Kolik spálit kalorií?

Kolik spálit kalorií?

Publikováno: 08.08.2023

Zobrazení: 371

Patříte k těm, kteří úzkostlivě sledují počet přijatých kalorií ve snaze zhubnout? Pak se zaměřte nejen na samotný počet kalorií, ale také na množství energie, kterou jste v daný den spálili. Poradíme vám, jak energetickou bilanci správně hodnotit, protože doporučený kalorický příjem je individuální.

Jak na optimální hmotnost?

Udržení zdravé tělesné hmotnosti vychází z velmi jednoduchého pravidla. Pokud přijmeme více energie, než jsme schopni spotřebovat, přibýváme na váze. Pokud však spálíme více energie, než jsme přijali, hubneme, protože tělo využívá zásoby energie v podobě uloženého tuku. Doporučený kalorický příjem ovšem není ovšem u každého člověka stejný. Záleží nejen na výšce a váze, ale také na věku, pohlaví, a v neposlední řadě také na zdravotním stavu.
 

Spočítejte si bazální metabolismus

Dříve, než se pustíte do počítání kalorií, je důležité vědět něco o tzv. bazálním metabolismu, pro který je používána zkratka BMR (basal metabolic rate). Bazální metabolický výdej je denní výdej energie, který organismus potřebuje pro fungování základních životních funkcí, ovšem za podmínky, že není prováděna žádná jiná aktivita jako je např. cvičení. Bazální metabolismus lze vypočítat podle mnoha rovnic, z nichž nejpoužívanější je Harris-Benedict a Mifflin-St. Jeor (výpočet v jednotkách kcal/den).
 
Výpočet pro ženy dle Harris-Benedict
BMR = 655 + (9,6 x hmotnost v kg) + (1,8 x výška v cm) - (4,7 x věk v letech)
Výpočet pro muže dle Harris-Benedict
BMR = 66 + (13,7 x hmotnost v kg) + (5 x výška v cm) - (6,8 x věk v letech)
 
Výpočet pro ženy dle Mifflin-St. Jeor
BMR = (10 x hmotnost v kg) + (6,25 x výška v cm) - (5 x věk v letech) - 161
Výpočet pro muže dle Mifflin-St. Jeor
BMR = (10 x hmotnost v kg) + (6,25 x výška v cm) - (5 x věk v letech) + 5
 
Pro výpočet můžete použít i kalorickou kalkulačku, která je dostupná na mnoha webech a počítá BMR podle vzorce Miffin-St. Jeor.
 

Příjem minima kalorií není řešení!

Ve snaze zredukovat váhu v co nejkratším možném čase se někteří snaží omezit příjem kalorií na minimum. Tento způsob ale nemá se zdravou redukcí hmotnosti nic společného. Může dojít k úbytku svalové hmoty, protože tělo z ní bude brát potřebnou energii, dále ke zpomalení metabolismu, hladovění, únavě a jojo efektu. Zdravá redukce hmotnosti není o hladovění a počítání kalorického deficitu, ale o komplexní změně životního stylu. Nejhorší, co pro svoje zdraví můžete udělat, je striktní dodržování redukčních diet založených na drastickém hladovění.
 

Jak žít „po dietě“?

Dosáhli jste optimální hmotnosti? Pokud ano, věřte, že tím to nekončí, protože někdy může být větší výzvou si zdravou tělesnou hmotnost udržet než se k ní dopracovat. Zdravý jídelníček a dostatek aktivního pohybu v minimální délce 30 minut denně je základem nejen udržení optimální váhy, ale také celkového zdraví. Nemáte-li čas každý den trávit v posilovně, spálit kalorie lze i obyčejným úklidem a prací na zahradě. Nezapomínejte ale ani na dostatek kvalitního a dostatečně dlouhého spánku, který má vliv nejen na zdraví, ale také na hmotnost.
 

Podpořte zdravou hmotnost kvalitním spánkem!

