Víte, jak správně pečovat o svůj zrak?

Publikováno: 16.08.2022

Zrak je pro člověka nejdůležitějším smyslem. Jeho prostřednictvím získáváme až 80 % informací z okolního světa. Bohužel moderní doba plná počítačových technologií zraku příliš neprospívá a se zhoršenou kvalitou zraku se potýkají mnozí z nás. Onemocnění oka představují závažný zdravotní a socioekonomický problém, a proto je vhodné o zrak pečovat dříve, než se případné oční obtíže projeví. Jaká onemocnění zrak ohrožují a jak o zdraví zraku pečovat?

Zelený versus šedý oční zákal

Zelený zákal (glaukom) je způsobený zvýšením nitroočního tlaku, což vede k poškození očního nervu. Příznakem glaukomu bývá výpadek určité části zorného pole a jeho neléčení může vést až k trvalému poškození zraku. Rizikovými faktory glaukomu je věk nad 40 let, diabetes, stres a dědičnost. Léčba je medikamentózní, v některých případech za použití laseru. Šedý zákal (katarakta) je onemocnění časté u osob starších 65 let. Oční čočka se postupně zakaluje a dochází ke snížení průchodnosti světelných paprsků, což se projevuje zamlženým a rozostřeným viděním. Šedý zákal je léčen operativně, výměnou oční čočky. Rizikovými faktory katarakty je např. kouření, diabetes a dlouhodobé užívání očních kapek a léků.

Makulární degenerace

U makulární degenerace dochází ke ztrátě centrálního vidění, postižená je tzv. žlutá skvrna v oku, což je místo nejostřejšího vidění. Dochází k neschopnosti rozlišovat tváře, rozeznávat barvy a časté je vidění šedých stínů. Jde o onemocnění vyskytující se u osob starších 50 let, ale objevit se může i dříve. Ohroženy makulární degenerací jsou však především ženy. Rizikovými faktory je kouření, kardiovaskulární onemocnění, obezita a vysoká hladina cholesterolu. U věkem podmíněné makulární degenerace je důležitý zdravý životní styl.

Refrakční vady

Nejrozšířenějšími refrakčními vadami je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Jde o dioptrické vady, jejichž důsledkem je zhoršená kvalita vidění. Jde o běžné a časté vady. Korekce se provádí prostřednictvím dioptrických brýlí a kontaktních čoček.

Diabetická retinopatie

Rizikovou skupinou jsou nemocní diabetem, u kterých dochází k poškození krevních cév v sítnici. Lékaři proto nemocným doporučují dodržovat dávkování léků a inzulínu a zásad zdravého životního stylu. Léčba je operativní prostřednictvím laseru, avšak vždy s ohledem na stádium onemocnění.

Syndrom počítačového vidění

Jak již samotný název napovídá, jedná se o problém spojený s prací na PC, tabletech a chytrých telefonech. Jako hlavní příznaky jsou uváděny obtíže se zaostřováním, suché a podrážděné oči a rozmazané vidění. Syndrom počítačového vidění bývá označován také jako digitální únava očí a představuje jednu z nejčastějších zrakových obtíží současnosti. Ohroženi nejsou jen dospělí, protože i děti tráví u chytrých zařízení čím dál více času. Doprovodným problémem je tak působení tzv. modrého světla, které negativně ovlivňuje nejen zrak, ale i celkové zdraví.

Péče o zrak se vyplatí

Zrak je nejdůležitějším smyslem, a proto je třeba o něj pečovat. Základem je pestrá a vyvážená strava a ochrana zraku před slunečním zářením. Vhodné je obohatit jídelníček doplňky stravy s obsahem zinku, zeaxantinu, luteinu a vitaminu E. Pro zdraví zraku je důležitý také vitamin A (retinol) a jeho prekurzor beta-karoten. Vitamin A MAX představuje extra dávku vitaminu A pro zdravý zrak a normální funkci imunitního systému. Lutein PLUS se zeaxanthinem, obohacený o vitamin A a zinek pro výživu očí a podporu zdravého zraku. Lutein a zeaxanthin jsou karotenoidy obsažené v sítnici, vitamin A a zinek přispívají k udržení normálního zraku.

Oční jóga pro zdravý zrak

Pečovat o zrak lze také prostřednictvím oční jógy, která zajistí očím přirozenou masáž. Jde o efektivní a časově nenáročnou sestavu jednoduchých cviků. Stačí jen 10x zamrkat, 10x se podívat nahoru a dolů, 10x se podívat doprava a doleva, 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů, 10x se podívat do opačné úhlopříčky, 10x zakroužit očima doprava, 10x zakroužit očima doleva a opět 10x zamrkat. Pokud trávíte příliš času u počítače, oční jóga, stejně jako doplňky stravy pro udržení normálního zraku, by pro vás měly být samozřejmostí.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s:

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Mládí, zdraví a síla na dosah s ALAVIS™ MAXIMA
16.12.2021

Mládí, zdraví a síla na dosah s ALAVIS™ MAXIMA

Žijete aktivním životním stylem a dosud jste na trhu nenašli doplněk stravy, který by podpořil nejen zdraví, ale také výkonnost a sílu, a navíc přispíval ke zpomalení projevů stárnutí? Tak právě pro vás tu jsou produkty značky ALAVIS™ MAXIMA!

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě
22.09.2021

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv. Kolik ztratí energie a zda je jeho imunitní systém v dostatečné kondici aby odolal, mohou ovlivňovat i přijaté vitaminy a minerály.