Vánoce, svátky klidu a pokoje

Vánoce, svátky klidu a pokoje

Publikováno: 30.11.2020

Zobrazení: 578

Také vaše děti píší dopisy Ježíškovi? A vy, jako rodiče se určitě snažíte dětská přání plnit, protože není nic krásnějšího než vidět v dětských očích radost. Vánoce by ale neměly být jen o shánění dárků, úklidu a shonu, aby vše bylo dokonale připraveno. Vánoce by měly být především svátky klidu a pokoje, prožité s těmi, které máme rádi.

Vánoce pro většinu z nás začínají první adventní nedělí, kdy zapalujeme první svíčku na adventním věnci a začínáme péct vánoční perníčky. Do vánočních příprav zapojme celou rodinu a užijme si společně strávený čas, protože právě o tom Vánoce jsou. Naším přáním je, abyste alespoň na chvíli zapomněli na předvánoční stres a shon a prožili Vánoce se vším, co k nim patří. Pro inspiraci vám přinášíme něco málo z historie tradičních Vánoc.

Štědrý den byl stejně jako dnes, dlouho očekávaným dnem ve všech rodinách. Od časného rána hospodyňky připravovaly štědrovečerní pokrmy. Vařily čočku a rybí nebo hrachovou polévku, pekly kubu z krup a česneku a samozřejmě nesměla chybět tradiční vánočka. Během dne se ale nic nejedlo, protože ten, kdo vydržel až do večeře nejíst, mohl vidět zlaté prasátko. Vrcholem příprav byla slavnostní štědrovečerní večeře, kdy se všichni najedli do sytosti. Aby byl u sváteční tabule každý spokojený, skladba pokrmů byla velmi pestrá. Stolovat se začínalo až když na nebi vysvitla první hvězda. Od stolu se odcházelo, až když všichni dojedli. Podle pověry by ten, kdo od stolu odešel, do roka zamřel. Zbytky od večeře se rozdělily mezi dobytek a ovocné stromy, aby dobře rodily a studni, aby měla čistou vodu. Smažený kapr s bramborový salátem se rozšířil do všech rodin až ve 2. polovině 19. století, předtím bychom ho našli na sváteční tabuli jen u těch majetnějších. Dnes se připravuje smažený kapr, ale v dříve se podával častěji kapr načerno. V žádné domácnosti nechyběla vánočka a vánoční cukroví, které je jednou z nejrozšířenějších vánočních tradic. Mezi nejoblíbenější patřily vanilkové rohlíčky, vosí hnízda či linecké cukroví. Ke Štědrému večeru patřil neodmyslitelně vánoční stromeček zdobený sušeným ovocem, ořechy a perníčky.

Není žádným tajemstvím, že Vánoce vždy byly, jsou a budou svátkem, který milují hlavně děti. Všechny děti netrpělivě vyhlíží Ježíška, malé jezulátko, které otevřeným oknem nosí dárky všem hodným dětem. Ježíšek přichází po východu první hvězdy 24. prosince a nikdy nebývá při nadělování spatřen. A nejočekávanější chvíle Vánoc pro děti nastává po štědrovečerní večeři, po zazvonění zvonečku.

Kouzlo Vánoc ale není jen o vánočních dárcích. To pravé kouzlo Vánoc spočívá v tom, že kolem sebe máme ty, které máme nejraději a na kterých nám nejvíc záleží.
 
Vánoce se blíží! Jaké jsou tradiční Vánoce v České republice
02.12.2019

Vánoce se blíží! Jaké jsou tradiční Vánoce v České republice

Hoj, ty Štědrý večere, ty tajemný svátku, cože komu dobrého neseš na památku? Hospodáři štědrovku, kravám po výslužce; kohoutovi česneku, hrachu jeho družce. Ovocnému stromoví od večeře kosti a zlatoušky na stěnu tomu, kdo se postí. Karel Jaromír Erben, Štědrý večer (Kytice)

Přečtěte si více
Zobrazení: 1065