Ve kterých potravinách je hodně hořčíku?
Publikováno: 11.10.2024
Zobrazení: 122112
Ideálním způsobem, jak doplnit tělu hořčík, je pestrá a vyvážená strava. Možná však netušíte, které potraviny byste měli konzumovat, aby vašemu organismu hořčík nechyběl. V případě, že bohatým zdrojům hořčíku, jejichž přehled vám přinášíme, příliš neholdujete, řešením mohou být také kvalitní doplňky stravy s jeho obsahem.
Hořčík, prvek života
Hořčík (magnesium) bývá označován jako prvek života. Své příznačné pojmenování získal díky své nepostradatelnosti pro život všech živých organismů. Magnesium je základní minerální složkou lidského těla a hraje důležitou roli v mnoha biologických funkcích. Hořčík přispívá k normálním svalovým funkcím a jeho doplnění je důležité při zvýšené mentální a fyzické zátěži. Ačkoliv denní referenční příjem hořčíku je stanoven na 365 mg, jde spíše o hodnotu orientační, protože potřeba hořčíku je ovlivňována mnoha faktory (věk a zdravotní stav). Vyšší příjem hořčíku je ale vhodné zajistit např. v období puberty, během těhotenství a kojení, v období menopauzy, u seniorů a v období nadměrné fyzické a psychické zátěže.
Kde najít hořčík?
Hořčík se nachází v mnoha potravinách rostlinného původu. Mezi nejbohatší zdroje hořčíku patří například některé ovoce – datle, banán, sušené meruňky, zelenina a luštěniny – špenát, artyčok (tepelně upravený a bez soli), vařená čočka, hrách, maso a ryby – candát, tuňák, vařená kuřecí prsa, ořechy – mandle, piniová semínka, kešu a některé nápoje – mrkvová, grapefruitová nebo pomerančová šťáva, červené víno. Bohatým zdrojem je také kakao. Bohužel nutno zmínit, že změny klimatu včetně faktoru kyselých dešťů s vyšším vyplavováním hořčíku z půdy a zvýšení intenzity zemědělské produkce jsou pouze některými důvody, díky kterým se významně snížilo množství přijímaného hořčíku prostřednictvím potravin. Složení stravy také může omezovat vstřebávání hořčíku ve střevě. Pokud konzumujete příliš potravin s vysokým obsahem vápníku, fosfátu a zinku (tavené sýry, průmyslově vyrobené potraviny, sladkosti aj.), trpíte nedostatkem vitamínů B1, B2, B6 a přijímáte příliš mnoho tuků a sacharidů, může být vstřebávání hořčíku sníženo. Je proto možné, že ačkoliv potravin s obsahem hořčíku je ve vašem jídelníčku dostatek, přesto můžete trpět jeho nedostatkem.
Jak poznat nedostatek hořčíku?
Dlouhodobý nedostatek hořčíku se může mít řadu projevů. Mohou mezi ně patřit např. deprese, bolesti hlavy, závratě, neschopnost koncentrace, dýchavičnost, tlak na hrudníku, astmatické potíže, třes rukou či svalové křeče, zejména v oblasti lýtek. Na doplnění hořčíku je proto důležité myslet včas. Pokud se rozhodnete užívat doplňky stravy s obsahem hořčíku, vždy volte pouze produkty od ověřených výrobců. Při výběru se řiďte mírou vstřebatelnosti, kterou mají velmi dobrou organické formy hořčíku. Vybírejte doplňky stravy obsahující např. bisglycinát, citrát, malát, glukonát a laktát. Organickou sůl s dobrou vstřebatelností, laktát hořečnatý, obsahuje doplněk stravy ze Žluté řady od Walmarku Magnesium + B6, který je vhodný pro dospělé a děti od 12 let. Kvalitní doplněk stravy s obsahem hořčíku za velmi příznivou cenu představuje také Magnetrans 375 mg, granulát určený k přímému podání s 375 mg hořčíku v jedné porci s osvěžující citronovou-grapefruitovou příchutí, ideální na cesty. Pokud momentálně bojujete s podzimní únavou a nedostatkem energie, možná právě vám může chybět hořčík!
Doplňky stravy obsahující hořčík nyní také v LIMITOVANÝCH EDICÍCH 2024 S TABLETAMI NAVÍC!