Ve kterých potravinách je hodně hořčíku?

Ve kterých potravinách je hodně hořčíku?

Publikováno: 11.10.2024

Zobrazení: 122112

Ideálním způsobem, jak doplnit tělu hořčík, je pestrá a vyvážená strava. Možná však netušíte, které potraviny byste měli konzumovat, aby vašemu organismu hořčík nechyběl. V případě, že bohatým zdrojům hořčíku, jejichž přehled vám přinášíme, příliš neholdujete, řešením mohou být také kvalitní doplňky stravy s jeho obsahem.

Hořčík, prvek života

Hořčík (magnesium) bývá označován jako prvek života. Své příznačné pojmenování získal díky své nepostradatelnosti pro život všech živých organismů. Magnesium je základní minerální složkou lidského těla a hraje důležitou roli v mnoha biologických funkcích. Hořčík přispívá k normálním svalovým funkcím a jeho doplnění je důležité při zvýšené mentální a fyzické zátěži. Ačkoliv denní referenční příjem hořčíku je stanoven na 365 mg, jde spíše o hodnotu orientační, protože potřeba hořčíku je ovlivňována mnoha faktory (věk a zdravotní stav). Vyšší příjem hořčíku je ale vhodné zajistit např. v období puberty, během těhotenství a kojení, v období menopauzyu seniorů a v období nadměrné fyzické a psychické zátěže. 

Kde najít hořčík?

Hořčík se nachází v mnoha potravinách rostlinného původu. Mezi nejbohatší zdroje hořčíku patří například některé ovoce – datle, banán, sušené meruňky, zelenina a luštěniny – špenát, artyčok (tepelně upravený a bez soli), vařená čočka, hrách, maso a ryby – candát, tuňák, vařená kuřecí prsa, ořechy – mandle, piniová semínka, kešu a některé nápoje – mrkvová, grapefruitová nebo pomerančová šťáva, červené víno.  Bohatým zdrojem je také kakao. Bohužel nutno zmínit, že změny klimatu včetně faktoru kyselých dešťů s vyšším vyplavováním hořčíku z půdy a zvýšení intenzity zemědělské produkce jsou pouze některými důvody, díky kterým se významně snížilo množství přijímaného hořčíku prostřednictvím potravin. Složení stravy také může omezovat vstřebávání hořčíku ve střevě. Pokud konzumujete příliš potravin s vysokým obsahem vápníku, fosfátu a zinku (tavené sýry, průmyslově vyrobené potraviny, sladkosti aj.), trpíte nedostatkem vitamínů B1, B2, B6 a přijímáte příliš mnoho tuků a sacharidů, může být vstřebávání hořčíku sníženo. Je proto možné, že ačkoliv potravin s obsahem hořčíku je ve vašem jídelníčku dostatek, přesto můžete trpět jeho nedostatkem.   

Jak poznat nedostatek hořčíku?

Dlouhodobý nedostatek hořčíku se může mít řadu projevů. Mohou mezi ně patřit např. deprese, bolesti hlavy, závratě, neschopnost koncentrace, dýchavičnost, tlak na hrudníku, astmatické potíže, třes rukou či svalové křeče, zejména v oblasti lýtek. Na doplnění hořčíku je proto důležité myslet včas. Pokud se rozhodnete užívat doplňky stravy s obsahem hořčíku, vždy volte pouze produkty od ověřených výrobců. Při výběru se řiďte mírou vstřebatelnosti, kterou mají velmi dobrou organické formy hořčíku. Vybírejte doplňky stravy obsahující např. bisglycinát, citrát, malát, glukonát a laktát. Organickou sůl s dobrou vstřebatelností, laktát hořečnatý, obsahuje doplněk stravy ze Žluté řady od Walmarku Magnesium + B6, který je vhodný pro dospělé a děti od 12 let. Kvalitní doplněk stravy s obsahem hořčíku za velmi příznivou cenu představuje také Magnetrans 375 mg, granulát určený k přímému podání s 375 mg hořčíku v jedné porci s osvěžující citronovou-grapefruitovou příchutí, ideální na cesty. Pokud momentálně bojujete s podzimní únavou a nedostatkem energie, možná právě vám může chybět hořčík!
 

Doplňky stravy obsahující hořčík nyní také v LIMITOVANÝCH EDICÍCH 2024 S TABLETAMI NAVÍC
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

I paměť potřebuje trénink
04.10.2024

I paměť potřebuje trénink

Stojíte bezradně před bankomatem, protože si nemůžete vzpomenout na PIN? A už druhý den marně lovíte v paměti jméno člověka, který vás včera pozdravil na ulici? Útěchou může být, že v tom nejste sami. Problémy s pamětí má spousta lidí. Pokud si však chcete udržet paměť v kondici, začněte ji co nejdříve trénovat. Poradíme vám, jak!

Přečtěte si více
Zobrazení: 686
Za podzimní únavou může být i nedostatek hořčíku
24.09.2024

Za podzimní únavou může být i nedostatek hořčíku

Podzim je období, kdy se vlivem nedostatku slunečního svitu, můžeme cítit více unavení a vyčerpaní. Únava, dlouhodobě špatná nálada a podrážděnost však nemusí souviset jen s podzimem, ale také s nedostatkem jednoho z nejdůležitějších minerálů, kterým je hořčík. Jak poznat nedostatek hořčíku a kde ho najít?

Přečtěte si více
Zobrazení: 4624
Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu
22.08.2024

Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu

Echinacea purpurea je trvalka, která je známá také pod svým českým názvem třapatka nachová. Je pěstována nejen pro své dekorativní květy, ale také pro své příznivé účinky na lidské zdraví. Echinacea pomáhá podporovat imunitní systém, přispívá k respiračnímu zdraví a zdraví dolních močových cest. Důvodů, proč se s echinaceou blíže seznámit, je zkrátka mnoho.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10071
ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii
10.09.2024

ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii

Kateřina Ratto je velká milovnice jógy, aktivního pohybu a zdravého životního stylu. Snad i díky fenylktenourii, kterou má Kateřina od narození, ráda zkouší veganské a vegetariánské recepty. Kateřiny, která je vždy pozitivně naladěná, jsme se zeptali nejen na to, kde bere svůj životní optimismus, ale také na to, jak se žije Češce ve Francii.

Přečtěte si více
Zobrazení: 175
ROZHOVOR: Letní den, kdy bychom neoperovali zlomeninu páteře, byl spíše raritou
25.09.2024

ROZHOVOR: Letní den, kdy bychom neoperovali zlomeninu páteře, byl spíše raritou

Vzhledem k tomu, že vás srpnový rozhovor o neurochirurgii zaujal, přinášíme vám jeho pokračování, které se bude týkat úrazů spojených se sportem a venkovními volnočasovými aktivitami. Častější riziko úrazů je bohužel spojeno nejen s létem, ale také s teplými podzimními dny, kdy trávíme více času venku. Nejen o úrazech a neurochirurgii jsme si povídali s MUDr. Martinem Bombicem, lékařem Neurochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice a.s.

Přečtěte si více
Zobrazení: 425