Víte, jak správně pečovat o svůj zrak?

Víte, jak správně pečovat o svůj zrak?

Publikováno: 15.03.2024

Zobrazení: 774

Březen patří nejen knihám, ale také zdravému zraku. Právě v tomto období jste mohli zaznamenat řadu osvětových akcí, které seznamují s tím, jak je důležité o zrak pečovat. Zrak je pro člověka tím nejdůležitějším smyslem. Prostřednictvím zraku získáváme až 80 % informací z okolního světa. Dnešní doba, plná počítačových technologií, však zraku příliš neprospívá a se zhoršenou kvalitou zraku se potýkají mnozí z nás. Onemocnění oka představují vážný problém, a proto pečujte o svůj zrak dříve, než se případné oční obtíže projeví.

Zelený versus šedý oční zákal

Zelený zákal (glaukom) je způsobený zvýšením nitroočního tlaku, což vede k poškození očního nervu. Příznakem glaukomu bývá výpadek určité části zorného pole a jeho neléčení může vést až k trvalému poškození zraku. Rizikovými faktory glaukomu je věk nad 40 let, diabetes, stres a dědičnost. Léčba je medikamentózní, v některých případech za použití laseru. Šedý zákal (katarakta) je onemocnění časté u osob starších 65 let. Oční čočka se postupně zakaluje a dochází ke snížení průchodnosti světelných paprsků, což se projevuje zamlženým a rozostřeným viděním. Šedý zákal je léčen operativně, výměnou oční čočky. Rizikovými faktory katarakty je např. kouření, diabetes a dlouhodobé užívání očních kapek a léků.  

Makulární degenerace

makulární degenerace dochází ke ztrátě centrálního vidění, postižená je tzv. žlutá skvrna v oku, což je místo nejostřejšího vidění. Dochází k neschopnosti rozlišovat tváře, rozeznávat barvy a časté je také vidění šedých stínů. Jde o onemocnění vyskytující se u osob starších 50 let, ale objevit se může i dříve. Ohroženy makulární degenerací jsou však především ženy. Rizikovými faktory je kouření, kardiovaskulární onemocnění, obezita a vysoká hladina cholesterolu. U věkem podmíněné makulární degenerace je důležitý zdravý životní styl.  

Refrakční vady

Nejrozšířenějšími refrakčními vadami je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Jde o dioptrické vady, jejichž důsledkem je zhoršená kvalita vidění. Jde o běžné a časté vady, které se vyskytují jak u dětí, tak u dospělých. Korekce se provádí prostřednictvím dioptrických brýlí a kontaktních čoček.

Diabetická retinopatie

Diabetickou retinopatií jsou ohroženi zejména lidé trpící diabetem, u kterých může dojít k poškození krevních cév v sítnici. Lékaři proto nemocným doporučují dodržovat dávkování léků a inzulínu a dodržování zásad zdravého životního stylu. Léčba je operativní prostřednictvím laseru, avšak vždy s ohledem na stádium onemocnění.  

Syndrom počítačového vidění

Jak již samotný název napovídá, jedná se o problém spojený s prací na PC, tabletech a chytrých telefonech. Jako hlavní příznaky jsou uváděny obtíže se zaostřováním, suché a podrážděné oči a rozmazané viděníSyndrom počítačového vidění bývá označován také jako digitální únava očí a představuje jednu z nejčastějších zrakových obtíží současnosti. Ohroženi nejsou jen dospělí, protože i děti tráví u chytrých zařízení čím dál více času. Doprovodným problémem je působení tzv. modrého světla, které negativně ovlivňuje nejen zrak, ale i celkové zdraví včetně spánku.  

Oční jóga pro zdravý zrak

Pečovat o zrak je vhodné prostřednictvím oční jógy, která zajistí očím přirozenou masáž. Jde o efektivní a časově nenáročnou sestavu jednoduchých cviků. Zkuste například 10x zamrkat, 10x se podívat nahoru a dolů, 10x se podívat doprava a doleva, 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů, 10x se podívat do opačné úhlopříčky, 10x zakroužit očima doprava, 10x zakroužit očima doleva a opět 10x zamrkat. Pokud trávíte příliš času u počítače, oční jóga, stejně jako kvalitní doplňky stravy pro udržení normálního zraku, by pro vás měly být samozřejmostí.  

