nadýmání a plynatosti!

Nadýmání trápí až 30 % populace, od kojenců po seniory. Většinou jde o krátkodobý problém, který je reakcí na nějakou dietní chybu. Bolest, pocit nafouklého břicha, říhání a plynatost, to všechno mohou být projevy nadýmání. Zdravému člověku denně odchází kolem jednoho litru plynu. Pokud se plyn nevstřebá nebo neodchází ven přirozenou cestou objevuje se právě nadýmání a plynatost. Máme pro vás nejen tipy na zmírnění nadýmání a plynatosti, ale i seznam potravin, které mohou nadýmání způsobovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20334
Zdravým zažíváním k optimální kondici
23.04.2018

Zdravým zažíváním k optimální kondici

Zdravá střeva jsou nejen důležitou součástí správně fungujícího zažívání a sídlem imunitního systému, ale skrze správně fungující zažívání mohou mít vliv také na naši hmotnost. Redukce hmotnosti je s počátkem roku vždy aktuální téma, a proto vám poradíme, co vás kromě zdravého jídelníčku a pohybu dostane po vánočních svátcích zpět do formy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 578
Zdravá střeva jako brána imunity dětí i dospělých
23.01.2024

Zdravá střeva jako brána imunity dětí i dospělých

Věděli jste, že kondice trávícího traktu úzce souvisí také se zdravím celého organismu. Řada Biopron představuje vysoce kvalitní probiotické produkty, které podpoří zdraví Vaší střevní mikrobioty, a tím i Vaše celkové zdraví. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby různých cílových skupin včetně dětí. Péče o střevní mikrobiom dětí i dospělých se opravdu vyplatí, protože zdraví sídlí ve střevech!

Přečtěte si více
Zobrazení: 330
Užijte si dovolenou i grilování na zahradě bez zažívacích potíží
29.06.2019

Užijte si dovolenou i grilování na zahradě bez zažívacích potíží

Doba zaslouženého odpočinku, čas dovolených, je za dveřmi. A s přípravou na cesty je nejlepší začít hned. Na dovolené nás mohou potkat nepříjemné zdravotní komplikace. A nemusí se jednat pouze o dovolenou v exotických zemích. Střevní potíže nás mohou potkat kdekoliv.

Přečtěte si více
Zobrazení: 382
Účinná pomoc při zažívacích obtížích
22.02.2021

Účinná pomoc při zažívacích obtížích

Trápí vás vždy po jídle pocit nafouklého a plného břicha nebo bolesti v nadbřišku? Potíže se zažíváním mohou být spojeny také s celkovou nevolností, pálením žáhy, průjmem, zácpou, zvracením a nechutenstvím. Za zažívacími problémy stojí nejčastěji špatná životospráva, konzumace nezdravých a nevhodných potravin, ale také nedostatek pohybu a sedavý způsob života. Co pomáhá při dyspepsii a jaká je její léčba?

Přečtěte si více
Zobrazení: 640
Trápí vás nebo vaše děti střevní chřipka? Pak vám poradíme, na co si dát pozor
19.01.2022

Trápí vás nebo vaše děti střevní chřipka? Pak vám poradíme, na co si dát pozor

Střevní chřipka, gastroenteritida, dokáže svým rychlým nástupem překvapit. I když jde o běžné onemocnění s poměrně rychlým průběhem, díky riziku dehydratace se v některých případech může změnit v život ohrožující onemocnění. Gastroenteritida naštěstí nemá dlouhého trvání a k zotavení dochází během několika málo dnů. Poradíme vám, jak přispět k rychlé rekonvalescenci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1783