Víte, jak správně pečovat o svůj zrak?

Víte, jak správně pečovat o svůj zrak?

Publikováno: 04.12.2023

Zobrazení: 580

Zrak je pro člověka tím nejdůležitějším smyslem. Prostřednictvím zraku získáváme až 80 % informací z okolního světa, a proto je důležité o jeho zdraví pečovat. Dnešní doba, plná počítačových technologií, však zraku příliš neprospívá a se zhoršenou kvalitou zraku se potýká spousta lidí. Onemocnění oka představují závažný zdravotní problém, a proto pečujte o svůj zrak dříve, než se případné oční obtíže projeví.

Zelený versus šedý oční zákal

Zelený zákal (glaukom) je způsobený zvýšením nitroočního tlaku, což vede k poškození očního nervu. Příznakem glaukomu bývá výpadek určité části zorného pole a jeho neléčení může vést až k trvalému poškození zraku. Rizikovými faktory glaukomu je věk nad 40 let, diabetes, stres a dědičnost. Léčba je medikamentózní, v některých případech za použití laseru. Šedý zákal (katarakta) je onemocnění časté u osob starších 65 let. Oční čočka se postupně zakaluje a dochází ke snížení průchodnosti světelných paprsků, což se projevuje zamlženým a rozostřeným viděním. Šedý zákal je léčen operativně, výměnou oční čočky. Rizikovými faktory katarakty je např. kouření, diabetes a dlouhodobé užívání očních kapek a léků. 

Makulární degenerace

makulární degenerace dochází ke ztrátě centrálního vidění, postižená je tzv. žlutá skvrna v oku, což je místo nejostřejšího vidění. Dochází k neschopnosti rozlišovat tváře, rozeznávat barvy a časté je vidění šedých stínů. Jde o onemocnění vyskytující se u osob starších 50 let, ale objevit se může i dříve. Ohroženy makulární degenerací jsou však především ženy. Rizikovými faktory je kouření, kardiovaskulární onemocnění, obezita a vysoká hladina cholesterolu. U věkem podmíněné makulární degenerace je důležitý zdravý životní styl. 

Refrakční vady

Nejrozšířenějšími refrakčními vadami je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Jde o dioptrické vady, jejichž důsledkem je zhoršená kvalita vidění. Jde o běžné a časté vady, které se vyskytují jak u dětí, tak u dospělých. Korekce se provádí prostřednictvím dioptrických brýlí a kontaktních čoček.

Diabetická retinopatie

Diabetickou retinopatií jsou zejména lidé s diabetem, u kterých může dojít k poškození krevních cév v sítnici. Lékaři proto nemocným doporučují dodržovat dávkování léků a inzulínu a dodržování zásad zdravého životního stylu. Léčba je operativní prostřednictvím laseru, avšak vždy s ohledem na stádium onemocnění.

Syndrom počítačového vidění

Jak již samotný název napovídá, jedná se o problém spojený s prací na PC, tabletech a chytrých telefonech. Jako hlavní příznaky jsou uváděny obtíže se zaostřováním, suché a podrážděné oči a rozmazané viděníSyndrom počítačového vidění bývá označován také jako digitální únava očí a představuje jednu z nejčastějších zrakových obtíží současnosti. Ohroženi nejsou jen dospělí, protože i děti tráví u chytrých zařízení čím dál více času. Doprovodným problémem je působení tzv. modrého světla, které negativně ovlivňuje nejen zrak, ale i celkové zdraví včetně spánku.

Oční jóga pro zdravý zrak

Pečovat o zrak můžete prostřednictvím oční jógy, která zajistí očím přirozenou masáž. Jde o efektivní a časově nenáročnou sestavu jednoduchých cviků. Stačí jen 10x zamrkat, 10x se podívat nahoru a dolů, 10x se podívat doprava a doleva, 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů, 10x se podívat do opačné úhlopříčky, 10x zakroužit očima doprava, 10x zakroužit očima doleva a opět 10x zamrkat. Pokud trávíte příliš času u počítače, oční jóga, stejně jako kvalitní doplňky stravy pro udržení normálního zraku, by pro vás měly být samozřejmostí.

