Za podzimní únavou může být i nedostatek hořčíku

Za podzimní únavou může být i nedostatek hořčíku

Publikováno: 24.09.2024

Zobrazení: 4638

Podzim je období, kdy se vlivem nedostatku slunečního svitu, můžeme cítit více unavení a vyčerpaní. Únava, dlouhodobě špatná nálada a podrážděnost však nemusí souviset jen s podzimem, ale také s nedostatkem jednoho z nejdůležitějších minerálů, kterým je hořčík. Jak poznat nedostatek hořčíku a kde ho najít?

Jak poznat nedostatek hořčíku 

Hořčík (magnesium) je pro lidské zdraví nepostradatelný. Hořčík přispívá k normálním svalovým funkcím a je důležitý pro podporu energie a snížení únavy. Je důležitý nejen při zvýšené mentální, ale také při nadměrné fyzické zátěži. Nedostatek hořčíku se v počátečních fázích může projevit celou řadou příznaků od nechutenství, únavy, bolestí hlavy, podrážděností, nespavostí či nervozitou. Pokud je nedostatek hořčíku dlouhodobějšího charakteru, může souviset se svalovými křečemi, brněním končetin, bušením srdce, depresemi, úzkostí, lámáním nehtů či padáním vlasů.  

Kolik hořčíku denně přijmout?

Denní referenční příjem hořčíku pro dospělé ve věku 25–51 let je 300 mg pro ženy a 350 mg pro muže. Vyšší příjem hořčíku je důležité zajistit u mladistvých ve věku 15 až 19 let a u mladých dospělých ve věku 19 až 25 let, kteří by měli denně přijímat 400 mg hořčíku. Přesné hodnoty jsou individuální a závisí také na celkovém zdravotním stavu. Nedostatkem hořčíku jsou ohroženi zejména lidé nadměrně užívající alkohol, diabetici, osoby užívající určité skupiny léků (antibiotika, diuretika), nemocní Crohnovou chorobou, onemocněním ledvin aj. Krátkodobý nedostatek hořčíku se může objevit i v případě průjmů a zvracení. S nižším množstvím hořčíku se můžeme setkat u těch, kteří se potýkají s dlouhodobým stresem, silnou menstruací či s nadměrným pocením. Na vyšší příjem hořčíku by měli myslet lidé, kteří mají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž, např. lidé bojující s nadměrným stresem a sportovci. Hořčík hraje významnou roli v biochemii nervové soustavy, a ovlivňuje tak i psychologické funkce. Nedostatek hořčíku proto může souviset s podrážděností, poruchami nálad a pocity úzkosti.  

Doplňte hořčík!

Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří listová zelenina (špenát), mořské řasy, luštěniny (fazole, hrách, sójové boby), ořechy (mandle, kešu, vlašské a para ořechy), semena (dýňová, slunečnicová, sezamová), celá zrna (pšeničné otruby, ovesné vločky), minerální vody s obsahem hořčíku, tmavá rýže, avokádo, kakao, tmavá čokoláda, banány, bylinky (bazalka, kmín, majoránka), mák. Pokud si nejste jisti, zda tělu dodáváte dostatečné množství hořčíku, je vhodné obohatit jídelníček kvalitními doplňky stravy, které optimální množství hořčíku pomohou zajistit. Z nabídky Klubu zdraví Wavita doporučujeme doplněk stravy Magnesium + B6 ze Žluté řady od Walmarku. Jde o kvalitní doplněk stravy pro podporu energie, snížení míry únavy, pro normální činnost svalů a správné fungování nervového systému. Hořčík najdete také v doplňku stravy Magnetrans 375 mg. Doplňky stravy obsahující hořčík jsou vhodné také pro seniory, osoby dlouhodobě upoutané na lůžko nebo po dobu rekonvalescence, ženy v období těhotenství, kojení nebo menopauzy. Pokud si chcete udržet své zdraví, a to nejen v období podzimních splínů, nezapomeňte doplnit tělu hořčík.
 



 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

Září, náročné období pro dětskou imunitu
03.09.2024

Září, náročné období pro dětskou imunitu

Dětský kolektiv, školní stres, změna režimu a chladnější rána mohou být příčinou respiračních onemocnění, která se mezi dětmi velmi rychle šíří. Recidivující respirační onemocnění jsou během prvních měsíců školy nejčastějším důvodem návštěv pediatra, a proto pro vás máme tipy, jak podpořit dětskou imunitu a snížit absenci dětí ve škole a jejich rodičů v zaměstnání.

Přečtěte si více
Zobrazení: 486
Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu
22.08.2024

Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu

Echinacea purpurea je trvalka, která je známá také pod svým českým názvem třapatka nachová. Je pěstována nejen pro své dekorativní květy, ale také pro své příznivé účinky na lidské zdraví. Echinacea pomáhá podporovat imunitní systém, přispívá k respiračnímu zdraví a zdraví dolních močových cest. Důvodů, proč se s echinaceou blíže seznámit, je zkrátka mnoho.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10081
Jak poznat opotřebované klouby?
15.08.2024

Jak poznat opotřebované klouby?

Artróza, přesněji osteoartróza, je stále mnohými mylně považována výhradně za nemoc seniorů. Artróza se však týká i osob mnohem mladších, a to především sportovců. Artróza může postihnout jakýkoliv kloub, nicméně nejčastěji artrózou trpí klouby kyčelní a kolenní. Významnými faktory pro vznik a rozvoj artrózy jsou nejen věk, ale také nadváha, obezita, sport a nadměrná fyzická zátěž. Víte, jak udržet zdravé a pohyblivé klouby a užívat si aktivní pohyb bez omezení?

Přečtěte si více
Zobrazení: 6479
ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas
03.07.2024

ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas

O zdraví pohybového aparátu se většinou začneme zajímat až ve chvíli, kdy máme s hybností problém. Co můžeme udělat pro to, abychom se mohli až do vyššího věku pohybovat snadno a bez bolesti, jsme se zeptali prof. MUDr. Pavla Horáka, CSc., ze III. interní kliniky FN a LF UK Olomouc.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2104
ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii
10.09.2024

ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii

Kateřina Ratto je velká milovnice jógy, aktivního pohybu a zdravého životního stylu. Snad i díky fenylktenourii, kterou má Kateřina od narození, ráda zkouší veganské a vegetariánské recepty. Kateřiny, která je vždy pozitivně naladěná, jsme se zeptali nejen na to, kde bere svůj životní optimismus, ale také na to, jak se žije Češce ve Francii.

Přečtěte si více
Zobrazení: 181