Znáte velikonoční zvyky a tradice?
Publikováno: 12.03.2024
Zobrazení: 2037
Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Naši předci měli Velikonoce spojeny s mnoha zvyky a tradicemi, z nichž některé dodržujeme dodnes. Většina z nás peče beránka, plete pomlázku, maluje kraslice a do vázy dává kočičky. Velikonočních tradic je ale mnohem více, a proto si pojďme některé další připomenout.
Kdy slavíme Velikonoce?
Velikonoční neděli slavíme vždy první víkend po prvním jarním úplňku, který následuje po rovnodennosti. Už týden předtím ale začíná období, které se označuje jako pašijový týden. Pašijový týden dlouhého postního období má připomínat utrpení Ježíše Krista a každý den má své pojmenování.
Velikonoční tradice den po dni
-
Na Modré pondělí se v kostelech vyvěšovaly modré nebo fialové látky. Tento den byl pro křesťany dnem volna, kdy se nesmělo pracovat. Přívlastek modrý pochází z německého "blauer Montag", ale nenechte se mýlit! Slovo "blau" zde má význam "podnapilý či neschopný práce".
-
Škaredá středa byla dnem, který patřil vymetání komínů. V tento den si křesťané připomínají Jidášovu zradu a začínají tři postní dny. Nezapomeňte se ve středu usmívat, protože kdo se v tento mračí, tomu to zůstane každou středu v roce.
-
Na Zelený čtvrtek by se měla jíst jen zelená jídla (špenát, kopřivy, řeřicha apod.), aby byl člověk zdravý. O Zeleném čtvrtku se nemá nic půjčovat, ale vyhnout byste se měli také hádkám. Za odměnu se vám pak budou všechny hádky vyhýbat. V tento den zvony odlétají do Říma a v kostelích zavládne ticho. Zvonění zvonů je nahrazeno řehtačkami, se kterými děti obchází vesnice, protože jejich zvuk vyhání z domů nečisté síly. Na Zelený čtvrtek lidé pekli jidáše a další sladké pečivo z kynutého těsta. Kdo snědl jidáše, byl celý rok zdravý.
-
Velký pátek je dnem smutku, protože Ježíš byl vyslýchán, odsouzen a nakonec ukřižován. Podle evangelií zemřel na kříži ve tři hodiny odpoledne. Na památku jeho utrpení se v tento čas konají církevní obřady. Hlavním církevním zvykem je půst. Velký pátek dnem, který je spojován s kouzly. Podle pověstí se otevírá země s poklady, a proto bylo zakázáno orat a kopat na poli.
-
Na Bílou sobotu byl Ježíš uložen do hrobu. Je to den vzkříšení a poslední den půstu pašijového týdne. V tento den se zvony vracejí z Říma. Na Bílou sobotu bývá v kostelích ticho, neslaví se mše, protože křesťané oplakávají Ježíše Krista. V tento den se v domácnostech bílilo, vařily a pekly se obřadní pokrmy, muži a chlapci pletli pomlázky a zdobila se vajíčka (kraslice).
-
Největším svátkem je Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční). V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých, přichází Velká noc a po ní Boží hod velikonoční. Křesťané se radují z příchodu Pána. V tento den se jedly pokrmy posvěcené v kostele a každý, kdo do domácnosti přišel, musel být tímto jídlem obdarován.
-
Velikonoční (červené) pondělí je dnes nejoblíbenějším dnem chlapců a mužů, kteří chodí s pomlázkami. Žena nebo dívka má být o Velikonočním pondělí vyšlehána, aby byla svěží a zdravá po celý rok. Tak milé dívky a ženy, až uslyšíte v pondělí za dveřmi koledníky, pusťte je dovnitř, ať neuschnete!
Velikonoční svátky a dětské zdraví
V mnoha rodinách jsou děti o Velikonocích obdarovávány čokoládovými vajíčky, zajíčky a dalšími figurkami symbolizující Velikonoce. I když jsou děti jistě potěšeny, nadměrné množství sladkostí není pro dětské zdraví vůbec vhodné. Rodiče by měli v zájmu zdraví svých dětí nekvalitními a nezdravými sladkostmi spíše šetřit. Zkuste letošní rok vložit do velikonočního balíčku například různé oříšky, semínka a kvalitní čokoládu. Chcete-li udělat dětem radost, a zároveň podpořit jejich zdraví, máme pro vás tip v podobě oblíbených velikonočních Marťánků. Příznivé účinky různých vitaminů, minerálů a bylinných extraktů byly prokázány jako podpora imunity dětí a celkového zdraví. Potěšte děti novými Marťánky Gummy Velikonoce, doplňkem stravy v obalu s VELIKONOČNÍM MOTIVEM pro podporu zdraví, imunity a vitality. V balení jako DÁREK 2X VELIKONOČNÍ RAZÍTKO.