Lymeská borelióza a klíšťová encefalitida, různá onemocnění, ale společný přenašeč
30.06.2020

Klíšťata patří mezi přenašeče neuroinfekcí, z nichž nejznámější a nejzávažnější je lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. I když se jedná o různá onemocnění s rozdílnými příznaky, lidé je často zaměňují. Společným přenašečem lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy je klíště, jehož aktivita bývá zejména v letních měsících velmi vysoká. Přehled základních příznaků těchto obávaných onemocnění je třeba znát, protože včasná diagnostika je základem úspěšné léčby.

Za jarní únavu možná může nedostatek vitamínů a minerálů
06.05.2020

Za jarní únavu možná může nedostatek vitamínů a minerálů

Pokud patříte mezi ty, kteří na jaře bojují s pocity psychického a fyzického vyčerpání, tedy jarní únavou, vězte, že někdy jen stačí tělu doplnit ty správné vitaminy a minerály. Bez kterých vitaminů a minerálů se na jaře neobejdete? Nastartovat tělo může pomoci vitamin C, vitamin B-komplex a hořčík.

Doporučená dávka vitamínů? Znáte jí?
01.05.2020

Doporučená dávka vitamínů? Znáte jí?

Vitaminy jsou látky nezbytné pro správné fungování našeho těla. Každý vitamin má pro funkci organismu nezastupitelný význam a jeho deficit se vždy projeví na našem zdravotním stavu. Tělo si ale vitaminy není schopno samo vytvářet, a proto je důležité je tělu dodávat stravou nebo prostřednictvím doplňků stravy. Přehled základních vitaminů a jejich referenční hodnoty příjmu vám pro lepší orientaci v této problematice přinášíme.

Zánět průdušek u dětských pacientů
08.04.2020

Zánět průdušek u dětských pacientů

Zánět průdušek (bronchitida) je u dětí poměrně časté onemocnění. Suchý a dráždivý kašel, který se po několika dnech změní na kašel produktivní s vykašláváním hlenu, je typickým příznakem zánětu průdušek, který často doprovází nachlazení nebo na něj navazuje. Neléčená bronchitida může skončit nebezpečným zápalem plic, a proto by rodiče neměli s návštěvou dětského lékaře otálet.

Oslavte s námi Světový den zdraví
06.04.2020

Oslavte s námi Světový den zdraví

„Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím.“ Arthur Schopenhauer

Ryby v jídelníčku podpoří zdraví srdce i mozku
03.04.2020

Ryby v jídelníčku podpoří zdraví srdce i mozku

To, že by ryby měly být součástí zdravého jídelníčku, je známá věc. Podle doporučení odborníků na výživu by se ryby měly na talíři objevit alespoň 2 x týdně. Proč je konzumace ryb tak důležitá? Ryby, a to převážně ty mořské, představují nejlepší zdroj omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny především přispívají ke správné funkci mozku a srdce. Kromě ryb najdeme omega-3 také v mořských řasách. K čemu jsou omega-3 mastné kyseliny a kde je najít, to jsou nejčastější otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Roztroušená skleróza, onemocnění s nenápadnými začátky
02.04.2020

Roztroušená skleróza, onemocnění s nenápadnými začátky

V České republice trpí roztroušenou sklerózou přibližně 20 tisíc lidí. Podle odhadů je na celém světě postiženo přibližně 2,3 miliónu pacientů. Počáteční projevy roztroušené sklerózy jsou velmi nenápadné a různorodé, a proto není zcela jednoduché onemocnění rozpoznat. Začátky onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, se objevují u pacientů zejména mezi 20. a 40. rokem života.

Zobrazuji články 1 až 7 z 63 celkem