 Péče o zrak se vyplatí

Zrak je nejdůležitějším smyslem, a proto je třeba o něj pečovat. Základem je pestrá a vyvážená strava ochrana zraku před slunečním zářením. Vhodné je obohatit jídelníček doplňky stravy s obsahem zinku, zeaxantinu, luteinu a vitaminu E. Pro zdraví zraku je důležitý také vitamin A (retinol) a jeho prekurzor beta-karoten. Doplněk stravy Vitamin A MAX obsahuje optimální dávku vitaminu A pro zdravý zrak a normální funkci imunitního systému. Na e-shopu Klubu zdraví najdete také Beta karoten 6 mg, který je přirozeným zdrojem vitaminu A, a díky tomu přispívá k podpoře zdravého zraku a příznivě ovlivňuje zdraví pleti. Obsahuje také biotin pro podporu zdravé pokožky a vlasů. Vhodný během opalování na slunci a v soláriu. Chcete-li svému zraku dopřát komplexní oční výživu, doporučujeme Lutein PLUS se zeaxanthinem, obohacený o vitamin A a zinek pro výživu očí a podporu zdravého zraku. Lutein a zeaxanthin jsou karotenoidy obsažené v sítnici, vitamin A a zinek přispívají k udržení normálního zraku. Lutein PLUS pro Vás nyní máme ve výhodném balení, a to dokonce na 4 měsíce! Využijte šanci koupit Lutein PLUS v limitované edici 2023 s TABLETAMI NAVÍC a podpořte svůj zrak mimořádně výhodně. Nezapomeňte také na to, že Lutein bude skvělým vánočním dárkem pro Vaše blízké, stejně jako ostatní limitovaná balení 2023, která jsme pro Vás pro letošní Vánoce připravili.
 

 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.
28.11.2023

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.

Trápí vás bolesti zad, ale nevíte, zda je vhodnější navštívit lékaře, nebo fyzioterapeuta? Bolesti pohybového aparátu jsou v dnešní době poměrně časté a nutno podotknout, že mnohdy si za ně můžeme sami. Sedavý životní styl, nedostatek pohybu, nadváha a závislost na moderních komunikačních technologiích jsou jen některé z mnoha faktorů, díky kterým se tak málo hýbeme. Na to, jak řešit bolesti zad, jak jim předejít a jakého odborníka v případě obtíží vyhledat, jsme se zeptali fyzioterapeuta Jakuba Remera.

Přečtěte si více
Zobrazení: 47
Jídelníček pro zahřátí těla
28.11.2023

Jídelníček pro zahřátí těla

Pokud ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku převažují zeleninové saláty, není se čemu divit, že je Vám stále chladno. Pokrmy z čerstvé zeleniny je vhodné konzumovat v létě, protože mají schopnost organismus ochlazovat. V chladných měsících se vyplatí zařadit do jídelníčku potraviny, které organismus zahřejí, a navíc podpoří imunitu a dodají energii. Víte, co by ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku nemělo chybět?

Přečtěte si více
Zobrazení: 447
Jak připravit dětem nejhezčí Vánoce?
13.11.2023

Jak připravit dětem nejhezčí Vánoce?

Které svátky děti nejvíce milují? Jednoznačně Vánoce! Vůně cukroví, vánočně vyzdobený dům a dlouho očekávaný příchod Ježíška je pro každé dítě zážitek, na který se těší celý rok. A v nás, dospělých, vánoční svátky oživují nezapomenutelné vzpomínky na to, jak jsme kdysi s maminkou pekli cukroví a s tatínkem kupovali kapra. Není se proto čemu divit, že každý rodič touží připravit svému dítěti co nejkrásnější vánoční svátky.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 284
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7
Babské rady na škrábání v krku
24.10.2023

Babské rady na škrábání v krku

Škrábání v krku zná každý z nás. Nejčastějšími příčinami jsou virové a bakteriální infekce dýchacích cest. Škrábání v krku bývá ale spojeno také s alergiemi, nevhodným prostředím (přetopené místnosti), stresem a únavou. Zejména podzimní a zimní měsíce jsou období, kdy se se škrábáním v krku potýkáme nejčastěji. Osvědčené tipy na zmírnění obtíží, které lze vyzkoušet ještě před návštěvou lékaře, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 162545