ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.

Publikováno: 28.11.2023

Zobrazení: 55

Trápí vás bolesti zad, ale nevíte, zda je vhodnější navštívit lékaře, nebo fyzioterapeuta? Bolesti pohybového aparátu jsou v dnešní době poměrně časté a nutno podotknout, že mnohdy si za ně můžeme sami. Sedavý životní styl, nedostatek pohybu, nadváha a závislost na moderních komunikačních technologiích jsou jen některé z mnoha faktorů, díky kterým se tak málo hýbeme. Na to, jak řešit bolesti zad, jak jim předejít a jakého odborníka v případě obtíží vyhledat, jsme se zeptali fyzioterapeuta Jakuba Remera.

Potřebujete fyzioterapii hned? Pak se můžete obrátit právě na Jakuba.

Jakub Remer je fyzioterapeut, kterého najdete nejen v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře v Praze, ale také v soukromé praxi, kde se specializuje na dospělé pacienty. Kromě toho byste Jakuba mohli potkat také na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde působí jako externí vyučující.

 

S jakými zdravotními problémy se na Vás klienti nejčastěji obrací?

Nejčastěji se setkávám s bolestmi pohybového aparátu. Z mé soukromé statistiky vychází, že nejčastěji s pacienty řeším obtíže v oblasti bederní páteře, dále krční páteře, kolenních kloubů, kotníků a nohou a ramenních kloubů. 
 

Lidé v případě pohybových obtíží často netuší, kdy navštívit lékaře, a kdy je vhodnější navštívit fyzioterapeuta. Mohl byste jim poradit?

Lze říci, že fyzioterapeuta může člověk navštívit téměř kdykoliv, tedy i preventivně. Otázka spíše je, kdy navštívit fyzioterapeuta a kdy lékaře. Pokud máme větší obtíže a nejsme si jistí, čím mohou být způsobeny, je obvykle lepší nejdříve navštívit lékaře, až poté na základě jeho doporučení započít fyzioterapii. Takto je český zdravotnický systém nastaven. Vyšetření lékařem se dá přeskočit v případě, kdy má pacient pocit, že situace není nijak vážná, necítí potřebu nebo nechce být vyšetřen lékařem a rád by se zbavil svých obtíží pomocí neinvazivních metod, především pomocí cvičení, protahování, uvolňování. Vnímání obtíží a potřeb je značně individuální, proto se každý musí sám rozhodnout, jestli chce využít služeb lékařů, kteří jsou schopni poskytnout i specializovanější vyšetření, nebo se dotyční chce zaměřit především na práci se svým vlastním tělem. Mnoho obtíží lze vyřešit i bez lékařů. Proces úzdravy tím může být vzhledem k často dlouhým čekacím lhůtám u lékařů specialistů urychlen. 
 

Bolesti zad dnes patří mezi poměrně často zdravotní obtíže způsobené celodenní prací na počítači. Nabízí se proto otázka, zdali je možné cítit se fit, ačkoliv naše pracovní doba se odehrává právě za počítačem.

Prevencí bolestí zad v důsledku sedavého zaměstnání je především pravidelný pohyb a změna polohy. To znamená, že bychom měli od počítače pravidelně vstávat, i kdyby to mělo být jen na minutu či dvě. Napít se, dojít si na toaletu, jít se podívat z okna. To vše zádům prospěje. Udává se, že bychom měli vstát minimálně 1x za hodinu, ideálně až 1x za 30 minut. Také je vhodné se naučit správně sedět, to znamená, nemít celou pracovní dobu zakulacená záda jako když sedíme na gauči. Napřímení páteře jim pak chybí a může docházet k přetížení měkkých struktur (ploténky, vazivo, svaly).
 

Ačkoliv spousta lidí se snaží mít dostatek aktivního pohybu, přesto bolesti zad nepolevují. Co mohou tito lidé dělat špatně? Jednostranná zátěž? Přetěžování ...? 

