Není kašel jako kašel. Víte, jak je od sebe rozeznat?
Publikováno: 28.02.2025
Zobrazení: 38710
S kašlem se v období vyššího výskytu respiračních onemocnění potýká kdekdo. Kašel, společně s ostatními obrannými a ochrannými reflexy, pomáhá udržovat volnou průchodnost dýchacích cest. Abychom se kašle mohli zbavit, je důležité vědět, o jaký typ kašle se jedná. Na každý druh kašle totiž platí něco jiného!
Kašel, jedna z nejčastějších příčin návštěvy lékaře
Kašel je nejen důležitý obranný mechanismus organismu, ale také velmi obtěžující symptom celé řady onemocnění. Kašel může mít mnoho forem a příčin, a proto také mnoho typů léčby. Snad nejčastější otázkou v případě, že jste se s kašlem ocitli v ordinaci praktického lékaře, je, zda je kašel vlhký, nebo suchý. Kašel může být ale také dráždivý, štěkavý, záchvatovitý, akutní, chronický. Odpovědět není vždy snadné. Po ránu se může objevovat spíše vlhký kašel, neboť hleny, které se během spánku nahromadily v dýchacích cestách a potřebují ven. V noci může být častější suchý kašel, který brání spánku. Jak druhy kašle od sebe odlišit? Abyste se v kašli lépe vyznali, máme pro vás malý přehled, díky kterému budete u lékaře schopni lépe svůj kašel popsat.
Suchý (dráždivý) kašel
Při suchém a dráždivém kašli cítíme silné dráždění a nutkání ke kašlání, ale zároveň nic nevykašláváme. Proto se tento druh kašle označuje jako neproduktivní, nevytvářejí se při něm žádné hleny. Suchý kašel bývá často typický zejména pro začátek onemocnění. Později suchý kašel často přechází do fáze vlhkého kašle se zvýšenou hlenovou produkcí. Jeho původcem bývá obvykle virová či bakteriální infekce dýchacích cest, ale příčinou mohou být i alergie a přítomnost dráždivých látek v okolí, např. kouř a prach. Bývá léčen pomocí antitusik, léků snižujících dráždivost ke kašli.
Vlhký (produktivní) kašel
Zde je situace zcela opačná. Pro vlhký kašel je typické vykašlávání velkého množství hlenu, který ulpívá na sliznicích dýchacích cest a dráždí ke kašli. Hlen bývá hustý a viskózní, a proto se velmi obtížně vykašlává, což vytváří ideální podmínky pro další množení virů nebo bakterií. V tomto případě mohou pomoci přípravky ze skupiny expektorancií, které ovlivňují strukturu hlenu, ředí ho, a tím usnadňují jeho vykašlávání. Někdy lékař předepíše také nízkou dávku antitusik, ale pouze na noc, aby se pacient mohl vyspat. Vlhký kašel je často přítomen u zánětů dýchacích cest (bronchitida, zápal plic).
Akutní kašel versus chronický kašel
Kašel rozlišujeme také
podle délky trvání. O
krátkodobém, akutním, kašli hovoříme v případě, že trvá
do 3 týdnů. Obvykle souvisí s nachlazením, chřipkou nebo zánětem průdušek. Zlepšuje se s léčbou základního onemocnění.
Chronický kašel je dlouhodobý a často může signalizovat některé onemocnění jako např. astma, refluxní chorobu jícnu (GERD), chronickou bronchitidu či jiná onemocnění plic. V případě dlouhodobého kašle je vždy nutné navštívit lékaře a kašel nepodceňovat. Pokud
kašel trvá déle než 4 týdny, může jít o
onemocnění dýchacího systému, ale také
srdeční choroby, onemocnění jícnu, ale také nežádoucích účinků některých léků. Chronický kašel je velmi častý u těžkých kuřáků, a to zejména po ránu. Patříte-li mezi kuřáky, myslete na své zdraví a kouření se raději vzdejte.

Na otázku, o jaký typ kašle se jedná, nemusí být vždy jednoduchá odpověď.
Záchvatovitý kašel
Záchvatovitý kašel se nejčastěji objevuje v noci a po námaze. Objevuje se často u průduškového astmatu a je doprovázen pocity ztíženého dýchání. U záchvatovitého kašle může lékař předepsat bronchodilatancia, léky, které uvolňují křečovité stažení průdušek. Osoba trpící záchvatovitým kašlem by vždy měla být sledována lékařem.
