Když jste to se sluncem přehnali aneb první pomoc pro spálenou pokožku

Když jste to se sluncem přehnali aneb první pomoc pro spálenou pokožku

Publikováno: 05.08.2024

Zobrazení: 23938

Sluncem spálená pokožka, tzv. solární erytém, může zkazit dny vytoužené dovolené, a to nejen proto, že způsobuje značnou bolest, ale i proto, že může vést k dalším zdravotním problémům. Pokud jste podcenili sílu slunečních paprsků, máme pro Vás tipy, jak spálené pokožce zajistit okamžitou úlevu.

Spálení sluncem

Solární erytém, který je známý spíše jako spálená pokožka, je zánětlivá kožní reakce, ke které dochází po nadměrné expozici UVA a UVB záření. Tento neinfekční akutní zánět kůže může být doprovázen mnoha nepříjemnými projevy. Po expozici záření se na pokožce začne objevovat ostře ohraničené zarudnutí, které svého maxima dosahuje za 24 hodin. Pokožka je bolestivá, může se objevit otok, puchýře, poruchy pigmentace a výsev pigmentových skvrn. Diagnostickým vodítkem bývá obvykle údaj o délce expozice slunečnímu záření. Ačkoliv zdrojem ultrafialového záření bývá nejčastěji slunce, solární erytém může způsobit i umělý zdroj. Spálení sluncem je ovlivňováno jak délkou expozice a intenzitou slunečního záření, tak i fototypem kůže.
 

První pomoc

V případě lehkého spálení pokožky je vhodné aplikovat kosmetické prostředky po opalování obsahující panthenol, který má chladící a zklidňující účinky a urychlí regeneraci pokožky. Doporučovány jsou také přípravky obsahující aloe vera s chladícím a zklidňujícím efektem. Aloe vera navíc podporuje hojení a hydratuje pokožku. Chcete-li minimalizovat riziko spálení, při pobytu na slunci chraňte pokožku kvalitní solární kosmetikou. Naším tipem je řada kosmetických prostředků Ladival, které přispívají k ochraně před sluncem pro každý typ pokožky včetně pokožky alergické a dětské. V portfoliu kosmetických přípravků řady Ladival najdete např. Ladival akut chladivý gel po opalování pro pokožku podrážděnou sluncem. Tento zklidňující a pečující fluid po opalování zmírňuje zarudnutí a podporuje vlastní regeneraci pokožky. Obsahuje fotolyázu – regenerační enzym získaný z řas. Neobsahuje konzervanty (tzv. parabeny), parfémy, barviva ani chemické emulgátory (tzv. PEG). Pocity pálení, svědění a bolestivost lze zmírnit také sprchováním vlažnou až studenou vodou.
 

Doplňte spálené pokožce vitaminy

Poté, co dalo slunce nejen Vaší pokožce zabrat, nezapomeňte doplnit vitaminy, které přispívají k udržení normálního stavu pokožky, vhodný je zejména beta karoten, vitamin C, vitamin B2, biotin, niacin, zinek a jod. Doporučujeme kvalitní doplňky stravy ze žluté řady od Walmarku, mezi kterými najdete jak Beta karoten 6 mg, tak i B – komplex PLUS s vitaminem C, Biotin 300µg, Jód Výtažek z kelpu či Zinek FORTE 60 mg.
 

Nezapomeňte na dostatek tekutin

Spálení sluncem může způsobit dehydrataci, což zvyšuje potřebu příjmu tekutin. Pijte více vody než obvykle, abyste kompenzovali ztrátu vody z poškozené kůže. Vhodné je doplňovat tekutiny pravidelně po celý den, i když nemáte pocit žízně. Doporučovány jsou nápoje s elektrolyty, které mohou pomoci obnovit rovnováhu tekutin a minerálů v těle. Dobrou volbou jsou i minerální vody a přírodní ovocné šťávy bez přidaného cukru. Vyhněte se dehydratujícím látkám, mezi které patří kofein a alkohol. Z nabídky Klubu zdraví při spálení pokožky nezapomeňte také na doplněk stravy se sladidly ELOTRANS reload. Tato sypká směs na přípravu izotonického nápoje s elektrolyty, glukózou, a navíc s vitaminy, minerálními látkami a cholinem podpoří vitalizaci a rehydrataci těla.
 

Kdy vyhledat lékaře

Těžké spálení pokožky již vyžaduje lékařskou pomoc. Lékaře je nutné vyhledat, pokud je Vaše tělesná teplota vyšší než 39 °C, máte zimnici, puchýře na více než 20 % těla, trpíte nesnesitelnou bolestí a pociťujete příznaky dehydratace (neuhasitelná žízeň, sucho v ústech, závratě a únava). Lékař doporučí vhodnou léčbu, která obvykle zahrnuje klidový režim a v případě komplikací také hospitalizaci podání infúzí.
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

Letní koupání a zvýšené riziko vaginálních infekcí
09.07.2024

Letní koupání a zvýšené riziko vaginálních infekcí

Léto je časem, kdy mnoho lidí tráví více času ve vodě. Koupání v bazénech, jezerech, nebo moři však může zvýšit riziko vzniku vaginálních infekcí. Tipy a informace, jak si nejen v létě udržet intimní zdraví, ženám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1504
Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí
12.07.2024

Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí

Milujete letní grilovačky? Pak byste možná měli vědět, jak podpořit zdraví jater, pro které grilování příliš zdravé není. Jednou z bylin, která je s podporou zdraví jater spojena, je ostropestřec mariánský, který zároveň podporuje přirozenou detoxikaci jater a správné trávení. Nyní se s touto bylinou můžete seznámit!

Přečtěte si více
Zobrazení: 3004
Riziko cestovatelského průjmu nehrozí jen v daleké exotice
06.06.2024

Riziko cestovatelského průjmu nehrozí jen v daleké exotice

Chystáte se na dovolenou? Pak si dejte pozor na jednu z nejčastějších zdravotních obtíží, se kterou se můžete na cestách setkat, a to je cestovatelský průjem. Nepříjemné zažívací obtíže však nehrozí jen v Indii, Thajsku, Latinské Americe a v zemích s nižším hygienickým standardem. Úporný průjem může zkazit dovolenou i v poměrně blízkém Egyptě a Turecku. Na letní dobrodružství proto připravte i své zažívání a užijte si vytouženou dovolenou ve zdraví.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 1642
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 212
ROZHOVOR: Nadýmání je zdravotní i společenský handicap
18.06.2024

ROZHOVOR: Nadýmání je zdravotní i společenský handicap

Pocit nafouklého břicha, bublání ve střevech, křeče v oblasti břicha a píchání v boku jsou symptomy, které mohou velmi dobře znát ti, které trápí nadýmání. Nejen, že nadýmání je pro člověka velmi nepříjemné, ale navíc může komplikovat i běžné denní fungování. Jak obtíže se zažíváním zvládat, jsme se zeptali MUDr. Evy Meisnerové ze IV. interní kliniky gastroenterologie a hepatologie, VFN v Praze. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1059