Pitný režim s rozumem

Pitný režim s rozumem

Publikováno: 20.07.2022

Zobrazení: 323

Člověk může přežít týdny bez jídla, ale bez vody přežije maximálně pár dnů. Pro organismus znamená zdravotní nebezpečí již ztráta 20 % objemu tělesné vody. Pitný režim je nutné dodržovat nejen v létě, kdy dochází k větším ztrátám tekutin, ale i v průběhu celého roku. Ani s pitným režimem bychom to ale neměli přehánět, protože tzv. aquaholismus je stejně nebezpečný jako nedostatečný pitný režim.

Kolik toho za den vypít? 

Odborníci uvádí, že optimální množství tekutin pro zdravého člověka s průměrnou fyzickou aktivitou je kolem 1,6 l pro ženy a 2 l pro muže. Člověk správně vnímající signály svého těla pozná, jaký příjem tekutin mu vyhovuje. Pod hranici 1,5 l by se ale v létě člověk dostat neměl. Na dostatečný pitný režim je nutné dohlížet u malých dětí a seniorů, u kterých často pocit žízně chybí. Sucho v hrdle, suché rty a žízeň jsou již první známkou dehydratace organismu!
 

Ideální nápoj? Voda!

Obyčejná voda je podle odborníků nejlepším nápojem. Pokud máte dobrou kohoutkovou vodu, pijte ji raději než vodu z PET láhví. Z plastových lahví se do vody mohou dostávat toxické látky, a navíc ušetříte nejen peníze, ale také životní prostředí. Pijte pravidelně, v menších dávkách. Nárazové pití není pro organismus vůbec zdravé. Nebezpečný je ale také tzv. aquaholismus, závislost na vodě, který je stejně škodlivý jako nedostatečný příjem tekutin.  Aquaholici jsou ti, kteří to s pitným režimem přehánějí. Tato závislost na vodě je nutí neustále pít, protože se mylně domnívají, že tím prospívají svému zdraví. Nadměrný příjem tekutin zatěžuje ledviny a srdce, organismu více škodí, než prospívá.
 

V létě doplňte tělu hořčík

V důsledku nadměrného pocení ztrácíme nejen vodu, ale také minerální látky. V létě se též zaměřte, kromě dostatečného pitného režimu, také na doplnění minerálů a solí, a to především hořčíku. Hořčík přispívá k normální činnosti svalstva, k normální nervové činnosti, k normálnímu energetickému metabolismu, snižuje míru únavy a vyčerpání a přispívá také k udržení normálního stavu kostí a zubů. Pokud se chystáte na dovolenou, máme pro vás tip, jak si udržet v těle optimální hladinu hořčíku. Magnetrans 375 mg s obsahem hořčíku je doplněk stravy pro zajištění přísunu hořčíku v období jeho zvýšené potřeby, tedy i v létě. Jde o granulát určený k přímému podání s 375 mg hořčíku v jedné porci s letní osvěžující citronovo-grapefruitovou příchutí, což oceníte zejména během dovolené, kdy granulát jednoduše nasypete na jazyk a necháte rozpustit.
 

Podpořte své zdraví kvalitními doplňky stravy z nabídky Klubu zdraví a užívejte léto plné zdraví! 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Úzkost, deprese a pocity vyčerpání mohou signalizovat nedostatek hořčíku
28.01.2020

Úzkost, deprese a pocity vyčerpání mohou signalizovat nedostatek hořčíku

Podzim a zima jsou období, kdy se vlivem nedostatku slunečního svitu, můžeme cítit unavení, vyčerpaní, dokonce nás mohou trápit deprese a úzkosti. Pocity vyčerpání, deprese a úzkosti ale mohou souviset i s nedostatkem jednoho z nejdůležitějších minerálů, kterým je hořčík. Hořčík totiž podporuje normální psychologické funkce. Jak poznat jeho nedostatek a kde ho najít, se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4496
Ve kterých potravinách se skrývá velké množství hořčíku
04.01.2016

Ve kterých potravinách se skrývá velké množství hořčíku

Chybí vám hořčík a potřebovali byste ho akutně doplnit? Jedním z kroků může být správná a vyvážená strava. Podívejte se na přehled potravin, ve kterých je hořčíku dostatek.

Přečtěte si více
Zobrazení: 119928
Těžký návrat z dovolené? Vsaďte na Hořčík, přispívá ke snížení únavy a k normální psychické činnosti
16.08.2022

Těžký návrat z dovolené? Vsaďte na Hořčík, přispívá ke snížení únavy a k normální psychické činnosti

Nízká hladina hořčíku se objevuje poměrně často. Hořčík má vliv na mnoho procesů v lidském těle. Podílí se na procesu dělení buněk v těle, přispívá k udržení normálního stavu kostí a přispívá k normální syntéze bílkovin. A nejen to, hořčík přispívá také k normální psychické činnosti a mnoho dalších.

Přečtěte si více
Zobrazení: 433
Hořčík a jeho význam pro lidské tělo
25.08.2015

Hořčík a jeho význam pro lidské tělo

Hořčík je minerál, který naše tělo potřebuje ke správné funkci nervového a svalového systému. Přečtěte si další pozitiva hořčíku a dopřejte ho svému organismu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 8939
Projevy nedostatku hořčíku
09.09.2015

Projevy nedostatku hořčíku

Jste podráždění, náladoví a trpíte nespavostí? Možná za to může nedostatek hořčíku. Přečtěte si další reakce vašeho těla na nedostatek tohoto důležitého minerálu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 55630