Vánoce, svátky klidu, pokoje a zdraví

Vánoce, svátky klidu, pokoje a zdraví

Publikováno: 30.11.2023

Zobrazení: 628

Co nevidět tu budou nejkrásnější svátky roku, Vánoce. Ne vždy je však adventní čas obdobím klidu a pokojného rozjímání. Předvánoční stres, spojený se sháněním a nakupováním dárků, může způsobit, že se to pravé kouzlo Vánoc poněkud ztrácí. Je třeba si uvědomit, že Vánoce nejsou o počtu dárků a o perfektně uklizeném bytě, ale o tom, prožít vánoční svátky ve zdraví s těmi, které máme nejraději. A právě o tom byly Vánoce kdysi.

Trocha vánoční historie    

Štědrý den byl dlouho očekávaným dnem ve všech rodinách, především pak tam, kde měly děti. Štědrému dni, stejně jako je tomu dnes, předcházely pečlivé přípravy. Hospodyňky od časného rána připravovaly štědrovečerní pokrmy. Vařily čočku a rybí nebo hrachovou polévku, pekly kubu z krup a česneku a samozřejmě nesměla chybět tradiční vánočka. Během dne se nic nejedlo, protože ten, kdo vydržel až do večeře nejíst, mohl vidět zlaté prasátko. Vrcholem příprav byla slavnostní štědrovečerní večeře. Aby byl u sváteční tabule každý opravdu spokojený, skladba pokrmů byla velmi pestrá. Stolovat se začínalo, až když na nebi vysvitla první hvězda. Od stolu bylo povoleno odcházet až poté, co všichni dojedli. Podle pověry by ten, kdo od stolu odešel, do roka zamřel. Zbytky od večeře se rozdělily mezi dobytek a ovocné stromy, aby dobře rodily. Možná Vás překvapí, že tradiční smažený kapr s bramborový salátem se rozšířil do všech rodin až ve 2. polovině 19. století. Do té doby byl servírován pouze u majetnějších rodin. Ačkoliv dnes je za vánoční klasiku považován právě kapr smažený v trojobalu, dříve byl klasikou kapr načerno. V žádné domácnosti nechyběla vánočka a vánoční cukroví. Mezi nejoblíbenější cukroví patřily perníčky, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda, pracny, plněné ořechy a linecké cukroví. Stromeček byl zdobený sušeným ovocem, ořechy a perníčky.
 

Užijte si Vánoce ve zdraví 

Vánoce vždy byly, jsou a budou svátkem, který milují hlavně děti. Všechny děti netrpělivě vyhlíží Ježíška, malé jezulátko, které otevřeným oknem nosí dárky všem hodným dětem. Ježíšek přichází po východu první hvězdy 24. prosince a nikdy nebývá při nadělování dárků spatřen. Kouzlo Vánoc ale není jen o vánočních dárcích. To pravé kouzlo Vánoc spočívá v tom, že kolem sebe máme ty, které máme nejraději a na kterých nám nejvíc záleží. Zatímco jako děti si přejeme objevit pod vánočním stromkem vytoužené dárky, v dospělosti si přejeme pouze jediné, a sice zdraví. Bohužel často až v době, kdy se objeví první zdravotní obtíže si uvědomujeme, že zdraví je to jediné, na čem opravdu záleží. Abychom Vám podporu zdraví usnadnili, připravili jsme pro Vás pestrou nabídku limitovaných edic 2023 těch nejprodávanějších doplňků stravy s TABLETAMI NAVÍC, které mohou být také skvělým vánočním dárkem. Naším tipem jsou limitované edice Walmark, Spektrum, Proenzi a mnoho dalších, které potěší pod vánočním stromkem a podpoří zdraví během celého roku. Mysleli jsme také na děti, pro které máme oblíbené Marťánky, letos opět s dárkem v podobě překrásných hodinek. A protože nabídka je opravdu široká, raději si ji prohlédněte sami v klidu a z pohodlí domova. Pokud si nevíte rady s výběrem nebo nákupem produktů na našem e-shopu, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám poradíme. Díky nákupu vánočních dárků na našem e-shopu můžete věnovat ušetřený čas sobě a své rodině a užít si letos klidný Advent.
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.
28.11.2023

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.

Trápí vás bolesti zad, ale nevíte, zda je vhodnější navštívit lékaře, nebo fyzioterapeuta? Bolesti pohybového aparátu jsou v dnešní době poměrně časté a nutno podotknout, že mnohdy si za ně můžeme sami. Sedavý životní styl, nedostatek pohybu, nadváha a závislost na moderních komunikačních technologiích jsou jen některé z mnoha faktorů, díky kterým se tak málo hýbeme. Na to, jak řešit bolesti zad, jak jim předejít a jakého odborníka v případě obtíží vyhledat, jsme se zeptali fyzioterapeuta Jakuba Remera.

Přečtěte si více
Zobrazení: 54
Vánoce se blíží! Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké!
03.11.2023

Vánoce se blíží! Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké!

Už jste začali přemýšlet o vánočních dárcích? Pokud nevíte, čím letos svoji rodinu obdarovat, nechte se inspirovat našimi tipy. Vánoční svátky jsou časem, kdy si více než kdy jindy uvědomujeme, na jakých věcech v životě opravdu záleží. A právě zdraví je jednou z nich. Překvapte své blízké dárky, které potěší pod vánočním stromečkem a podpoří zdraví během celého roku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 704
Jak připravit dětem nejhezčí Vánoce?
13.11.2023

Jak připravit dětem nejhezčí Vánoce?

Které svátky děti nejvíce milují? Jednoznačně Vánoce! Vůně cukroví, vánočně vyzdobený dům a dlouho očekávaný příchod Ježíška je pro každé dítě zážitek, na který se těší celý rok. A v nás, dospělých, vánoční svátky oživují nezapomenutelné vzpomínky na to, jak jsme kdysi s maminkou pekli cukroví a s tatínkem kupovali kapra. Není se proto čemu divit, že každý rodič touží připravit svému dítěti co nejkrásnější vánoční svátky.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 290
Jídelníček pro zahřátí těla
28.11.2023

Jídelníček pro zahřátí těla

Pokud ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku převažují zeleninové saláty, není se čemu divit, že je Vám stále chladno. Pokrmy z čerstvé zeleniny je vhodné konzumovat v létě, protože mají schopnost organismus ochlazovat. V chladných měsících se vyplatí zařadit do jídelníčku potraviny, které organismus zahřejí, a navíc podpoří imunitu a dodají energii. Víte, co by ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku nemělo chybět?

Přečtěte si více
Zobrazení: 449
Babské rady na škrábání v krku
24.10.2023

Babské rady na škrábání v krku

Škrábání v krku zná každý z nás. Nejčastějšími příčinami jsou virové a bakteriální infekce dýchacích cest. Škrábání v krku bývá ale spojeno také s alergiemi, nevhodným prostředím (přetopené místnosti), stresem a únavou. Zejména podzimní a zimní měsíce jsou období, kdy se se škrábáním v krku potýkáme nejčastěji. Osvědčené tipy na zmírnění obtíží, které lze vyzkoušet ještě před návštěvou lékaře, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 164125