Publikováno: 03.10.2022

Pocity úzkosti, deprese, nervozita a podráždění, svalové křeče a únava. Pokud jsou vám uvedené příznaky až příliš známé, na vině nemusí být podzimní únava, ale nedostatek hořčíku. Hořčík (magnesium) je označován jako prvek života a v dnešní hektické době je zmiňován zejména v souvislosti se stresem.

Význam hořčíku pro lidské zdraví

Hořčík je jedním z nejdůležitějších prvků v lidském těle. Nejvíce hořčíku je obsaženo v kostech a zubech, v menším množství se nachází v krvi a tkáních. Je nezbytný pro většinu biochemických reakcí v lidském těle, reguluje svalovou a nervovou činnost, čímž ovlivňuje stabilní srdeční rytmus. Deficit hořčíku lze poznat podle mnoha příznaků. Pokud některý z nich zaznamenáme, může jít o signál toho, že tělu je třeba hořčík doplnit. Nedostatek hořčíku se může manifestovat např. únavou, bolestmi hlavy, podrážděností, nervozitou, obtížemi s koncentrací, nespavostí, bušením srdce, svalovými křečemi, třesem, padáním vlasů a lámavými nehty a vlasy.

Nezapomínejte na hořčík!

Stres je nedílnou součástí dnešní uspěchané doby a projevuje se na zdraví mnoha z nás. Během stresu člověk spotřebovává mnohonásobně více hořčíku, a proto je důležité hořčík v období nadměrného stresu tělu doplnit, a to zejména tehdy, není-li jeho optimální příjem zabezpečen pestrou a vyváženou stravou. Na zvýšený příjem hořčíku je vhodné myslet také u těhotných a kojících žen, u osob vykonávajících namáhavou fyzickou práci, u sportovců, u osob starších padesáti let, u kardiaků a diabetiků, u osob užívajících diuretika a antibiotika, u žen užívajících hormonální antikoncepci, a v neposlední řadě také u častých konzumentům alkoholu.

Potraviny bohaté na hořčík

Zdrojem hořčíku je především listová zelenina. Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří také banány, sušené meruňky, špenát, artyčoky, pomerančová či mrkvová šťáva, mandle, kešu oříšky, čokoláda, a dokonce i červené víno. Optimální příjem hořčíku však nemusí vždy pokrýt strava, což lze řešit kvalitními doplňky stravy, které příjem hořčíku zajistí.

Hořčík zakoupíte i u nás, na Klubu zdraví

V e-shopu Klubu zdraví myslíme i na hořčík, a proto v našem portfoliu naleznete hned několik doplňků stravy s jeho obsahem.

Doplňky stravy Magnetrans představují prémiové produkty pro zajištění optimální hladiny hořčíku v období jeho zvýšené potřeby. Hořčík přispívá k normální činnosti svalstva, vyrovnané psychice, k normálnímu energetickému metabolismu, snižuje míru únavy a vyčerpání a napomáhá k udržení normálního stavu kostí a zubů. Magnetrans 375 mg je granulát určený k přímému podání s osvěžující citronovo-grapefruitovou příchutí. Každá tyčinka s 375 mg hořčíku v jedné porci odpovídá 100 % referenční hodnotě příjmu hořčíku, což je v souladu s nařízením EU č. 1169/2011. Magnetrans 375 mg je ideální do zaměstnání a na cesty, protože granulát stačí jen nasypat na jazyk a nechat rozpustit. Pokud ovšem dáváte přednost klasickým tobolkám, i pro vás je tu Magnetrans! Magnetrans ultra 375 mg je doplněk stravy obsahující 50 tobolek pro zajištění přísunu hořčíku v období jeho zvýšené potřeby.

Magnesium + B6 od Walmarku je oblíbený produkt prémiové kvality obohacený o vitamin B6, podporující zdravé fungování nervového systému, normální tvorbu červených krvinek, přispívající k normální funkci imunitního systému. Hořčík přispívá k normální funkci nervové soustavy, psychické činnosti a normálnímu energetickému metabolismu,  a proto na jeho dostatečný příjem nezapomínejte!

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s:

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Hořčík chybí zhruba jedné třetině Čechů. Nechybí také Vám?

Hořčíkem proti stresu a vyčerpání!

Hořčíkem proti stresu a vyčerpání!

Pokud jste neustále unavení, trpíte migrénami či bolestmi hlavy, trápí vás změny nálad, jste úzkostní, máte problémy s usínáním a svalovými křečemi, může za tím stát nedostatek hořčíku (magnesia). Nízká hladina hořčíku patří mezi nejčastější minerální poruchy. Hořčík je jedním z nejdůležitějších prvků, který udržuje tělo v dobré fyzické a psychické kondici, a proto je také označován jako prvek života.

Hořčík a jeho význam pro lidské tělo
25.08.2015

Hořčík a jeho význam pro lidské tělo

Hořčík je minerál, který naše tělo potřebuje ke správné funkci nervového a svalového systému. Přečtěte si další pozitiva hořčíku a dopřejte ho svému organismu.

Projevy nedostatku hořčíku
09.09.2015

Projevy nedostatku hořčíku

Jste podráždění, náladoví a trpíte nespavostí? Možná za to může nedostatek hořčíku. Přečtěte si další reakce vašeho těla na nedostatek tohoto důležitého minerálu.

Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!

Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!

Nejen vrcholoví sportovci, ale i ti rekreační, by neměli zapomínat na dostatečný příjem minerálních látek, které podpoří nejen sportovní výkon, ale také regeneraci organismu po něm. Jednou z nejdůležitějších minerálních látek, které organismus před i po náročných výkonech ocení, je hořčík!

Ve kterých potravinách se skrývá velké množství hořčíku
04.01.2016

Ve kterých potravinách se skrývá velké množství hořčíku

Chybí vám hořčík a potřebovali byste ho akutně doplnit? Jedním z kroků může být správná a vyvážená strava. Podívejte se na přehled potravin, ve kterých je hořčíku dostatek.