Jak na ucpaný nos

Jak na ucpaný nos

Publikováno: 05.12.2019

Zobrazení: 29822

Pocit ucpaného nosu zažil zaručeně každý. Ucpaný nos nás dokáže potrápit zejména v souvislosti s nachlazením a rýmou. Za ucpaným nosem mohou být ale i alergie, nosní polypy aj. Dokud není odhalena příčina, řada z nás se uchyluje k oblíbeným a lehce dostupným nosním kapkám. Časté používání nosních kapek ale vede k nadměrnému vysušování nosní sliznice, a proto se nesmí užívat dlouhodobě. Co s tím? Jediné řešení je najít příčinu a nasadit vhodnou léčbu.

Ucpaný nos nejčastěji v důsledku nachlazení a rýmy

Nachlazení a rýma bývají zejména v chladných měsících nejčastějšími příčinami ucpaného nosu. K ucpání nosu dochází vlivem otoku nosní sliznice, což je způsobeno lokálně probíhajícím zánětem. V případě rýmy lze používat kapky a spreje do nosu na zmenšení otoku sliznice.
 

Nosní kapky ano, ale s mírou

Odborníci zdůrazňují nepoužívat kapky delší dobu, protože při dlouhodobém užívání a následném vysazení dojde právě k tolik nepříjemnému ucpání nosu. Vše pak vede k tomu, že si na kapkách vybudujeme závislost. Sliznice totiž zduří za kratší a kratší dobu, což nás nutí ke stále častější aplikaci kapek, protože jen to nám přinese úlevu. Bezpečná doba používání kapek do nosu je 5 až 7 dnů. Výjimkou jsou mořské vody, které jsou vhodné k denní péči o nos.
 

Nosní polypy jako možná příčina ucpaného nosu

Nosní polypy jsou výrůstky nosní sliznice, které se vytvářejí na stropě nosních dírek a rostou směrem dovnitř, čímž nos nepříjemně ucpávají. Nosní polypy jsou častou komplikací např. u nemocných s alergickou rýmou či astmatem. Léčba spočívá v nasazení kortikoidů ve spreji, případně dojde k operativnímu odstranění, jehož nevýhodou je možnost znovuobjevení polypů.
 

Od alergické rýmy si v zimě odpočineme

S ucpaným nosem v důsledku alergické rýmy se během chladných měsíců příliš nesetkáme. Jde o onemocnění projevující se dlouhodobě ucpaným nosem od jara do podzimu, kdy kvetou rostliny. Příznaky alergické rýmy jsou zmírňovány antihistaminiky, léky na léčbu alergie.
 

Následky ucpaného nosu většinou nebývají vážné

O tom, že pocit ucpaného nosu je velmi nepříjemný, je zbytečné hovořit. Otázkou je, zda existují rizikové faktory, které lze ovlivnit a ucpanému nosu se vyhnout. Pravděpodobnost ucpaného nosu nastává, pokud se člověk podchladí, má oslabenou imunitu, trpí alergií, astmatem apod. Nejčastějšími následky ucpaného nosu jsou bolesti hlavy a chrápání.
 

Nejlepší léčbou je „se vyležet“

Bojujete-li s ucpaným nosem a nachlazením, vězte, že nejlepší léčbou je „vyležet se". Současně je doporučováno zvlhčovat nosní sliznici a používat spreje či nosní kapky, avšak ne déle než 5 dnů. Během nachlazení je vhodné zásobit tělo vitamíny, případně zařadit do jídelníčku doplňky stravy na podporu imunity a dýchacích cest.

Z naší nabídky doporučujeme řadu Sinulan, která poskytuje doplňky stravy, pro efektivní péči o dýchací cesty a nosní spreje na léčbu rýmy pro děti i dospělé.
 

Babské rady na ucpaný nos

Vývar je lék ať je slepičí či kuřecí, jen musí být silný. Čím déle se vývar vaří, tím lépe. Šálek horkého vývaru má posilující účinky a stoupající pára uvolní i ucpaný nos.

Parní lázeň pro uvolnění nosu i mysli s aromatickým olejem, solí či bylinkami dokáže uvolnit nejen ucpaný nos, ale i mysl.

Křen účinně spustí počínající rýmu. Lze ho také nastrouhat a smíchat se dvěma lžičkami medu a užívat 3x denně po jedné lžičce.

Zázračný eukalyptový olej nakapeme do aromalampy nebo do teplé koupele a výsledky pocítíme již za pár minut.

Babské ucho neboli šalvěj přeslenitá dokáže s ucpaným nosem zázraky díky svým silným antibakteriálním účinkům. Ze šalvěje můžeme připravit odvar, který lze jak pít, tak jím pomocí vaty nos pravidelně vytírat.

Při nachlazení je nutný dostatek tekutin, nejlépe bylinkových čajů, např. heřmánkový. Heřmánek má protizánětlivé účinky a osladíme-li ho po mírném vychladnutí medem, jeho dezinfekční účinek se zvyšuje. Je výborný nejen na pití, ale i na inhalování k uvolnění ucpaného nosu.

 

Pro podporu imunity v období zvýšeného výskytu nachlazení z nabídky Walmark doporučujeme také 

Jaké potraviny zařadit v zimě do jídelníčku? Ty, které podpoří imunitu!
03.01.2023

Jaké potraviny zařadit v zimě do jídelníčku? Ty, které podpoří imunitu!

Co nevidět budou Vánoce, nejkrásnější svátky roku. Vánoční svátky jsou časem setkávání se s rodinou a přáteli, dobou firemních večírků a společenských akcí. Na podobných místech se daří nejen skvělé zábavě, ale také virovým respiračním infekcím, které se velmi dobře šíří v kolektivech kapénkovou nákazou. Věděli jste, že složení vašeho jídelníčku ovlivňuje to, jestli si z večírku neodnesete nechtěný dárek v podobě rýmy a kašle?

Přečtěte si více
Zobrazení: 1496
Bolest zubů při rýmě může signalizovat zánět dutin
03.12.2019

Bolest zubů při rýmě může signalizovat zánět dutin

Pokud trpíte rýmou, možná si říkáte, že nachlazení k podzimu zkrátka patří. Pokud se ale s ucpaným nosem potýkáte týdny a k tomu vás ještě rozbolely zuby, je potřeba zbystřit. Může se jednat o onemocnění horních cest dýchacích, tzv. sinusitidu, česky známou jako zánět vedlejších nosních dutin. Přetrvávající sinusitidy je nutné léčit antibiotiky, a proto není radno si s dlouhotrvající rýmou zahrávat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 44411