Psychogenní kašel
Možná vás překvapí, že kašel může být také psychického původu, častěji k němu dochází u dětí. Příčiny jsou psychického původu a mohou souviset například s náročnými prožitými traumaty a stresem. Podle odborníků může být psychogenní kašel také spojen s pocitem nedostatku lásky a porozumění a může ukazovat také na problémy v komunikaci. Vzhledem k tomu, že příčina je psychického původu, léčba probíhá prostřednictvím psychoterapie. K odstranění kašle obvykle dochází poté, co je dojde ke zlepšení životní situace toho, kdo záchvatovitým kašlem trpí.
Kašel po jídle
Máte nutkání ke kašli vždy, když se najíte? Pokud se kašel objevuje, aniž by vám zaskočilo sousto, může se jednat o reflux jícnu, který bývá doprovázený také pálením žáhy. Při gastroezofageálním refluxu netěsní svěrač spojující žaludek a jícen a kyselý obsah žaludku se vrací zpět do jícnu, někdy až do úst, a dostane se i do dýchacích cest (hltan a průdušnice. Tam dráždí sliznici, což se projevuje právě pálením žáhy, hořkokyselou pachutí v ústech a někdy také kašlem. Je-li diagnostikován reflux jícnu, jsou předepisovány léky snižující kyselost žaludečních šťáv, produkci žaludečních kyselin nebo upravující správný pohyb trávicí trubice.
Kašel a babské rady
Ačkoliv jde o rady, které nejsou ověřené, v mnoha rodinách se tradují z generace na generaci. Mnozí je berou spíše s úsměvem, někteří na ně spoléhají ještě předtím, než se vydají k lékaři.
Na odkašlávání jsou vhodné bylinky, které ředí hleny. Vhodný je například čaj z
tymiánu, fenyklu, jitrocele, máty, mateřídoušky nebo heřmánku. Bylinkový čaj lze osladit medem, který obsahuje vitaminy, minerály a další mikronutrienty. Vyzkoušet můžete
cibulový med, který pomáhá hleny usazené v dýchacích cestách rozpustit. Cibuli a tři polévkové lžíce medu necháte několik hodin uležet a poté konzumujete, ideálně jednu lžíci medové šťávy třikrát denně.
Na kašel a bolest v krku bývá doporučován také zábal, jehož autorem je významný zakladatel přírodního léčitelství Vinzenz Priessnitz.
Priessnitzův zábal je studený zapařovací obklad, který se přikládá lokálně na postižené místo s cílem dosáhnout zvýšeného prokrvení a tím k podpoře hojivých procesů v těle. Je vhodný
při angíně, nachlazení, laryngitidě a horečce. Přikládá se na krk, či na hrudník při suchém dráždivém kašli, ale skvělý je také na klouby při revmatických obtížích, k relaxaci kosterního svalstva a při dalších obtížích. Na postižené místo přiložte látku namočenou ve studené vodě, na ni přiložte nepromokavou prodyšnou vrstvu, která musí mokrou látku přesahovat, díky čemuž dojde k zapaření. Poslední vrstvu tvoří suchá látka, například šála nebo šátek.

Při kašli si můžete dopřát bylinný čaj. Vhodný je například čaj z tymiánu, fenyklu, jitrocele, máty, mateřídoušky nebo heřmánku.
Nejste si kašlem jisti? Raději vyhledejte lékaře!
Pokud se kašel objeví u dospělých, jinak zdravých osob, jako důsledek nachlazení, není nutné okamžitě kontaktovat lékaře. Objeví-li se však horečka, schvácenost, apatie, bolesti hlavy a stav se zhoršuje, návštěva lékaře je na místě. Jiná situace je v případě, že se kašel objeví u malých dětí, chronicky nemocných osob, seniorů a těhotných žen. Ti by měli navštívit lékaře vždy. Pokud jste pouze nachlazení, kašel je občasný a jinak nepociťujete žádné závažné potíže, vyzkoušejte nejdříve volně prodejné prostředky, které vám uleví a dopřejte tělu čas na regeneraci.
Nezapomínejte na podporu imunity!