Záleží na mnoha faktorech od míry zátěže (jak často, jak moc a s jakým nasazením dotyčný cvičí), přes typ pohybu (většina sportů je jednostranných, což skýtá určitá rizika), psychosociální faktory (stres – osobní, pracovní), jiná onemocnění, regeneraci (spánek apod.) a stravu. Vyšetření na fyzioterapii by proto mělo být komplexní, kdy se mluví i o těchto faktorech. Někdy je hledání příčiny jakási detektivní práce. Jak se jistě domníváte, často se jedná o více faktorů najednou, proto léčba musí být holistická.
 

Nadměrná pohybová zátěž může být spojena s křečemi v končetinách, na které si stěžují jak profesionální sportovci, tak i ti rekreační. Lze tyto obtíže nějak řešit?

Křeče v končetinách jsou nejčastěji způsobeny těmito faktory:
  1. Nerovnováha elektrolytů – často může pomoci suplementace kvalitního hořčíku.
  2. Nedostatečná adaptace – křeče se častěji objevují, pokud pohybu nepředchází rozcvičení/zahřátí, příliš rychle zvyšujeme zátěž, neobvyklá intenzita nebo délka tréninku.
  3. Dehydratace – pozor si dejte zejména v letních teplých dnech a doplňujte dostatek tekutin.
  4. Vliv mohou mít i předchozí úrazy, nebo aktuální poruchy pohybového aparátu (zkrácení svalů, špatná technika běhu, jiné funkční poruchy).


V jakých případech obvykle stačí jednorázová návštěva fyzioterapeuta a kdy je třeba počítat s opakovanými návštěvami?

Jednorázová návštěva může stačit při "obyčejném" jednorázovém zablokování, které se podaří odblokovat, dále při prevenci, nebo přetížení některé části těla. Mojí snahou je při první návštěvě nalézt odkud problém vychází, zkusit to "opravit" a následně doporučit pacientovi co může doma sám dělat, aby se situace neopakovala. Pokud se vše podaří, nemusí být další návštěva nutná.
 
 

Mnoho lidí bude zajímat, kdy je fyzioterapie zdarma, a kdy ji klient musí hradit? Můžete prosím stručně vysvětlit?

Fyzioterapie je zdarma pokud ji má pacient doporučenou od lékaře. To znamená že od něj musí dostat tzv. FT poukaz, na kterém je napsána diagnóza a co by se v rámci fyzioterapie mělo dělat. V takovém případě je pak fyzioterapie proplacena pojišťovnou. Terapie bývají obvykle na 30 minut. Oproti tomu soukromá fyzioterapie je ta, kam může pacient přijít kdykoliv, tedy i bez vyšetření lékařem a žádný poukaz nepotřebuje. Terapie bývají delší, zpravidla 45-60 minut, ale musí si je dotyčný sám uhradit. 
 

A na jaké typy obtíží se zaměřujete přímo Vy?

Nejvíce se specializuji na dospělé pacienty s bolestí zad, nebo kloubů (lumbago, houser, artrózy, poškozené vazy, menisky atd.). Často pracuji také s pacienty po úrazech a operacích. Rád se také věnuji pacientům s tzv. výhřezem meziobratlové ploténky, kteří tvoří nemalé procento mých klientů.
 

Pokud by chtěli čtenáři potřebovali navštívit fyzioterapii hned, tedy FYZIOHNED, jak Vás mohou kontaktovat?

Protože nemám mnoho času zvedat telefony, nejlepší je zaslat e-mail nebo sms s jednoduchým popisem obtíží a já následně volám nebo odepisuji zpět. Všechny potřebné informace naleznete i na webových stránkách www.fyziohned.cz
 

Klub zdraví na podporu zdraví pohybového aparátu doporučuje Proenzi!

