Úzkost, deprese a pocity vyčerpání mohou signalizovat nedostatek hořčíku

Úzkost, deprese a pocity vyčerpání mohou signalizovat nedostatek hořčíku

Publikováno: 28.01.2020

Zobrazení: 4507

Podzim a zima jsou období, kdy se vlivem nedostatku slunečního svitu, můžeme cítit unavení, vyčerpaní, dokonce nás mohou trápit deprese a úzkosti. Pocity vyčerpání, deprese a úzkosti ale mohou souviset i s nedostatkem jednoho z nejdůležitějších minerálů, kterým je hořčík. Hořčík totiž podporuje normální psychologické funkce. Jak poznat jeho nedostatek a kde ho najít, se dozvíte v našem článku.

Funkce hořčíku v našem těle

Hořčík se účastní mnoha biochemických procesů nepostradatelných pro správné fungování těla. Přispívá k regulacii svalové a nervové rovnováhy. Hořčík přispívá k normální psychologické funkci a může tak ovlivňovat naší náladu a pohodu. Podporuje normální energetický metabolismus.
 

Jak poznat nedostatek hořčíku

Nedostatek hořčíku se v počátečních fázích může projevuje celou řadou příznaků od nechutenství, únavy, bolestí hlavy, podrážděností, nespavostí či nervozitou. Pokud je nedostatek dlouhodobějšího charakteru, má na svědomí svalové křeče, brnění končetin, bušení srdce, deprese, úzkosti, lámání nehtů, padání vlasů.
 

Kdo je nedostatkem hořčíku nejvíce ohrožen

Denní potřeba hořčíku je cca 300 mg pro děti a dospělé. Přesné hodnoty jsou individuální a závisí na celkovém zdravotním stavu. Nedostatkem hořčíku jsou ohroženi zejména alkoholici, diabetici, lidé, kteří užívají určité skupiny léků (antibiotika, diuretika), nemocní Crohnovou chorobou, onemocněním ledvin aj. Přechodný nedostatek se může objevit v případě průjmů a zvracení. S nižším množstvím hořčíku se setkáváme u lidí, kteří se potýkají s dlouhodobým stresem, silnou menstruací, nadměrným pocením, či nadměrným pití kávy.
 

Vliv hořčíku na psychiku

Hořčík hraje významnou roli v biochemii nervové soustavy, která hrají roli nejen v přenosu vzruchů, ale ovlivňuje i naše vnímání, nálady, podrážděnost či přecitlivělost. Hořčík přispívá také k psychologickým funkcím člověka.
 

Přírodní zdroje hořčíku

Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří listová zelenina (špenát), mořské řasy, luštěniny (fazole, hrách, sójové boby), ořechy (mandle, kešu, vlašské a para ořechy), semena (dýňová, slunečnicová, sezamová), celá zrna (pšeničné otruby, ovesné vločky), minerální vody s obsahem hořčíku, tmavá rýže, avokádo, kakao, tmavá čokoláda, banány, bylinky (bazalka, kmín, majoránka), mák.
 

Optimální množství hořčíku pomohou zajistit doplňky stravy

Nejsme-li si jisti, zda tělu dodáváme dostatečné množství hořčíku, doporučuje se sáhnout po doplňcích stravy, které optimální množství pomohou zajistit. Z řady Walmark je hořčík obsažen v mnoha produktech. Z naší široké nabídky doporučujeme Magnesium + B6 ACTIVE pro podporu energie, snížení únavy, normální činnost svalů a správné fungování nervového systému. Hořčík, společně s vápníkem, zinkem a vitamínem D, je součástí unikátního komplexu Vápník, Hořčík, Zinek FORTE pro četné funkce v lidském organizmu. Vhodný je zejména pro seniory, osoby dlouhodobě upoutané na lůžko nebo po dobu rekonvalescence, ženy v období těhotenství, kojení nebo menopauzy.

Podpořte své zdraví s doplňky stravy z řady Walmark. Široká nabídka vitamínů a minerálů pokrývající specifické potřeby různých skupin. Pro podporu duševní pohody obohaťte svůj jídelníček o
 
10 příznaků deprese
29.10.2018

10 příznaků deprese

Míváte občas „depku“? To je v dnešní době hojně užívaná fráze, zejména v případech, kdy jsme smutní, prožíváme velký stres nebo se v našem životě dějí nepříjemné věci. Se skutečnou depresí však tyto přechodné stavy duševní nepohody nemají pranic společného. Deprese je onemocnění, jež vyžaduje odbornou pomoc a které nepřejde jen tak samo od sebe. Na to, že situace je opravdu vážná, by vás měly upozornit následující příznaky, které jsou pro depresi charakteristické.

Přečtěte si více
Zobrazení: 141228
Omega 3 mastné kyseliny mohou zmírňovat symptomy deprese u starších osob
20.05.2011

Omega 3 mastné kyseliny mohou zmírňovat symptomy deprese u starších osob

Nová italská studie uvádí, že denní příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin může snižovat výskyt příznaků deprese u starších žen. Podle poznatků publikovaných v The Journal of Nutrition, Health & Aging, ženy, které přijímaly denní dávku doplňků stravy obsahujících 2,5 g omega-3, pociťovaly značné zmírnění příznaků deprese.

Přečtěte si více
Zobrazení: 441