Trápí vás nebo vaše děti střevní chřipka? Pak vám poradíme, na co si dát pozor

Trápí vás nebo vaše děti střevní chřipka? Pak vám poradíme, na co si dát pozor

Publikováno: 19.01.2022

Zobrazení: 1783

Střevní chřipka, gastroenteritida, dokáže svým rychlým nástupem překvapit. I když jde o běžné onemocnění s poměrně rychlým průběhem, díky riziku dehydratace se v některých případech může změnit v život ohrožující onemocnění. Gastroenteritida naštěstí nemá dlouhého trvání a k zotavení dochází během několika málo dnů. Poradíme vám, jak přispět k rychlé rekonvalescenci.

Střevní chřipka, onemocnění trávicího traktu

Gastroenteritida je zánětlivé onemocnění trávicího traktu, jehož průvodním znakem je průjem, spojený s bolestmi a křečemi břicha, zvracením, nechutenstvím, malátností, únavou, zvýšenou teplotou, horečkou a bolestmi svalů a kloubů. Na vině nemusí být jen konzumace zkaženého jídla, ale také viry a bakterie. Bakteriálním původcem onemocnění jsou nejčastěji bakterie Salmonella, Escherichia Coli a Campylobacter jejuni, virová onemocnění jsou způsobována adenoviry a rotaviry. U dětských pacientů, u osob chronicky nemocných a seniorů je důležité vyhledat lékaře a nespoléhat na samoléčbu. Tyto rizikové skupiny jsou totiž ve větší míře ohroženy dehydratací, což může být život ohrožující stav.
 

Nejčastější způsob přenosu? Fekálně orální cesta!

Infikovat se lze kontaktem s nakaženou osobou, a to především fekálně orální cestou. Vzhledem k tomu, že jde o vysoce nakažlivé onemocnění, k přenosu stačí malá virová nálož. K přenosu dochází přímým kontaktem s nakaženou osobou, např. kontaktem s rukou nemocného, která je kontaminována stolicí. K nákaze může dojít i kapénkovou infekcí. Nejnakažlivější je nemocný během prvních 4 dnů od propuknutí onemocnění. Ve stolici může být infekce přítomna ale až po dobu 10 dnů.
 

Jak bojovat se střevní chřipkou?

Léčba spočívá v klidovém režimu a dostatku tekutin. Zapomínat by se v rodině nemělo ani na preventivní hygienická opatření k minimalizaci přenosu na další členy rodiny. Nemocní často trpí nechutenstvím, a proto není vhodné je do jídla nutit. Konzumace jídla by měla probíhat po velmi malých porcích. Důležitý je dostatek tekutin, které by se měly pít po doušcích. Na nadměrný příjem jídla a tekutin bude tělo reagovat bolestmi břicha, průjmem a zvracením, a proto se nesnažte rekonvalescenci uspěchat.
 

