Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Co je na tom pravdy?

Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Co je na tom pravdy?

Publikováno: 28.01.2020

Zobrazení: 8262

Rýma tedy zánět dutin patří mezi běžná onemocnění. Rýma je nejčastěji přenášena viry, tzv. rhinoviry, a nemocného trápí asi týden. Zpočátku čirá a vodnatá rýma se během několika dní změní na hlenovou a poté začíná pomalu ustupovat. Ale nemusí to být pravidlem. Pokud máme bakteriální rýmu, jen tak se jí nezbavíme. Pokud tedy rýma trvá déle než týden, je lepší vyhledat lékaře. Jak ale rozlišit typ rýmy a kdy zajít k lékaři?

I rýma může být nebezpečná

Pokud patříte mezi ty, kteří jsou přesvědčení, že rýmu není třeba léčit, jste na omylu. I obyčejná rýma může znamenat zdravotní komplikace v podobě zánětu středního ucha či zánětu vedlejších nosních dutin.
 

Co dělat, když rýma udeří

Při prvních projevech rýmy je doporučováno aplikovat nosní kapky či spreje, které snižují otok nosní sliznice a hypertonické roztoky, které podporují uvolnování a vyplachování dutin. Cílem je zprůchodnit nos, aby se nemocnému lépe dýchalo. Ideální je zvolnit pracovní tempo a naordinovat si dva dny odpočinku doma v teple. Nemocní by neměli zapomínat na zvýšený přísun tekutin a vitamínů. Výborné jsou teplé bylinné čaje a samozřejmě osvědčený zázvorový čaj s citronem a medem.
 

Rýmě dejte týden

Pokud po týdnu rýma neustupuje, zajděte raději k lékaři. Jen lékař na základě výtěru z nosu rozliší, zda jde o rýmu virovou či bakteriální. Virová rýma bývá zpočátku čirá a vodnatá. Pokud se ale změní v hustou, žlutou, vazkou a případně zapáchající rýmu, jsou nasazeny nosní kapky s lokálně působícími antibiotiky, aby se zabránilo šíření do okolních tkání. V tomto případě jde o bakteriální rýmu. Dalším typem rýmy je rýma alergická, která je diagnostikována na základě alergologického vyšetření. Léčba spočívá v podávání léků proti alergii, tzv. kortikosteroidů.
 

Nosní kapky ano, ale s rozvahou

Pojem medikamentózní rýma je poměrně nový. Jde o typ rýmy, který vzniká v důsledku dlouhodobého a opakovaného užívání nosních kapek. Tento pojem je spojován s tzv. závislostí na nosních kapkách. Neustálá aplikace nosních kapek způsob tzv. „ochrnutí cév“, které pak nereagují na lék a je nutná aplikace stále vyšších dávek k dosažení stejného léčebného efektu. Nosní sliznice je díky nadužívání kapek poškozena, a i když pacient zvyšuje dávky nosních kapek, pocit ucpaného nosu přetrvává. Nosní kapky by proto měly být aplikovány maximálně po dobu 7-10 dnů.
 

Jak se rýmě vyhnout

Otužování, dostatečná pohybová aktivita na čerstvém vzduchu, omezení pobytu ve veřejných prostorách, časté větrání, vyhýbání se kontaktu s infikovanými lidmi to jsou základní preventivní opatření. Zejména v podzimních a zimních měsících je vhodné doplnit jídelníček o doplňky stravy, které organismu zajistí přísun vitamínů a minerálů pro podporu imunity. Své zdraví můžete podpořit vitamíny a minerály řady Walmark. V období zvýšeného výskytu nachlazení pozitivně působí na imunitu zejména vitamín C v produktech Céčko 100mg a Megacéčko 600mg, pro podporu energie a vitality B-komplex PLUS s vitamínem C a další produkty z naší široké nabídky.

Podpořte své zdraví doplňky stravy na podporu imunity, např.
 
Jak na ucpaný nos
05.12.2019

Jak na ucpaný nos

Pocit ucpaného nosu zažil zaručeně každý. Ucpaný nos nás dokáže potrápit zejména v souvislosti s nachlazením a rýmou. Za ucpaným nosem mohou být ale i alergie, nosní polypy aj. Dokud není odhalena příčina, řada z nás se uchyluje k oblíbeným a lehce dostupným nosním kapkám. Časté používání nosních kapek ale vede k nadměrnému vysušování nosní sliznice, a proto se nesmí užívat dlouhodobě. Co s tím? Jediné řešení je najít příčinu a nasadit vhodnou léčbu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 29960
Možné příčiny strupů v nose
26.11.2019

Možné příčiny strupů v nose

S nepříjemnými strupy se můžeme setkat na celém těle, a to včetně nosu. Někdy stačí pouhá rýma či suchý vzduch a na nosní sliznici mohou vznikat bolestivé stroupky. Jindy může být příčina vážnější, a proto neváhejte vyhledat lékaře vždy, když se stroupky objeví bez zjevné příčiny. Jde o problém, který ačkoliv není vidět, dokáže pěkně potrápit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 96159