Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!

Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!

Publikováno: 21.03.2023

Zobrazení: 1050

Vitamin D se v posledních letech těší nebývalé oblibě. Poptávka po doplňcích stravy s obsahem tohoto slunečního vitaminu stoupá zejména v chladných měsících, kdy jeho hladina v krvi může klesat. Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému a jeho nejdůležitějším zdrojem je sluneční záření, a právě to je důvod, proč bychom na jeho dostatečný příjem neměli zapomínat zejména v době, kdy je slunečních paprsků nedostatek.

Nedostatkem vitaminu D trpí více než polovina populace

Nejdůležitějším zdrojem vitaminu D je sluneční záření, a proto se jeho deficit v populaci objevuje především v době, kdy je slunečního svitu málo. Ze stravy můžeme vitamin D získat pouze sporadicky, a proto právě na podzim a v zimě stoupá poptávka po doplňcích stravy s jeho obsahem. Z typicky české stravy s nedostatkem mořských ryb pokryje potřebu vitaminu D dokonce méně než 1 % osob. Vzhledem k tomu, že vitamin D má důležitou roli v celé řadě fyziologických funkcí, je lepší vitamin D přijímat prostřednictvím doplňků stravy. Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému a je nezbytný též k   normálnímu vstřebávání a využití vápníku a fosforu, normální hladině vápníku v krvi a udržování normálního stavu svalů, kostí a zubů. Kromě toho se podílí také na procesu dělení buněk.
 

Co vaše zdraví a déčko?

Trpíte v zimě častým nachlazením? Podpořte svou imunitu dostatečným příjmem vitaminu D, kterého můžete mít převážně v zimním období nedostatek, kdy je omezen pobyt na slunci a celkově slunečního zážení v tomto období ubývá. V případě chybějícího déčka může dojít k nedostatečné mineralizaci růstové ploténky kostí u dětí, což se projevuje onemocněním, které je známé jako křivice, bolestmi kostí a svalovou slabostí. U dospělých se pak můžeme setkat nejen s častějšími respiračními infekcemi, ale také s bolestmi svalů a s tzv. osteomalácií (řídnutím kostí) a únavou. Vzhledem k tomu, že vitamin D je spojen s metabolismem fosforu a vápníku v lidském organismu, deficit se může manifestovat také hypokalcémií, což je snížená hladina vápníku v krvi a hypofosfatemií, sníženou hladinou fosforu v krvi.

 

Potravinové zdroje vitaminu D

Největší množství vitaminu D najdemev tučných mořských rybách jako je makrela, losos či tuňák, a to i v konzervované formě. Bohužel ryby v české populaci nejsou konzumovány v takovém množství, aby byla potřeba vitaminu D dostatečně pokryta. Vitamin D, i když v mnohem nižším množství, též najdeme ve vejcích, mléku, mléčných výrobcích a hovězích játrech, což jsou ovšem také potraviny, které se v našich jídelníčcích neobjevují denně, a navíc v dostatečném množství. Vhodnou volbu pro doplnění vitaminu D představují kvalitní doplňky stravy, jejichž širokou nabídku najdete v Klubu zdraví.

 

S Klubem zdraví podpoříte nejen imunitu!

V Klubu zdraví najdete celou řadu produktů na podporu zdraví včetně doplňků stravy s obsahem vitaminu D. Které to jsou?
 

  • Solarvit DuoEffect D3 + K2 - Představuje řešení, jak dodat tělu nejen vitamin D3, ale také vitamin K2, jejichž vyvážená hladina se uplatňuje v boji proti osteoporóze, osteomalácii a kardiovaskulárních onemocnění.
  • Cetebe IMMUNITY Forte - Prémiový přípravek obsahuje nejen vitamin D, ale také vitamin C s postupným uvolňováním a zinek, a představuje tak komplexní podporu imunitního systému.
  • Biopron 9 Immunity - Oblíbená řada Biopron představuje Biopron 9 Immunity s obsahem probiotik a prebiotik pro každodenní péči o střevní mikrobiotu a vitaminem D3 pro podporu normální funkce imunitního systému. 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Jaké potraviny zařadit v zimě do jídelníčku? Ty, které podpoří imunitu!
03.01.2023

Jaké potraviny zařadit v zimě do jídelníčku? Ty, které podpoří imunitu!

Co nevidět budou Vánoce, nejkrásnější svátky roku. Vánoční svátky jsou časem setkávání se s rodinou a přáteli, dobou firemních večírků a společenských akcí. Na podobných místech se daří nejen skvělé zábavě, ale také virovým respiračním infekcím, které se velmi dobře šíří v kolektivech kapénkovou nákazou. Věděli jste, že složení vašeho jídelníčku ovlivňuje to, jestli si z večírku neodnesete nechtěný dárek v podobě rýmy a kašle?

Přečtěte si více
Zobrazení: 1499
Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Co je na tom pravdy?
28.01.2020

Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Co je na tom pravdy?

Rýma tedy zánět dutin patří mezi běžná onemocnění. Rýma je nejčastěji přenášena viry, tzv. rhinoviry, a nemocného trápí asi týden. Zpočátku čirá a vodnatá rýma se během několika dní změní na hlenovou a poté začíná pomalu ustupovat. Ale nemusí to být pravidlem. Pokud máme bakteriální rýmu, jen tak se jí nezbavíme. Pokud tedy rýma trvá déle než týden, je lepší vyhledat lékaře. Jak ale rozlišit typ rýmy a kdy zajít k lékaři?

Přečtěte si více
Zobrazení: 8253
Probiotika, prebiotika a vitamin D! Jak podpořit imunitu a celkové zdraví?
19.10.2021

Probiotika, prebiotika a vitamin D! Jak podpořit imunitu a celkové zdraví?

V chladných měsících, kdy se potýkáme s mnoha respiračními infekcemi, nestačí zásobit tělo jen vitaminem C. Zdraví sídlí ve střevech, a proto je vhodné zaměřit se také na probiotika, prebiotika a vitamin D, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Pokud hledáte doplněk stravy s kombinací těchto látek, už hledat nemusíte! Je tu nový Biopron 9 Immunity! 

Přečtěte si více
Zobrazení: 422
Vitamin D snižuje krevní tlak a riziko vzniku kardiovaskulárních chorob
26.06.2013

Vitamin D snižuje krevní tlak a riziko vzniku kardiovaskulárních chorob

Nová vědecká data dokazují, že existuje přímý a příčinný vztah mezi množstvím vitaminu D v těle, vysokým krevním tlakem a rizikem vzniku infarktu myokardu či mozkové mrtvice.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1169
8 signálů, že vašemu tělu chybí vitamin D
19.07.2018

8 signálů, že vašemu tělu chybí vitamin D

Věděli jste, že pouze 10 % vitaminu D se do těla dostává potravou? Zbývajících 90 % déčka totiž naše tělo získává ze slunečních paprsků. Až čtyřem z pěti z nás ale tento „sluneční vitamin" chybí,* což naše tělo ani v nejmenším nevítá. Jeho nedostatek může souviset s řadou nepříjemností i závažných problémů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 44761
Není kašel jako kašel – jak je od sebe rozeznat
19.05.2021

Není kašel jako kašel – jak je od sebe rozeznat

S kašlem se v rozmarném jarním období potýká kdekdo. Jedná se o zcela přirozený ochranný reflex, kterým naše tělo reaguje na přítomnost cizorodých látek. Abychom se ho však mohli zbavit, je nejprve třeba vědět, o jaký typ se jedná. Na každý druh kašle totiž platí něco jiného...

Přečtěte si více
Zobrazení: 38425