Letos zdravěji! Nový rok jako ideální start ke zdravému stravování

Letos zdravěji! Nový rok jako ideální start ke zdravému stravování

Publikováno: 12.01.2022

Zobrazení: 214

Dali jste si letos novoroční předsevzetí? Možná právě vy jste se rozhodli, že je konečně na čase začít se stravovat zdravě. Pokud nevíte, jak takový zdravý jídelníček sestavit, pokusíme se vám to přiblížit a nejspíš budete překvapeni, protože zdravá výživa není žádná věda. Stačí se řídit třemi pravidly, kterými jsou pestrost, pravidelnost a střídmost!

Proč se zdravě stravovat?

Výživa neovlivňuje jen naše zdraví, ale také to, jak vypadáme a jak se cítíme. A kdo by nechtěl být zdravý, cítit se dobře, a ještě dobře vypadat? Každý! Ačkoliv prvním krokem ke zdravému stravování může být touha zredukovat nadbytečné kilogramy, ve finále se úbytek váhy projeví ve všech oblastech našeho života. Žít a stravovat se zdravě zkrátka stojí za to. Nevěříte? Tak pak nezbývá, než to zkusit!
 

Držet se tří pravidel!

Zdravé stravování je poměrně jednoduché díky třem jednoduchým pravidlům. Věřte, že nadbytečná kila půjdou dolů, zatímco vaše zdraví, nálada a sebevědomí nahoru. Díky potravinové pyramidě budete vědět, které potraviny prospívají vašemu zdraví a kondici.  
 

Potravinová pyramida

 
  1. Pestrost

Pokud tápete v tom, co konzumovat, výběr vám usnadní potravinová pyramida, která dělí potraviny do čtyř skupin. Vrchol pyramidy znázorňuje potraviny k dochucení. V každé skupině je mnoho druhů potravin, ze kterých snadno sestavíte pestrý a vyvážený jídelníček. Každé denní jídlo by se mělo skládat ze všech pater potravinové pyramidy. Důležité je vybírat potraviny čerstvé, bez chemických aditiv, s minimem soli, cukru a nasycených mastných kyselin. Důležité je také hlídat správný poměr živin. Pokud máte zdravou tělesnou hmotnost a chcete se díky zdravé výživě cítit lépe, váš denní příjem živin by měl obsahovat cca 55–60 % sacharidů, 25–30 % tuků a 10–15 % bílkovin. V případě nadváhy je vhodné zvýšit příjem bílkovin a snížit příjem živočišných tuků a sacharidů. Nezapomínejte ani na zdravý pitný režim. Nejvhodnější tekutinou je obyčejná pramenitá voda.
 
  1. Pravidelná strava

Během dne je doporučeno zkonzumovat 5 porcí jídla, přičemž rozestupy mezi nimi by neměly být delší než 3 hodiny. Jen pravidelný příjem zaručí, že tělo si nebude ukládat živiny do zásoby. Dlouhé intervaly jsou příčinou nárazového příjmu energeticky vydatných jídel, převážně sladkostí a nezdravých pochutin.
 
  1. Střídmost a nepřejídání

Střídmost je poslední zásadou, kterou je třeba dodržovat. Rozhodnete-li se, že vašemu tělu prospějete zdravou stravou, nezapomeňte také na dostatek aktivního pohybu, který je nezbytnou součástí zdravého životního stylu.
 
Každodenní jídelníček je vhodné obohatit také doplňky stravy s obsahem zdraví prospěšných látek. V e-shopu Klubu zdraví najdete širokou nabídku značek na podporu specifických potřeb různých věkových kategorií.
 
Náš tip: Pro podporu při udržování optimální tělesné hmotnosti zařaďte do jídelníčku doplněk stravy Chróm 200 μg FORTE. Chróm přispívá k normálnímu metabolismu makroživin (tuků, cukrů a bílkovin) a k udržování zdravé hladiny cukru v krvi.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě
22.09.2021

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv. Kolik ztratí energie a zda je jeho imunitní systém v dostatečné kondici aby odolal, mohou ovlivňovat i přijaté vitaminy a minerály.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2082
Těžké, unavené a oteklé nohy, znáte to také?
17.08.2021

Těžké, unavené a oteklé nohy, znáte to také?

Nohy jako z olova, oteklé kotníky, vystouplé žíly…kde jsou ty časy, co byly naše nohy radost pohledět? To byly časy před nástupem problémů s cirkulací krve v končetinách.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2865
Co jíst, když vás zlobí žaludek
10.06.2021

Co jíst, když vás zlobí žaludek

Nevolnost, nadýmání, ztráta chuti k jídlu a hlavně nepříjemné křeče v žaludku, to všechno jsou typické příznaky gastritidy – nemoci, která se v poslední době pomalu a jistě vkrádá do našich každodenních životů. Ke vzniku zánětu žaludeční sliznice přispívají zejména špatné stravovací návyky a stres. A ruku na srdce – obojího si dnes „užíváme“ víc než do sytosti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 80090