Jestli patříte k těm, kteří začnou podporovat imunitu až v době, kdy se objevily první známky, rýmy, kašle či bolení v krku, děláte velkou chybu. Imunitu je totiž důležité podporovat během celého roku, a to nejen v době vyššího výskytu respiračních onemocnění. V podpoře imunity nehledejte žádnou vědu! Základem zdraví je zdravý životní styl a pestrá a vyvážená strava. Jídelníček by měl obsahovat vitaminy a minerální látky, které jsou pro normálně fungující imunitu důležité.
Vitamin C přispívá nejen
k normální funkci imunitního systému, ale také
ke snížení míry únavy a vyčerpání. Nejlepším způsobem, jak doplnit tělu
vitamin C je pestrá a vyvážená strava. Pokud patříte k těm, kterým se nedaří mít v jídelníčku dostatek potravin, které vitamin C obsahují, využijte doplňky stravy. Naším tipem je doplněk stravy
Beta Glukan PREMIUM 200 mg, který komě
šípku, vitaminu C a černého bezu pro podporu imunity a zdraví dýchacích cest obsahuje také
200 mg přírodního beta-D-1,3/1,6 glukanu z buněčných stěn kvasinek Saccharomyces cerevisiae v čistotě min. 70 %. Beta Glukan PREMIUM 200 mg lze koupit také ve výhodném balení v limitované edici 2024 s tabletami navíc!
Věděli jste, že
zinek přispívá nejen
k normální funkci imunity, ale také k udržení normálního stavu vlasů, nehtů, pokožky a kostí, k ochraně buněk před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály, pomáhá
zachovat plodnost, mužský reprodukční systém a normální hladinu testosteronu v krvi. Je tedy oblíbenou volbou nejen u žen, ale také u mužů. Mezi zdroje zinku patří např. ústřice, krevety, losos, červené maso, obiloviny, luštěniny, loupaná rýže, kuřecí a vepřové maso aj. Extra dávku zinku najdete v doplňku stravy ze Žluté řady Walmark
Zinek FORTE 25 mg obsahující
CITRÁT ZINEČNATÝ,
dobře využitelnou organickou formu zinku.
Selen přispívá nejen
k normální funkci imunitního systému, ale také k udržení normálního stavu vlasů a nehtů, k ochraně buněk před oxidativním stresem a k normální činnosti štítné žlázy. Selen je zásadní pro mužskou
plodnost, protože přispívá k normální
spermatogenezi. Přirozeně se vyskytuje v mnoha potravinách, i když jen ve velmi malém množství. Zdrojem selenu je maso, ryby, vejce, houby, brokolice, růžičková kapusta a květák. Obsah selenu v potravinách rostlinného původu může být různý, a to z důvodu odlišného složení půdy, ve kterém jsou rostliny pěstovány. Na doplnění selenu by měli myslet zejména vegetariáni a vegani. Obáváte se, že vám chybí selen? Zkuste
Selen 100 µg od Walmarku obsahující
organickou formu selenu (vázanou na kvasnice)
s dobrou biologickou dostupností.
- Bylinné extrakty pro podporu respiračního zdraví
Třapatka nachová,
Echinacea purpurea, je bylinou, která je s podporou imunity a respiračního zdraví spojena od nepaměti. Kromě toho také
udržuje zdraví dolních močových cest. Třapatku najdeme nejen v řadě doplňků stravy určených pro dospělé, ale také jako součást některých sirupů pro děti. Nejen
extrakt z echinacey, ale také
extrakt z bobulí rakytníku pro každodenní podporu imunity najdete v oblíbeném doplňku stravy
Hlíva ústřičná PLUS ze Žluté řady Walmark. Hledáte-li doplněk stravy obsahující
přírodní extrakty, které podpoří nejen imunitu, doporučujeme Hlívu od Walmarku!
Zdroje:
www.walmark.cz
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/12/08.pdf
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/kasel-priznaky-a-lecba/
https://www.benu.cz/jak-podporit-odkaslavani-a-zbavit-se-zahleneni
https://www.meduj.cz/med-a-cibule-pri-nachlazeni-pri-prehleneni-organismu/
https://www.mojeambulance.cz/6-babskych-rad-pro-boj-s-nachlazenim/
https://www.priessnitzuvzabal.cz/priessnitzuv-zabal/