Velikonoční zvyky a tradice den po dni

Velikonoční zvyky a tradice den po dni

Publikováno: 03.04.2023

Zobrazení: 616

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Naši předci měli Velikonoce spojeny s mnoha zvyky a tradicemi, z nichž některé dodržujeme dodnes. Většina z nás peče beránka, plete pomlázku, maluje kraslice a do vázy si dává kočičky. Velikonočních tradic je ale mnohem víc, a proto si pojďme některé připomenout.

Kdy slavíme Velikonoce?

Velikonoční neděli slavíme vždy první víkend po prvním jarním úplňku, který následuje po rovnodennosti. Už týden předtím ale začíná období, které se označuje jako pašijový týden. Pašijový týden dlouhého postního období má připomínat utrpení Ježíše Krista a každý den má své pojmenování. Kdo by neznal Modré pondělí nebo Škaredou středu? A s jakými velikonočními tradicemi jsou jednotlivé dny spojené?

Marťánci Gummy Velikonoce

Velikonoční tradice den po dni 

  • Na Modré pondělí se v kostelech vyvěšovaly modré nebo fialové látky. Tento den byl pro křesťany dnem volna, kdy se nesmělo pracovat. Přívlastek modrý pochází z německého "blauer Montag". Slovo "blau" má zde význam "podnapilý, neschopný práce".

  • Během Šedivého úterý hospodyňky vymetaly pavučiny a uklízely.

  • Škaredá středa byla dnem, kdy se vymetaly komíny. Kdo se na tento den mračil, tomu to zůstalo každou středu v roce. A právě na Škaredou středu Jidáš zradil Ježíše.

  • Na Zelený čtvrtek by se měla jíst jen zelená jídla (špenát, kopřivy, řeřicha apod.), aby byl člověk zdravý. O Zeleném čtvrtku se nemá nic půjčovat a také byste se neměli s nikým hádat. Za odměnu se vám pak budou všechny hádky vyhýbat. V tento den zvony odlétají do Říma a v kostelích zavládne až do Bílé soboty ticho. Zvonění zvonů je nahrazeno řehtačkami, se kterými děti obchází vesnice, protože jejich zvuk vyhání z domů nečisté síly. Na Zelený čtvrtek lidé pekli jidáše a další sladké pečivo z kynutého těsta. Kdo snědl jidáše, byl celý rok zdravý.

  • Velký pátek je dnem smutku, protože Ježíš byl vyslýchán, odsouzen a nakonec ukřižován. Podle evangelií zemřel na kříži ve tři hodiny odpoledne. Na památku jeho utrpení se v tento čas konají církevní obřady. Základním církevním zvykem je půst. Velký pátek je spojen s kouzly. V těchto dnech se podle starobylých pověstí otevírá země s poklady, a proto se nesmělo orat a kopat na poli.

  • Na Bílou sobotu byl Ježíš uložen do hrobu. Je to den vzkříšení a poslední den půstu pašijového týdne. V tento den se zvony vracejí z Říma. Na Bílou sobotu bývá v kostelích ticho, neslaví se mše, protože křesťané oplakávají Ježíše Krista. V tento den se v domácnostech bílilo, vařily a pekly se obřadní pokrmy, muži a chlapci pletli pomlázky a zdobila se vajíčka (kraslice).

  • Největším svátkem je Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční). V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých, přichází Velká noc a po ní Boží hod velikonoční. Křesťané se radují z příchodu Pána. V tento den se jedly pokrmy posvěcené v kostele a každý, kdo do domácnosti přišel, musel být tímto jídlem obdarován.

  • Velikonoční (červené) pondělí je dnes nejoblíbenějším dnem chlapců a mužů, kteří chodí s pomlázkami. Žena nebo dívka má být o Velikonočním pondělí vyšlehána, aby byla svěží a zdravá po celý rok. Tak milé dívky a ženy, až uslyšíte v pondělí za dveřmi koledníky, pusťte je dovnitř, ať neuschnete!
     

Velikonoční svátky a dětské zdraví

V mnoha rodinách jsou děti o Velikonocích obdarovávány mnoha různými sladkostmi. Oblíbené jsou zejména čokoládové figurky v podobě zvířátek a vajíček. Nadměrné množství sladkostí není vhodné nejen o Velikonocích, ale během celého roku a rodiče by měli v zájmu zdraví svých dětí nekvalitními a nezdravými sladkostmi spíše šetřit. Velikonoční balíčky by měly namísto čokolády obsahovat třeba různé oříšky a kvalitní čokoládu. Chcete-li udělat dětem radost, a zároveň podpořit jejich zdraví, máme pro vás tip v podobě našich oblíbených Marťánků. Příznivé účinky různých vitaminů, minerálů a bylinných extraktů byly prokázány jako podpora imunity dětí a celkového zdraví. Potěšte děti Marťánky Gummy Velikonoce s příchutí borůvka, citron, jahoda a mandarinka v obalu s motivem Marťanského vejce. Multivitaminy pro děti s vitaminem C a D3 pro podporu zdraví a imunity děti určitě potěší! 
 

CO PŘIDAT DĚTEM DO VELIKONOČNÍHO BALÍČKU? No přeci MARŤÁNKY!

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Velikonoční pečení letos zdravěji
03.04.2023

Velikonoční pečení letos zdravěji

Velikonoce si nikdo nedokáže představit bez klasických velikonočních moučníků, kterými jsou beránek, mazanec a tradiční jidáše. Ale co je letos zkusit zdravěji a užít si velikonoční mlsání bez kil navíc? Máme pro vás pár velikonočních receptů, ovšem letos ve zdravější variantě!

Přečtěte si více
Zobrazení: 3147
ROZHOVOR: Jak připravit dětskou imunitu na podzim?
12.09.2023

ROZHOVOR: Jak připravit dětskou imunitu na podzim?

Nástup do školy a nadcházející podzim s sebou může přinášet zvýšené riziko některých onemocnění, z nichž těmi nejčastějšími jsou respirační virové infekce. Zeptali jsme se alergoložky a imunoložky MUDr. Martiny Grimmové, co můžeme udělat pro podporu imunitního systému našich děti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 111
Jak na rýmu u dětí?
26.10.2020

Jak na rýmu u dětí?

Rýma u dětí, zejména u kojenců a batolat, umí potrápit nejen děti, ale i rodiče. I když rýma většinou nepředstavuje závažné onemocnění, je pro dítě velmi obtěžující. Miminka nejsou schopna dýchat ústy a při poloze na zádech dochází k ucpání nosu, což je značně nepříjemné. Rýma u kojenců bývá spojena se zhoršeným sáním mléka. Rýma, to je také časté noční probouzení, špatný spánek a celodenní únava. Tipy, jak nejmenším dětem při rýmě ulevit, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 19878
Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě
22.09.2021

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv. Kolik ztratí energie a zda je jeho imunitní systém v dostatečné kondici aby odolal, mohou ovlivňovat i přijaté vitaminy a minerály.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2102
Jídelníček pro podporu dětské imunity
26.07.2023

Jídelníček pro podporu dětské imunity

Ačkoliv je téma dětské imunity aktuální zejména v chladných měsících, nejeden rodič si uvědomuje, že podporovat dětskou imunitu je důležité během celého roku. Infekce dýchacích cest mohou v létě nemile překvapit a namísto prázdninových radovánek může děti čekat klid na lůžku. Dětskou imunitu lze výrazně ovlivnit také skladbou jídelníčku. Co by v něm nemělo chybět, vám poradíme.  

 

Přečtěte si více
Zobrazení: 521