Za podzimní únavou může být i nedostatek hořčíku
Publikováno: 24.09.2024
Zobrazení: 4638
Podzim je období, kdy se vlivem nedostatku slunečního svitu, můžeme cítit více unavení a vyčerpaní. Únava, dlouhodobě špatná nálada a podrážděnost však nemusí souviset jen s podzimem, ale také s nedostatkem jednoho z nejdůležitějších minerálů, kterým je hořčík. Jak poznat nedostatek hořčíku a kde ho najít?
Jak poznat nedostatek hořčíku
Hořčík (magnesium) je pro lidské zdraví nepostradatelný. Hořčík přispívá k normálním svalovým funkcím a je důležitý pro podporu energie a snížení únavy. Je důležitý nejen při zvýšené mentální, ale také při nadměrné fyzické zátěži. Nedostatek hořčíku se v počátečních fázích může projevit celou řadou příznaků od nechutenství, únavy, bolestí hlavy, podrážděností, nespavostí či nervozitou. Pokud je nedostatek hořčíku dlouhodobějšího charakteru, může souviset se svalovými křečemi, brněním končetin, bušením srdce, depresemi, úzkostí, lámáním nehtů či padáním vlasů.
Kolik hořčíku denně přijmout?
Denní referenční příjem hořčíku pro dospělé ve věku 25–51 let je 300 mg pro ženy a 350 mg pro muže. Vyšší příjem hořčíku je důležité zajistit u mladistvých ve věku 15 až 19 let a u mladých dospělých ve věku 19 až 25 let, kteří by měli denně přijímat 400 mg hořčíku. Přesné hodnoty jsou individuální a závisí také na celkovém zdravotním stavu. Nedostatkem hořčíku jsou ohroženi zejména lidé nadměrně užívající alkohol, diabetici, osoby užívající určité skupiny léků (antibiotika, diuretika), nemocní Crohnovou chorobou, onemocněním ledvin aj. Krátkodobý nedostatek hořčíku se může objevit i v případě průjmů a zvracení. S nižším množstvím hořčíku se můžeme setkat u těch, kteří se potýkají s dlouhodobým stresem, silnou menstruací či s nadměrným pocením. Na vyšší příjem hořčíku by měli myslet lidé, kteří mají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž, např. lidé bojující s nadměrným stresem a sportovci. Hořčík hraje významnou roli v biochemii nervové soustavy, a ovlivňuje tak i psychologické funkce. Nedostatek hořčíku proto může souviset s podrážděností, poruchami nálad a pocity úzkosti.
Doplňte hořčík!
Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří listová zelenina (špenát), mořské řasy, luštěniny (fazole, hrách, sójové boby), ořechy (mandle, kešu, vlašské a para ořechy), semena (dýňová, slunečnicová, sezamová), celá zrna (pšeničné otruby, ovesné vločky), minerální vody s obsahem hořčíku, tmavá rýže, avokádo, kakao, tmavá čokoláda, banány, bylinky (bazalka, kmín, majoránka), mák. Pokud si nejste jisti, zda tělu dodáváte dostatečné množství hořčíku, je vhodné obohatit jídelníček kvalitními doplňky stravy, které optimální množství hořčíku pomohou zajistit. Z nabídky Klubu zdraví Wavita doporučujeme doplněk stravy Magnesium + B6 ze Žluté řady od Walmarku. Jde o kvalitní doplněk stravy pro podporu energie, snížení míry únavy, pro normální činnost svalů a správné fungování nervového systému. Hořčík najdete také v doplňku stravy Magnetrans 375 mg. Doplňky stravy obsahující hořčík jsou vhodné také pro seniory, osoby dlouhodobě upoutané na lůžko nebo po dobu rekonvalescence, ženy v období těhotenství, kojení nebo menopauzy. Pokud si chcete udržet své zdraví, a to nejen v období podzimních splínů, nezapomeňte doplnit tělu hořčík.