Možné příčiny strupů v nose

Možné příčiny strupů v nose

Publikováno: 26.11.2019

Zobrazení: 95908

S nepříjemnými strupy se můžeme setkat na celém těle, a to včetně nosu. Někdy stačí pouhá rýma či suchý vzduch a na nosní sliznici mohou vznikat bolestivé stroupky. Jindy může být příčina vážnější, a proto neváhejte vyhledat lékaře vždy, když se stroupky objeví bez zjevné příčiny. Jde o problém, který ačkoliv není vidět, dokáže pěkně potrápit.

Příčiny strupů v nose mohou být různé

Většinou se strup v nose vytvoří jako reakce na podráždění. Na vině může být rýma, kdy časté smrkání způsobí odření nosní sliznice. Mezi časté příčiny patří také suchá nosní sliznice, která obtěžuje ty, kteří se pohybují v přetopených či klimatizovaných místnostech. Z dalších příčin je třeba zmínit nosní polypy, impetigo, herpetické infekce, užívání některých léků aj.
 

Suchá rýma

Suchá rýma vzniká jako důsledek suchého a přetopeného prostředí, kdy dochází k vysychání nosní sliznice, kterou dýcháním neustále vysušujeme. Drobné žilky ve sliznici praskají a nos krvácí. Podobné potíže vyvolává i alergická rýma, dlouhodobé užívání nosních kapek nebo nesprávná aplikace kortikoidních nosních kapek.
 

Nosní polypy

Nosní polypy vznikají vychlípením sliznice vedlejších nosních dutin do nosní dutiny. Pacient špatně dýchá, protože polypy ucpávají nosní průduchy. Je omezeno čištění, ohřívání a zvlhčování přijímaného vzduchu, proto jsou nemocní více ohrožení onemocněním dolních cest dýchacích. Přesná příčina není známá, dává se však do souvislosti s chronickým zánětem nosní sliznice a astmatem. Léčba probíhá chirurgicky, kdy jsou polypy odstraněny.
 

Herpetické infekce

Herpetická infekce, známá jako pásový opar, se projevuje bolestivými strupy, kdy zánět sahá až do hloubky sliznice. Infekce se léčí virostatiky, antibiotiky a podávány jsou léky proti bolesti. Jen lékař stanoví závažnost onemocnění a předepíše vhodné léky.
 

Impetigo

Impetigo způsobuje puchýřovitou vyrážku na těle, nejčastěji na obličeji, ale i na nosní sliznici. Onemocnění bývá způsobeno streptokoky a stafylokoky a je vysoce nakažlivé.
Vyrážku může doprovázet bolestivé zduření mízních uzlin a zvýšená teplota, proto je nutné navštívit lékaře, který nasadí antibiotika. U nekomplikovaných případů stačí léčit lokálně.
 

Rakovina nosní dutiny

Rakovina nosní dutiny naštěstí nepatří k nejčastějším příčinám strupů v nose. Je zbytečné se při výskytu strupů obávat nejhoršího. Zhoubné nádory pochází obvykle z čelistní dutiny, z povrchového epitelu. Mezi projevy patří krvácení a následná tvorba strupů. Rakovinu nosní dutiny doprovází otoky nosu, čelisti, bolesti a jednostranná nosní neprůchodnost.
 

Nos potřebuje pro zdraví vlhkost

Znát příčinu strupů je předpokladem prevence. Strup v důsledku suché nosní sliznice a rýmy, vyžaduje omezení pobytu v přetopených místnostech a zvlhčování sliznice prostřednictvím hydratačních mastí, které vyživují a stahují popraskané žilky. Pomohou také zvlhčovače vzduchu, větrání a omezení nadměrného topení. Základem prevence je ale celkové posilování imunity. Neznáme-li příčinu je nutná konzultace s lékařem.
 

Imunitu lze podporovat mnoha způsoby

Imunologové doporučují dostatek aktivního pohybu, pestrou a vyváženou stravu a dostatek vitamínů. Pozitivní vliv na naši imunitu mají zejména tyto potraviny:
 
  • citrusové plody, bohatý zdroj vitamínu C,
  • ořechy a listová zelenina, zdroj zinku, hořčíku a vitamínu E a D,
  • česnek jako přírodní antibiotikum,
  • jogurty, kysané mléčné výrobky, kysané zelí, které napomáhají trávení a zažívání,
  • čerstvé a libové maso,
  • ovoce a zelenina,
  • rakytník řešetlákový a kustovnice čínská, označované jako rostliny budoucnosti s vysokým obsahem vitamínů.

Pomohou také doplňky stravy, zajišťující optimální příjem látek potřebných pro správné fungování organismu, např. Spektrum Imunita s vitamínem C a zinkem pro přirozenou obranyschopnost těla. Spektrum Imunita je ideální doplněk během zvýšených požadavků lidského těla na vitaminy a minerály, hlavně během období zvýšené fyzické a duševní námahy a zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.
 

Imunitu pozitivně ovlivňují také