Stop nadýmání a plynatosti!
Publikováno: 09.08.2022
Zobrazení: 20445
Nadýmání trápí až 30 % populace, od kojenců po seniory. Většinou jde o krátkodobý problém, který je reakcí na nějakou dietní chybu. Bolest, pocit nafouklého břicha, říhání a plynatost, to všechno mohou být projevy nadýmání. Zdravému člověku denně odchází kolem jednoho litru plynu. Pokud se plyn nevstřebá nebo neodchází ven přirozenou cestou objevuje se právě nadýmání a plynatost. Máme pro vás nejen tipy na zmírnění nadýmání a plynatosti, ale i seznam potravin, které mohou nadýmání způsobovat.
Nadýmání a plynatost
Nadýmání je hromadění plynu v trávicí soustavě, které se projevuje pocitem nafouklého břicha a plynatostí. Ve střevě se denně vytvoří 7-10 litrů plynu, z nichž se většina absorbuje do krevního řečiště a zbytek odchází z těla v podobě větrů. Každý člověk upustí střevní plyn denně 5 – 15x. Plynatost, tzv. meteorismus, lidově řečeno „větry“, přináší úlevu formou úniku vzduchu řitním otvorem. Plynatost může způsobovat i alergická reakce na určité potraviny. Plynatost může vyvolat nesnášenlivost lepku (celiakie), mléčného cukru (laktózy), užívání některých léků, nedostatečný pitný režim, nedostatek pohybu a stres. Pokud se ovšem nadýmání a plynatost vyskytují velmi často, je vhodné vyhledat lékaře. Pro nadýmání je typická bolest břicha, plynatost, říhání, kloktání a kručení v břiše, křeče, nevolnost aj.
Jakým potravinám je lépe se vyhnout?
Chceme-li se nadměrnému nadýmání vyhnout, měli bychom omezit některé potraviny, nebo klást důraz na jejich zpracování. Nadýmání způsobuje celá řada potravin (např. hrách, fazole, čočka, ořechy, zelí, cibule, česnek, kapusta, květák, brokolice, hroznové víno, švestky, hrušky, čerstvé bílé nebo kynuté pečivo, čerstvě upečený chléb, mastné, slané nebo příliš kořeněné pokrmy, sladkosti, zrající sýry, instantní potraviny, alkohol, sycené limonády aj.).
Jak omezit nadýmání?
Mezi základní režimová opatření při nadýmání je úprava jídelníčku, pitný režim a dostatek pohybu. Potraviny, u kterých se nadýmání bát nemusíme, jsou rajčata, okurky, brambory, grepy, jablka, libové maso, nízkotučné sýry, jogurty, mléčné výrobky s živými kulturami, starší tmavé pečivo, rýže, kopr, bazalka, tymián, oregano, libeček, bobkový list. Dalším důležitým doporučením je jíst v klidu a po malých soustech. S potížemi se můžeme setkat také v souvislosti s užíváním antibiotik, kdy může dojít k narušení rovnováhy střevní mikrobioty. V takovém případě je vhodné zařadit do jídelníčku probiotický komplex BIOPRON ProEnzymes, doplněk stravy, který pomáhá podporovat přirozenou rovnováhu střevní mikrobioty, navíc obsahuje bylinné extrakty z anýzu, máty, koriandru a fenyklu, které podporují zažívací trakt a pomáhají udržovat rovnováhu trávicích plynů v normálu.
Jak si ulevit při nadýmání
Úlevu při střevních a břišních potížích způsobenými tvorbou plynu (nadýmání, plynatost a tlak v břiše) lze zajistit také volně dostupnými zdravotnickými prostředky, např. zdravotnický prostředek Degasin 280 mg obsahující Simetikon, měkké tobolky, který přináší úlevu při střevních a břišních potížích u osob s gastrointestinálními problémy způsobenými tvorbou plynu. Simetikon snižuje povrchové napětí vzduchových bublin v gastrointestinálním traktu a tím přispívá ke snížení množství plynu a napětí plynu jeho rozptýlením (čtěte pečlivě návod na použití).
Babské rady na nadýmání
-
S nadýmáním pomůže také čaj z mletého kmínu a majoránky. Směs z jedné čajové lžičky zalijeme studenou vodou, necháme vylouhovat 15 minut a pijeme po doušcích. Vhodný je také heřmánkový, fenyklový nebo anýzový čaj.
-
Aby nedocházelo ve střevech k hromadění plynů, podpoříme činnost střev dostatečným pohybem.
-
S nadýmáním pomohou dýňová a slunečnicová semínka, vlašské a kešu ořechy.