Není kašel jako kašel – jak je od sebe rozeznat
Publikováno: 19.05.2021
Zobrazení: 38546
S kašlem se v rozmarném jarním období potýká kdekdo. Jedná se o zcela přirozený ochranný reflex, kterým naše tělo reaguje na přítomnost cizorodých látek. Abychom se ho však mohli zbavit, je nejprve třeba vědět, o jaký typ se jedná. Na každý druh kašle totiž platí něco jiného...
Trápí vás suchý, nebo vlhký kašel? To bývá zpravidla první otázka, kterou vám lékař položí. Odpovědět ale není vždy snadné. Po ránu se totiž většinou objevuje vlhký kašel, neboť hleny, které se během spánku nahromadily v dýchacích cestách, potřebují ven. V noci nás zase obvykle přepadá suchý kašel, který nám často nedává spát. Jak je tedy od sebe odlišit?
Suchým kašlem to většinou začíná
Při tomto kašli cítíme silné dráždění a nutkání ke kašlání, ale zároveň nic nevykašláváme. Proto se tento druh kašle označuje jako neproduktivní – nevytvářejí se při něm žádné hleny. Jeho původcem bývá obvykle virová či bakteriální infekce dýchacích cest. Lze ho léčit pomocí antitusik, léků snižujících dráždivost ke kašli. Suchý kašel bývá typický zejména pro začátek onemocnění. Později může přejít do fáze vlhkého kašle se zvýšenou hlenovou produkcí.
Při vlhkém kašli se v těle hromadí hlen
Zde je situace opačná – organismus produkuje velké množství hlenu, který ulpívá na sliznicích dýchacích cest a dráždí ke kašli. Ten však většinou bývá hustý a viskózní, a proto se velmi obtížně vykašlává, což vytváří ideální podmínky pro další množení virů nebo bakterií. V tomto případě mohou pomoct přípravky ze skupiny expektorancií, které ovlivňují strukturu hlenu – ředí ho, a tím usnadňují jeho vykašlávání. Někdy lékař předepíše také nízkou dávku antitusik, ale pouze na noc, aby se pacient mohl vyspat.
Dopřejte si čas na zotavení
Většina lidí rychle ztrácí trpělivost a za několik dní už sedí v ordinaci a žádají antibiotika. Nedají tak tělu možnost, aby se s problémem vypořádalo samo, vlastními silami. Je třeba si uvědomit, že zotavení je proces, který trvá určitou dobu. K tomu, abychom se zbavili běžného kašle, potřebujeme obvykle dva týdny až měsíc. Pokud jste pouze nachlazení, kašlete a nemáte jiné závažné potíže, nezatěžujte svůj organismus užíváním syntetických léků a dopřejte mu čas k návratu do normálu. Případně můžete vyzkoušet osvědčené přírodní metody, které vám uleví při potížích.
Místo antibiotik zkuste med a cibuli
Na suchý dráždivý kašel výborně zabírá například odvar z vlašských ořechů: vyloupejte asi 12 kusů ořechů, zalijte je půl litrem studené vody a nechte louhovat zhruba 4 hodiny. Poté 30 minut povařte a dolévejte vodou. Na závěr můžete osladit trochou medu. Odvar pijte vlažný několikrát denně, do druhého by mělo dojít ke zmírnění potíží. Výborně pomáhá i cibulová šťáva s cukrem či medem: na hluboký talíř (do misky) rozložte na tenká kolečka pokrájenou cibuli a zalijte ji velkou lžící medu nebo ji posypte cukrem. Přiklopte pokličkou a nechte asi 2 hodiny odležet. Cibule pustí šťávu, kterou je vhodné konzumovat po lžičkách několikrát denně. Díky medu (cukru) bude cibulová šťáva chutnat i dětem. Při vlhkém kašli zase můžete vyzkoušet tymiánový sirup, který podporuje vykašlávání: asi 200 g cukru svařte ve ¼ litru vody, odstavte z plamene a vmíchejte sáček sušeného tymiánu (nebo přidejte 3 snítky čerstvé bylinky). Nechte louhovat do vychladnutí a potom přeceďte. Užívejte 1 lžičku 3–5krát denně.
Pozor na chronický kašel
Kašlete už déle než 8 týdnů? Dlouhotrvající kašel může signalizovat závažný problém (např. refluxní chorobu jícnu, ale také srdeční a onkologická onemocnění). Proto byste ho v žádném případě neměli nepodceňovat a měli byste se co nejdříve nechat vyšetřit lékařem. U dětí je tato lhůta ještě kratší – 4 týdny.