Špičková komplexní výživa nyní v limitovaném vánočním balení s TABLETAMI NAVÍC. Proenzi 3 plus limitovaná edice 2023 představuje kompletní kloubní výživu se silou 3 látek. Obsahuje kombinaci 3 základních stavebních složek kloubní chrupavky a dalších pojivových tkání, které jsou lidskému tělu vlastní – glukosamin sulfát, chondroitin, Unique MSM. Kloubní výživa Proenzi 3 Plus je nyní nově obohacena o ExPur complex. Jde o kombinaci kolagenu typu II a vitaminu C. Kolagen typu II je jednou ze základních stavebních součástí kloubní chrupavky. Vitamin C přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí a chrupavek. Kombinace těchto 3 složek je odborníky příznivě hodnocena a upřednostňována před užitím kolagenu samostatně. Proenzi účinně působí ve všech kloubech – kolenních, kyčelních, kloubech rukou a páteře. Pozitivní efekt přetrvává i po ukončení užívání, a to 2-3 měsíce.
 
Na našem e-shopu najdete také Proenzi Intensiv limitovanou edici 2023 s vylepšeným vstřebáváním přináší to nejlepší pro Váš pohyb. Jeho nekompromisní složení bylo vyvinuto na základě hlubokých znalostí kloubní výživy a problematiky pohybového aparátu. Výtažky z tradičně používané vrby bílé (Salix alba) a kurkumy dlouhé (Curcuma longa), používané v Ajurvédě, pomáhají udržet klouby zdravé, pružné a pohyblivéBoswellia serrata extrakt přispívá k normální funkci kloubů. Zlepšuje kloubní komfort u 75 %* uživatelů. S vitaminem C, který přispíva k tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavky. 
* Výsledky observační studie na 41 pacientech, 2017. Report je dostupný na vyžádání. 
 

Hořčík nejen pro sportovce!

Potřebujete-li doplnit kvalitní hořčík, spolehněte se na Magnesium + B6 od Walmarku a Magnetrans! Magnetrans představuje granulát určený k přímému podání s 375 mg hořčíku v jedné porci s osvěžující citronovou-grapefruitovou příchutí. Magnesium + B6 prémiové kvality je obohacené o vitamin B6. Magnesium je základní minerální složkou lidského těla, která hraje důležitou roli v mnoha biologických funkcích. Magnesium rovněž přispívá k normálním svalovým funkcím. Je vhodný při zvýšené mentální a fyzické zátěži, pro podporu energie a snížení únavy, a proto nezapomínejte na jeho dostatečný příjem. 
 
 
Jak vybrat tu správnou kloubní výživu?
24.08.2023

Jak vybrat tu správnou kloubní výživu?

Ztuhlé klouby a jejich omezená pohyblivost se netýká jen těch dříve narozených. Stav kloubů ovlivňuje nejen věk, ale také nadváha a nadměrná fyzická zátěž. Chcete-li zůstat aktivní a soběstační i v pozdějším věku, začněte o své klouby pečovat už po třicítce. Jak vybrat tu správnou kloubní výživu, vám poradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 370
Kolik spálit kalorií?
08.08.2023

Kolik spálit kalorií?

Patříte k těm, kteří úzkostlivě sledují počet přijatých kalorií ve snaze zhubnout? Pak se zaměřte nejen na samotný počet kalorií, ale také na množství energie, kterou jste v daný den spálili. Poradíme vám, jak energetickou bilanci správně hodnotit, protože doporučený kalorický příjem je individuální.

Přečtěte si více
Zobrazení: 315
ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 261
ROZHOVOR: Návštěva psychologa už nemusí být tabu
25.10.2023

ROZHOVOR: Návštěva psychologa už nemusí být tabu

Nacházíte se zrovna v obtížné životní situaci, přemýšlíte o návštěvě psychologa, ale máte obavy, co by tomu řekli ostatní? Pokud ano, přinášíme vám rozhovor s psycholožkou Terezou Hruškovou, která se rozhodla prostřednictvím projektu @kpsychologovi bořit mýty související s návštěvou psychologa a se svým týmem pomáhá lidem na cestě za psychologem. Máte-li těžkosti a nevíte kudy kam, psycholog může být cestou, jak se opět cítit lépe. A jak říká Tereza, důležité je uvědomit si, že v tom nejste sami. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 82