Nedostatek spánku může zvyšovat chuť k jídlu, což může být způsobeno sníženou hladinou hormonu leptinu v krvi, díky kterému zažíváme pocit sytosti. Současně však může v důsledku dlouhodobého spánkového deficitu dojít ke zvýšené produkci hormonu ghrelinu, který ovlivňuje pocit hladu. Nejvyšších hodnot dosahuje ghrelin v krvi před jídlem, kdy jsme hladoví. Díky nedostatku spánku pak můžeme zažívat nejen pocit neustálé únavy, ale také hladu. Nešťastné řešení pak mohou představovat energetické nápoje a sladké tyčinky, které mají zahnat hlad a dodat energii. V případě, že v důsledku nadměrného stresu a zvýšené psychické zátěže máte obtíže s usínáním, váš spánek je nekvalitní, trpíte častým nočním buzením, zaměřte se na dodržování pravidel spánkové hygieny a podpořte spánek prostřednictvím aktivních látek přírodního původu.
Pro kvalitní spánek, svěží ráno a podporu celkové relaxace těla i mysli vyzkoušejte prémiový doplněk stravy SpiLEEP obsahující kombinaci tradičně užívaných rostlinných extraktů (chmel otáčivý a kozlík lékařský) pro podporu celkové relaxace těla i mysli.

Pro spánek vašich snů vyzkoušejte také inovativní dukapsle s mechanismem zpožděného uvolňování Lunestil, který přispívá ke zdravému a kvalitnímu spánku. Unikátní duokapsle s inovativním mechanismem obsahují ve vnější kapsli 80 mg levandule lékařské pro pocit pohody, relaxace a uvolnění před usnutím, 200 mg mučenky pletní a 2 mg vitaminu B6 ve vnitřní kapsli pro zdravý a kvalitní spánek. Chcete-li mít váhu pod kontrolou, dostaňte pod kontrolu také váš spánek.
 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Pozor na skrytý cukr!
25.05.2023

Pozor na skrytý cukr!

Sacharidy patří společně s tuky a bílkovinami mezi hlavní živiny. Jsou nejdůležitějším zdrojem energie, nutné pro fungování nervového systému, mozku a dalších tělesných funkcí. Ačkoliv se bez sacharidů neobejdeme, měli bychom být obezřetní při jejich konzumaci. Nejsou-li sacharidy okamžitě spotřebovány, ukládají se do zásoby, a podílejí se tak na vzniku nadváhy, obezity a dalších zdravotních obtíží. Problém ovšem je, že nebezpečné cukry dnes běžně nacházíme i tam, kde bychom je vůbec nečekali. Víte, kde všude „nebezpečné cukry“ najdete?

Přečtěte si více
Zobrazení: 243
Spánek jako klíč ke zdraví aneb co jste o spánku nevěděli
06.08.2023

Spánek jako klíč ke zdraví aneb co jste o spánku nevěděli

Důležitost spánku pro lidské zdraví si často uvědomíme až tehdy, když se nám ho nedostává. Bohužel těch, kteří trpí nespavostí, nejčastější spánkovou poruchou, přibývá. Pokud vás trápí příliš dlouhá doba usínání, nekvalitní spánek a časté noční probouzení, je na čase podpořit spánek. Nejen tipy, díky kterým se ráno můžete opět probouzet svěží a odpočatí, ale také zajímovosti o spánku, vám přinášíme.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 6585
Jak se dobře vyspat i v horkých letních dnech
31.07.2024

Jak se dobře vyspat i v horkých letních dnech

Tropické letní teploty mohou ovlivnit nejen zdraví chronicky nemocných, zejména kardiaků, ale i zdraví osob zcela zdravých. Jednou ze základních potřeb, která si s vysokými nočními teplotami příliš nerozumí, je potřeba spánku. Pokud i vy patříte k těm, kteří v horkých letních dnech bojují s nespavostí, příliš dlouhou dobou usínání a předčasným ranním probouzením, máme pro vás tipy, díky kterým se můžete dobře vyspat i během tropických nocí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1399