Tipy pro podporu zdraví

  1. Nikdy nepodceňujte střevní chřipku u dětí, seniorů a osob chronický nemocných.
  2. Pokud se příznaky zhoršují a nedochází ke zlepšení, vyhledejte lékaře.  
  3. V rámci prevence dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu konzumovaných pokrmů.
  4. Dodržujte základní hygienická pravidla, které snižují riziko nákazy.
  5. Jakmile se objeví zvracení, bolesti břicha a průjmy, nenuťte se do jídla, ale zaměřte se na dostatečnou hydrataci, aby tělo získalo zpět ztracené tekutiny a ionty. Pijte pouze po malých doušcích, zabráníte tím dalšímu zvracení. Ideální tekutinou je černý čaj, voda a rehydratační roztoky. Vhodné nejsou sladké džusy a limonády.
  6. Sledujte zabarvení své moči. Je-li tělo dehydratováno, je moč tmavá. Je-li tělo dobře hydratováno, má moč světlou barvu.
  7. Vhodnými potravinami jsou suchary a starší pečivo, kuřecí vývar, rýže, brambory, vařená mrkev a banán. Pokud obtíže odeznívají, lze pomalu přecházet na pevnou stravu.  
  8. Vyhněte se mléčným výrobkům, kořeněným, tučným, smaženým pokrmům a nezdravým pochutinám, ale také kofeinu, alkoholu a kouření.
  9.  Obtíže lze zmírnit také zdravotnickými prostředky. Naším tipem je Sorbecta určená k léčbě průjmových onemocnění s účinnou látkou diosmectit (přírodní čištěný jíl), působící prostřednictvím mechanické absorpce patogenních mikroorganismů a toxinů ve střevě. Sorbecta má banánovou příchuť, je vhodná i pro děti od 1 roku.  
  10. Nezapomeňte do jídelníčku zařadit probiotika pro péči o střevní mikrobion nejen v období vyššího výskytu chřipek, ale během celého roku. Biopron® nabízí vysoce kvalitní probiotické produkty obsahující probiotické kmeny splňující přísné požadavky včetně prokázané životaschopnosti a odolnosti vůči kyselinám. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby a cílové skupiny. Podpořte správný vývoj i dětský střevní mikrobion probiotiky Biopron Baby. Pro starší děti a dospělé je určena široká nabídka produktů včetně novinky Biopron 9 Immunity s 9 probiotickými kmeny v denní dávce 9 miliard CFU, s vitaminem D3, který podporuje imunitní systém a kvalitními probiotiky.  Zdraví sídlí ve střevech, a proto zařaďte produkty  Biopron® do svého každodenního jídelníčku.
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Novoroční detox začíná!
20.01.2023

Novoroční detox začíná!

Cítíte se během zimy unavení, vyčerpaní a bez energie? Důvodů, proč se potýkáme se zimní únavou, může být mnoho. Od nedostatku slunečního svitu, až po kilogramy nabrané v důsledku menšího energetického výdeje a konzumace většího množství kalorií. Zkuste náš novoroční detox a vraťte tělo i mysl zpět do formy. Někdy totiž stačí opravdu málo, abyste se cítili lépe!

Přečtěte si více
Zobrazení: 6709
Jak si zregenerovat kolenní klouby
01.12.2015

Jak si zregenerovat kolenní klouby

Bolest kloubů se často objeví náhle, bez ohledu na věk. Onemocnění kloubů se vyskytuje nejčastěji v kloubech, které jsou vystaveny větší zátěži, jako jsou klouby kolenní nebo kyčelní. Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem lidského těla a právem si zaslouží velkou péči, ať už v rámci prevence, po vzniku zranění, nebo chronických obtíží.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5185
Podzimní pleťové masky
15.10.2023

Podzimní pleťové masky

Máte při pohledu do zrcadla pocit, že vaše pleť potřebuje restart? Na zdraví a kvalitě pleti se mohlo podepsat nejen slunce a koupání v chlorované vodě, ale také nezdravý životní styl, kterému zejména v době dovolených, lze těžko odolat. Pleť může být vysušená, se sklonem k tvorbě vrásek, objevit se mohou pigmentové skvrny a další nedokonalosti. Přinášíme vám recepty na nejoblíbenější podzimní pleťové masky, díky kterým bude vaše pleť jako znovuzrozená. Nevěříte? Tak je vyzkoušejte!

Přečtěte si více
Zobrazení: 245
Víte, jak správně pečovat o svůj zrak?
15.03.2024

Víte, jak správně pečovat o svůj zrak?

Březen patří nejen knihám, ale také zdravému zraku. Právě v tomto období jste mohli zaznamenat řadu osvětových akcí, které seznamují s tím, jak je důležité o zrak pečovat. Zrak je pro člověka tím nejdůležitějším smyslem. Prostřednictvím zraku získáváme až 80 % informací z okolního světa. Dnešní doba, plná počítačových technologií, však zraku příliš neprospívá a se zhoršenou kvalitou zraku se potýkají mnozí z nás. Onemocnění oka představují vážný problém, a proto pečujte o svůj zrak dříve, než se případné oční obtíže projeví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 764