Projevy nedostatku hořčíku

Projevy nedostatku hořčíku

Publikováno: 09.09.2015

Zobrazení: 55564

Jste podráždění, náladoví a trpíte nespavostí? Možná za to může nedostatek hořčíku. Přečtěte si další reakce vašeho těla na nedostatek tohoto důležitého minerálu.

Nedostatek hořčíku často pociťují sportovci, diabetici nebo lidé, kteří pijí mnoho alkoholu. Projevuje se podrážděností, nespavostí, náladovostí, špatným trávením, bušením srdce nebo srdeční arytmií. Může také vyvolat deprese, případně záchvat astmatu.

Málo hořčíku v lidském těle se může projevovat také svalovou křečí, psychickou nerovnováhou nebo nespavostí. Nedostatek hořčíku se projevuje také v kvalitě vlasů a nehtů, které se lámou a vlasy vypadávají.
 

Další projevy nedostatku hořčíku:

Hořčík je prvek, který se podílí na řadě metabolických pochodů v lidském organismu a pro správné fungování našeho těla je tedy nenahraditelný. Přispívá například ke správné činnosti svalů a je také důležitý pro správnou funkci nervového systému působí antistresově .

Obsah hořčíku v lidském těle dospělého člověka se pohybuje od 20 do 30 gramů, přičemž asi polovina z tohoto množství se nachází v kostech a v zubech. Denní potřeba hořčíku stanovená Organizací pro zemědělství a výživu při OSN a Světovou zdravotnickou organizací je asi 500 mg/den pro kojící ženy, 300 mg pro děti a dospělé. Přesné hodnoty jsou samozřejmě individuální a závisí na celkovém zdravotním stavu.1

Také neschopnost vstát i po několika hodinách spánku a noční křeče v lýtkách mohou být důkazem toho, že tělu chybí hořčík. Stejně tak může existovat i spojitost mezi sníženou sexuální touhou a nízkým příjmem hořčíku.
 

Orientační test příznaků nedostatku hořčíku:

  • Jste podráždění nebo náladoví?
  • Potýkáte se s nespavostí nebo špatně usínáte?
  • Nadměrně se potíte?
  • Probouzíte se ráno unavení?
  • Pociťujete mravenčení?
  • Jste citliví na změny počasí?
  • Kazí se Vám zuby?

Pokud jste na více otázek odpověděli kladně, zaměřte se na pravidelný zvýšený přísun hořčíku a za určitou dobu si test zopakujte. Po pravidelném užívání hořčíku by měl počet kladných odpovědí klesat. 

1  http://www.celostnimedicina.cz/nasledky-nedostatku-horciku-mohou-byt-prekvapive-horke.htm

Hořčík
25.08.2014

Hořčík

Hořčík je důležitým minerálem, který zajišťuje správnou funkci svalového a nervového systému, podporuje dobrou stavbu kostry, přispívá k udržení normálního stavu zubů, pozitivně působí proti únavě a vyčerpání.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1222
Hořčík a jeho význam pro lidské tělo
25.08.2015

Hořčík a jeho význam pro lidské tělo

Hořčík je minerál, který naše tělo potřebuje ke správné funkci nervového a svalového systému. Přečtěte si další pozitiva hořčíku a dopřejte ho svému organismu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 8865
Minerály pro zdravé a silné kosti
18.05.2018

Minerály pro zdravé a silné kosti

Kosti tvoří nedílnou součást našeho těla – chrání vnitřní orgány a společně s klouby nám umožňují pohyb. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 2816