Imunita je mechanismus těla, který jej chrání před škodlivými vlivy.

Kdy je důležité podpořit správnou funkci imunity?

• Když vy nebo osoby okolo vás mají chřipku, respirační onemocnění, bolest v krku nebo rýmu.
  • Jestliže se necítíte dobře, jste unavení, je vám chladno, trpíte nechutenstvím a jste přecitlivělí či podráždění.
  • Pokud strava není dostatečně vyvážená, aby obsahovala klíčové látky podporující imunitu – maso, ořechy, ryby, mléčné produkty nebo cereálie.

Živiny, které přispívají k normální funkci imunitního systému nejvíce:

• Vitamín C
  • Vitamín D
  • Vitamín A & Betakaroteny
  • B12, B6, B9
  • Železo, zinek, selen
Sezóna šípků je za dveřmi a s ní nejoblíbenější šípkové recepty

Sezóna šípků je za dveřmi a s ní nejoblíbenější šípkové recepty

I když je léto stále v plném proudu, není od věci se připravit na podzimní nachlazení. Jak? Přece sběrem šípků, známých svým vysokým obsahem vitaminu C. Šípkový čaj jako podpora organismu při nachlazení je známou babskou radou již od nepaměti. Sezóna šípků spadá na přelom léta a podzimu, a proto vám přinášíme nejen rady, jak šípky sbírat a sušit, ale také oblíbené šípkové recepty na podporu zdraví během podzimních plískanic.

První měsíce školy, náročné období pro dětskou imunitu

První měsíce školy, náročné období pro dětskou imunitu

Návrat dětí do školních lavic znamená kromě školních povinností, také zátěž pro dětskou imunitu. S příchodem podzimu dochází ke zvýšenému výskytu onemocnění, zejména respiračních infekcí, které se v dětských kolektivech velmi snadno šíří. Recidivující respirační infekce u dětí jsou tak v podzimních měsících jedním z nejčastějších důvodů návštěv pediatra. Tipy, jak posílit dětskou imunitu před návratem do škol a školek, vám přinášíme.

Nemoc špinavých rukou, nechtěný suvenýr z dovolené či letního tábora
28.07.2020

Nemoc špinavých rukou, nechtěný suvenýr z dovolené či letního tábora

Hepatitida A, známá také jako žloutenka či nemoc špinavých rukou, se vyskytuje zejména v zemích s nízkým hygienickým standardem. Onemocnět lze ale prakticky kdekoliv. Hepatitida A se snadno šíří v kolektivech, a tak může dojít k nákaze např. na letních dětských táborech. Proti hepatitidě A naštěstí existuje účinné očkování, dlouhodobě chránící před onemocněním. Jaké jsou příznaky a doporučená preventivní opatření proti tomuto onemocnění, které dokáže léto nepříjemně zkomplikovat?

Jak správně a bezpečně odstranit klíště
14.07.2020

Jak správně a bezpečně odstranit klíště

Mýtus, že klíště se vyskytuje jen v lese, je už dávno překonán. Klíště si můžeme odnést i z městského parku nebo z trávníku před domem. Pokud si tohoto nechtěného společníka domů přineseme, je nutné se ho ihned zbavit. Bohužel ne každý zná způsob, jak klíště správně a bezpečně odstranit, a navíc se často tradují různé metody, které přenos infekce ještě zvyšují. Bezpečný a správný způsob odstranění klíštěte vám přinášíme.

Lymeská borelióza a klíšťová encefalitida, různá onemocnění, ale společný přenašeč
30.06.2020

Klíšťata patří mezi přenašeče neuroinfekcí, z nichž nejznámější a nejzávažnější je lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. I když se jedná o různá onemocnění s rozdílnými příznaky, lidé je často zaměňují. Společným přenašečem lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy je klíště, jehož aktivita bývá zejména v letních měsících velmi vysoká. Přehled základních příznaků těchto obávaných onemocnění je třeba znát, protože včasná diagnostika je základem úspěšné léčby.

Zánět průdušek u dětských pacientů
08.04.2020

Zánět průdušek u dětských pacientů

Zánět průdušek (bronchitida) je u dětí poměrně časté onemocnění. Suchý a dráždivý kašel, který se po několika dnech změní na kašel produktivní s vykašláváním hlenu, je typickým příznakem zánětu průdušek, který často doprovází nachlazení nebo na něj navazuje. Neléčená bronchitida může skončit nebezpečným zápalem plic, a proto by rodiče neměli s návštěvou dětského lékaře otálet.

Ryby v jídelníčku podpoří zdraví srdce i mozku
03.04.2020

Ryby v jídelníčku podpoří zdraví srdce i mozku

To, že by ryby měly být součástí zdravého jídelníčku, je známá věc. Podle doporučení odborníků na výživu by se ryby měly na talíři objevit alespoň 2 x týdně. Proč je konzumace ryb tak důležitá? Ryby, a to převážně ty mořské, představují nejlepší zdroj omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny především přispívají ke správné funkci mozku a srdce. Kromě ryb najdeme omega-3 také v mořských řasách. K čemu jsou omega-3 mastné kyseliny a kde je najít, to jsou nejčastější otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Zobrazuji články 1 až 7 z 46 celkem