Jód a onemocnění štítné žlázy

Jód a onemocnění štítné žlázy

Publikováno: 24.03.2020

Zobrazení: 8174

Jód je jedním z nejdůležitějších minerálů pro lidský organismus. Bez jódu by nemohla správně fungovat štítná žláza, důležitá pro průběh metabolických dějů. A jaké jsou příznaky onemocnění štítné žlázy? Hubnutí nebo nabírání na váze. Zpomalené nebo příliš rychlé pohyby. Pocení nebo neustálý pocit chladu. Projevy onemocnění štítné žlázy jsou různé. Záleží na tom, zda se porucha štítné žlázy projeví nedostatkem nebo nadbytkem produkovaných hormonů.

Štítná žláza

Štítná žláza je endokrinní žláza uložena na přední straně krku a svým tvarem připomíná motýlí křídla. Štítná žláza produkuje hormony nezbytné pro správný průběh metabolických dějů, trijodthyronin a thyroxin. Oba tyto hormony mají vliv na spotřebu kyslíku, růst a vývoj. Pro tvorbu hormonů štítné žlázy je nutný jód, oba tyto hormony obsahují jód a bez jeho přítomnosti jsou neúčinné, a proto jeho přísun může ovlivňovat i poruchy štítné žlázy. Tvorba hormonů však závisí i na obsahu jiných látek, které metabolismus ve štítné žláze ovlivňují. Nedostatek jódu může zapříčinit zvětšení štítné žlázy (struma), ktertenismus, či poruchy vývoje nebo poruchy funkce štítné žlázy, které se vyskytovaly spíše v minulosti. Dnes je ČR zařazena v oficiální klasifikaci Světové zdravotnické organizace (WHO) a organizace speciálně zaměřené na řešení důsledků jodového deficitu (ICCIDD) mezi státy s jodovou saturací.
 

Onemocnění štítné žlázy

Onemocnění štítné žlázy nejčastěji vznikají v důsledku autoimunitního zánětu způsobeného poruchou imunity. Imunitní systém začne vytvářet protilátky proti vlastní tkáni, v tomto případě tkáni štítné žlázy. Tyto protilátky pak napadají samotnou štítnou žlázu a dochází k poruchám funkce. Poruchy štítné žlázy se projeví jako hypertyreóza, kdy je produkováno příliš mnoho hormonů nebo hypotyreóza, kdy je hormonů produkován nedostatek. Mezi další příčiny patří genetické faktory, hormonální poruchy, chirurgické zákroky, ozařování a užívání některých léků.
 

Hypotyreóza, když je hormonů málo

Hypotyreóza je nedostatečná činnost štítné žlázy. Štítná žláza produkuje málo hormonů a organismus funguje pomaleji. Hlavním důvodem bývá nedostatek jódu. Mezi nejčastější příznaky hypotyreózy patří pomalejší pohyby, únava, deprese, suchá kůže, nesnášenlivost chladu a nabírání na váze (vlivem zadržování tekutiny v těle). Nejčastější příčinou je zmiňovaný autoimunitní zánět vedoucí k poškození a následnému poklesu funkce štítné žlázy.
 

Hypertyreóza, když je hormonů příliš

Hypertyreóza je opak hypotyreózy, kdy štítná žláza produkuje hormonů příliš, a proto organismus funguje zrychleně. Hypertyreóza se projevuje změnami nálad, poruchami spánku, hubnutím při velké chuti k jídlu, průjmem, zrychleným tepem, bušením srdce, pocením a nesnášenlivostí tepla, neklidem. Typické je padání vlasů a oční potíže, od slzení a pálení až po poruchy vidění. Nejčastější příčinou je autoimunitní původ, ale také tzv. tyreoidální autonomie, kdy štítná žláza reaguje na normální hladinu hormonů zvýšenou činností. U hypertyreózy bývá často přítomná mírně zvětšená až zvětšená štítná žláza (struma).
 

Při prvních příznacích vyhledejte lékaře

Máte-li podezření na onemocnění štítné žlázy, navštivte lékaře, který provede krevní testy. Pokud je porucha štítné žlázy diagnostikována, je pacient odeslán k endokrinologovi, který rozhodne o vhodném léčebném postupu.
 

Jód a lidské zdraví

Kromě toho, že jód přispívá k normální produkci hormonů štítné žlázy a normální funkci štítné žlázy, má v organismu řadu dalších úloh. Jód podporuje normální růst dětí, fyziologické kognitivní funkce jako je např. pozornost a koncentrace a přispívá k normální funkci nervového systému. Jód také podporuje udržení normálního stavu pokožky a přispívá k normálnímu energetickému metabolismu. Těhotné a kojící ženy mají zvýšenou potřebu jódu. Zvýšená potřeba vyplývá ze zjištění nedostatku jódu u části těhotných i v oblastech, kde je běžná populace dobře zásobena.
 
Doporučená denní dávka jódu je závislá především na věku. Děti do pěti let potřebují pro své zdraví přijmout denně 90 mikrogramů, od šesti do dvanácti let 120 mikrogramů, nad 12 let a dospělí 150 mikrogramů, těhotné a kojící ženy 200-250 mikrogramů. Denní dávku lze organismu zajistit správným výběrem potravin.
 

Pestrá strava jako nejlepší zdroj jódu

Jód je v současné době v celé populaci kompenzován jodací jedlé soli. Používejte proto při přípravě jídel zásadně sůl s jódem. Zdrojem jódu je především pestrá a vyvážená strava. Nejpřirozenějším zdrojem jódu jsou mořské ryby (losos, tuňák, makrela), ústřice, krabi, řasy, mořská voda, jejichž obsah může kolísat podle oblasti, kde byly získány, sůl, některé minerálky, čokoládové boby, vejce, mléko, citrony, mrkev, špenát, brokolice, česnek, cibule, bazalka aj. Pokud si někteří nejsou jisti, zda jsou schopni svému organismu dodat potřebné množství jódu, mohou sáhnout také po doplňcích stravy. Jód Výtažek z kelpu je přírodním zdrojem jódu z mořských řas pro zdraví štítné žlázy. Jód obsažený v tomto výrobku je získáván z kelpu, mořské řasy rostoucí v chladných vodách světových oceánů.
 
Zdraví organismu podpoří široká nabídka vitamínů a minerály z řady Walmark Line.
Víte, které potraviny obsahují nejvíce jódu?
01.03.2021

Víte, které potraviny obsahují nejvíce jódu?

Na 6. březen spadá Mezinárodní den jódu, a proto si pojďme připomenout, proč je jód pro tělo tak důležitý. Díky jodizaci soli, která začala v České republice ve 40. letech minulého století, se s těmi, kteří by trpěli absolutním nedostatkem jódu, prakticky nesetkáme. Nedostatek jódu v těhotenství dříve vedl k mnoha vývojovým poruchám včetně poruch intelektu. Na zdraví se ale projeví i nízký deficit jódu. Na rozdíl od přímořských národů, které díky časté konzumaci ryb mají jódu dostatek, my na jeho dostatečný přísun musíme dbát.

Přečtěte si více
Zobrazení: 28998