8 signálů, že vašemu tělu chybí vitamin D

8 signálů, že vašemu tělu chybí vitamin D

Publikováno: 19.07.2018

Zobrazení: 44811

Věděli jste, že pouze 10 % vitaminu D se do těla dostává potravou? Zbývajících 90 % déčka totiž naše tělo získává ze slunečních paprsků. Až čtyřem z pěti z nás ale tento „sluneční vitamin" chybí,* což naše tělo ani v nejmenším nevítá. Jeho nedostatek může souviset s řadou nepříjemností i závažných problémů.

MegadéčkoVitamin D je hvězdou mezi vitaminy.

 • Podporuje správnou funkci imunitního systému.
 • Je důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu a pomáhá zachovat silné a zdravé kosti a zuby.
 • Přispívá k udržení normální činnosti svalů atd.

Důvodů, proč bychom jeho nedostatek neměli podceňovat, je mnoho, jak ale poznat, že nám chybí? Poslouchejte své tělo a dejte si pozor na 8 signálů, které hlásí nespokojenost organismu a nedostatek vitaminu D.

8 signálů = 8 tváří nedostatku vitaminu D v těle

Je vám některý z těchto znaků povědomý? Poraďte se o takových starostech i se svým praktickým lékařem a především pravidelně doplňujte vitamin D (možností je doplněk stravy Megadéčko).

Tip pro zdraví

Podpořte své zdraví a dodejte tělu důležitý vitamin D. Sluníčko, které jeho tvorbu přirozeně podněcuje, je stále ještě slabé, proto je třeba ho doplnit i jiným způsobem. Jedna tobolka doplňku stravy Megadéčko představuje potřebnou denní dávku vitaminu D3, což je forma déčka preferovaná naším organismem. Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, i proto jsou tobolky olejové, podporují tak jeho dobré vstřebávání do organismu. Vitamin D přispívá k dobrému stavu kostí, zubů, svalů, podílí se na procesu dělení buněk a podporuje normální funkci imunitního systému.

* GINDE AA, LIU MC a CAMARGO CA JR. Demographic Differences and Trends of Vitamin D Insufficiency. Arch Intern Med. 2009

 • Svalová slabost. Když tělu chybí vitamin D, můžete pozorovat, že jsou vaše svaly oslabené a vy unavenější. Každodenní činnosti, ať už je to chůze do schodů, nebo třeba návštěva fitka, vám tak mohou připadat jako zdolávání Mount Everestu.
 • Snížená vytrvalost. Zbystřete, pokud se vaše kondice z nejasných důvodů zhoršuje a vytrvalostně nestačíte na věci, které vám předtím problém ani v nejmenším nedělaly. Vitamin D působí i na fyzickou vytrvalost.
 • Přecitlivělost. Tělo volá po vitaminu D různými způsoby. Jedním z projevů může být i zvýšené vnímání hmatových vjemů. Kůže je citlivá a i běžný dotek může být rázem nepříjemným.
 • Nespavost. Trápí vás nespavost, s níž jste nikdy dřív problém neměli? Možná vše svádíte na stres a přemíru povinností, které vám nedají spát. Může za ní ale stát i nízká hladina vitaminu D v těle.
 • Mrzutost. Kdo z nás někdy neměl špatnou náladu; stává-li se ale rutinou bez zjevného důvodu, je něco v nepořádku. Může být známkou nižší hladiny serotoninu v mozku, což má spojitost i s absencí vitaminu D.
 • Smutek. S nízkou hladinou vitaminu D v těle je spojeno i riziko změn nálad a melancholie.
 • Vysoký krevní tlak. Málokdo si uvědomuje, že vysoký krevní tlak může být i známkou nedostatku živin a důležitých vitaminů v našem těle. Mezi ně patří i vitamin D.
 • Únavové zlomeniny. Vitamin D je velmi důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu, a tak i pro udržení dobré kondice kostí. Máme-li jej málo, znamená to oslabení pro kosti a v podstatě i dvakrát vyšší riziko únavových zlomenin.
Vitamin D
02.06.2016

Vitamin D

Vitamin D je souhrnný název pro skupinu steroidních hormonálních prekurzorů označovaných jako kalciferoly. Vitamin D se do těla dostává v závislosti na zeměpisné šířce a pobytu člověka na slunci až z 80 procent přes přímé sluneční záření, zbytek je přijímám z potravy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 704
Chybí nám sluneční svit a vitamín D
04.11.2016

Chybí nám sluneční svit a vitamín D

Vitamín D, je vitamin rozpustný v tucích. Ve stravě jej můžeme získat pouze z omezených zdrojů, a to z tučných ryb, jako je makrela, losos, či tuňák, a to i v konzervované formě. Zdrojem jsou také vaječné žloutky, kde je ale koncentrace docela nízká ve srovnání s rybami. Překvapivě i některé houby, pěstované na denním slunci či pod UV lampami, mohou být dobrým zdrojem vitamínu D, například některé druhy takto pěstovaných žampionů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 779