Znáte velikonoční zvyky a tradice?

Znáte velikonoční zvyky a tradice?

Publikováno: 12.03.2024

Zobrazení: 2013

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Naši předci měli Velikonoce spojeny s mnoha zvyky a tradicemi, z nichž některé dodržujeme dodnes. Většina z nás peče beránka, plete pomlázku, maluje kraslice a do vázy dává kočičky. Velikonočních tradic je ale mnohem více, a proto si pojďme některé další připomenout.

Kdy slavíme Velikonoce?

Velikonoční neděli slavíme vždy první víkend po prvním jarním úplňku, který následuje po rovnodennosti. Už týden předtím ale začíná období, které se označuje jako pašijový týden. Pašijový týden dlouhého postního období má připomínat utrpení Ježíše Krista a každý den má své pojmenování.  

Velikonoční tradice den po dni 

  • Na Modré pondělí se v kostelech vyvěšovaly modré nebo fialové látky. Tento den byl pro křesťany dnem volna, kdy se nesmělo pracovat. Přívlastek modrý pochází z německého "blauer Montag", ale nenechte se mýlit! Slovo "blau" zde má význam "podnapilý či neschopný práce".

  • Během Šedivého nebo také Žlutého úterý patřil úklidu domu. Hospodyňky vymetaly pavučiny a uklízely. Šedivá barva symbolizuje prach, které se v tento den zbavujeme.

  • Škaredá středa byla dnem, který patřil vymetání komínů. V tento den si křesťané připomínají Jidášovu zradu a začínají tři postní dny. Nezapomeňte se ve středu usmívat, protože kdo se v tento mračí, tomu to zůstane každou středu v roce.

  • Na Zelený čtvrtek by se měla jíst jen zelená jídla (špenát, kopřivy, řeřicha apod.), aby byl člověk zdravý. O Zeleném čtvrtku se nemá nic půjčovat, ale vyhnout byste se měli také hádkám. Za odměnu se vám pak budou všechny hádky vyhýbat. V tento den zvony odlétají do Říma a v kostelích zavládne ticho. Zvonění zvonů je nahrazeno řehtačkami, se kterými děti obchází vesnice, protože jejich zvuk vyhání z domů nečisté síly. Na Zelený čtvrtek lidé pekli jidáše a další sladké pečivo z kynutého těsta. Kdo snědl jidáše, byl celý rok zdravý.

  • Velký pátek je dnem smutku, protože Ježíš byl vyslýchán, odsouzen a nakonec ukřižován. Podle evangelií zemřel na kříži ve tři hodiny odpoledne. Na památku jeho utrpení se v tento čas konají církevní obřady. Hlavním církevním zvykem je půst. Velký pátek dnem, který je spojován s kouzly. Podle pověstí se otevírá země s poklady, a proto bylo zakázáno orat a kopat na poli.

  • Na Bílou sobotu byl Ježíš uložen do hrobu. Je to den vzkříšení a poslední den půstu pašijového týdne. V tento den se zvony vracejí z Říma. Na Bílou sobotu bývá v kostelích ticho, neslaví se mše, protože křesťané oplakávají Ježíše Krista. V tento den se v domácnostech bílilo, vařily a pekly se obřadní pokrmy, muži a chlapci pletli pomlázky a zdobila se vajíčka (kraslice).

  • Největším svátkem je Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční). V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých, přichází Velká noc a po ní Boží hod velikonoční. Křesťané se radují z příchodu Pána. V tento den se jedly pokrmy posvěcené v kostele a každý, kdo do domácnosti přišel, musel být tímto jídlem obdarován.

  • Velikonoční (červené) pondělí je dnes nejoblíbenějším dnem chlapců a mužů, kteří chodí s pomlázkami. Žena nebo dívka má být o Velikonočním pondělí vyšlehána, aby byla svěží a zdravá po celý rok. Tak milé dívky a ženy, až uslyšíte v pondělí za dveřmi koledníky, pusťte je dovnitř, ať neuschnete!

Velikonoční svátky a dětské zdraví

V mnoha rodinách jsou děti o Velikonocích obdarovávány čokoládovými vajíčky, zajíčky a dalšími figurkami symbolizující Velikonoce. I když jsou děti jistě potěšeny, nadměrné množství sladkostí není pro dětské zdraví vůbec vhodné. Rodiče by měli v zájmu zdraví svých dětí nekvalitními a nezdravými sladkostmi spíše šetřit. Zkuste letošní rok vložit do velikonočního balíčku například různé oříšky, semínka a kvalitní čokoládu. Chcete-li udělat dětem radost, a zároveň podpořit jejich zdraví, máme pro vás tip v podobě oblíbených velikonočních Marťánků. Příznivé účinky různých vitaminů, minerálů a bylinných extraktů byly prokázány jako podpora imunity dětí a celkového zdraví. Potěšte děti novými Marťánky Gummy Velikonoce, doplňkem stravy v obalu s VELIKONOČNÍM MOTIVEM pro podporu zdraví, imunity a vitality. V balení jako DÁREK 2X VELIKONOČNÍ RAZÍTKO. 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Tradiční velikonoční moučníky o něco zdravěji
08.03.2024

Tradiční velikonoční moučníky o něco zdravěji

Rozhodli jste, že si letošní velikonoční pečení necháte ujít, protože jste stále neshodili kila nabraná během zimy? Tak to oceníte naše tipy na velikonoční recepty v poněkud zdravější variantě. Vždyť kdo by si nechal ujít svátky jara bez beránka, jidášů a mazance?!

Přečtěte si více
Zobrazení: 3401
Kdy to ženy mají nejtěžší?
07.03.2024

Kdy to ženy mají nejtěžší?

I vy kolem sebe jistě máte ženy silné, odhodlané, které nic nezastaví. Na každou ženu však někdy přijde chvíle, kdy jí není do zpěvu. Psychické rozpoložení závisí však nejen na aktuálním zdravotním stavu, ale také na tom, v jaké životní etapě se žena zrovna nachází. Každé životní období je jiné a těžko říct, které je pro ženy nejnáročnější. První menstruace, období těhotenství a porodu, menopauza? Jedno však mají životní etapy společné. V každém věku se ženy mohou cítit skvěle!  

Přečtěte si více
Zobrazení: 756
Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!
29.02.2024

Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!

Nejen vrcholoví sportovci, ale i ti rekreační, by neměli zapomínat na dostatečný příjem minerálních látek, které podpoří nejen sportovní výkon, ale také regeneraci organismu po něm. Jednou z nejdůležitějších minerálních látek, které organismus před i po náročných výkonech ocení, je hořčík!

Přečtěte si více
Zobrazení: 507
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 177
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 19