Péče o zrak se vyplatí

Ať už nadměrně namáháte svůj zrak, nebo jste v seniorském věku a cítíte, že Váš zrak už není to, co kdysi, doporučujeme do Vašeho jídelníčku zařadit potraviny obsahující látky, které Vašemu zraku prospějí. V souvislosti se zdravím očí je vhodný zejména vitamin A (retinol) a jeho prekurzor beta-karoten, lutein, zinek, zeaxantin a vitamin E. Důležité je také chránit zrak před slunečním zářením.  

Podpořte svůj zrak s Klubem zdraví

Doplněk stravy Vitamin A MAX obsahuje optimální dávku vitaminu A pro zdravý zrak a normální funkci imunitního systému. Na e-shopu Klubu zdraví najdete také doplněk stravy Beta karoten 6 mg, který je přirozeným zdrojem vitaminu A přispívající nejen k podpoře zdravého zraku, ale také zdravé pleti. Beta karoten je proto vhodný také během opalování na slunci a v soláriu. Chcete-li svému zraku dopřát komplexní oční výživu, spolehněte se na doplněk stravy Lutein PLUS se zeaxanthinem pro výživu Vašich očí, navíc s vitaminem A a zinkem podporu zdravého zraku. Lutein a zeaxanthin jsou karotenoidy obsažené v sítnici, vitamin A a zinek přispívají k udržení normálního zraku. Nejen Váš zrak ocení doplněk stravy Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg s vysokou dávku omega-3 prémiové kvality pro zdravé srdce, mozek a zrak. Omega-3 mastné kyseliny jsou skupinou esenciálních mastných kyselin, což znamená, že je tělo není schopno samo vyprodukovat a je nutné je získávat prostřednictvím pestré a vyvážené stravy. Omega-3 mají pro lidský organismus celou řadu zdravotních benefitů.
 

 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.
28.11.2023

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.

Trápí vás bolesti zad, ale nevíte, zda je vhodnější navštívit lékaře, nebo fyzioterapeuta? Bolesti pohybového aparátu jsou v dnešní době poměrně časté a nutno podotknout, že mnohdy si za ně můžeme sami. Sedavý životní styl, nedostatek pohybu, nadváha a závislost na moderních komunikačních technologiích jsou jen některé z mnoha faktorů, díky kterým se tak málo hýbeme. Na to, jak řešit bolesti zad, jak jim předejít a jakého odborníka v případě obtíží vyhledat, jsme se zeptali fyzioterapeuta Jakuba Remera.

Přečtěte si více
Zobrazení: 58
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 21
Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí
23.02.2024

Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí

Pokud jste ještě neobjevili sílu ostropestřce mariánského, je to velká škoda. Ostropestřec mariánský patří mezi nejoblíbenější a nejznámější byliny pro podporu zdraví jater, jejich přirozenou detoxikaci a podporu správného trávení. Jeho pozitivní účinky na játra jsou navíc známá již více než 2 tisíce let. V době, kdy je naše tělo neustále pod vlivem škodlivých toxinů (např. v důsledku znečištěného životního prostřední, užívání léků, či konzumace potravin s umělými přísadami), je důležité myslet na to, jak zdraví jater podpořit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2616
Znáte velikonoční zvyky a tradice?
12.03.2024

Znáte velikonoční zvyky a tradice?

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Naši předci měli Velikonoce spojeny s mnoha zvyky a tradicemi, z nichž některé dodržujeme dodnes. Většina z nás peče beránka, plete pomlázku, maluje kraslice a do vázy dává kočičky. Velikonočních tradic je ale mnohem více, a proto si pojďme některé další připomenout.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2016
Tradiční velikonoční moučníky o něco zdravěji
08.03.2024

Tradiční velikonoční moučníky o něco zdravěji

Rozhodli jste, že si letošní velikonoční pečení necháte ujít, protože jste stále neshodili kila nabraná během zimy? Tak to oceníte naše tipy na velikonoční recepty v poněkud zdravější variantě. Vždyť kdo by si nechal ujít svátky jara bez beránka, jidášů a mazance?!

Přečtěte si více
Zobrazení: 3405