Když jste to se sluncem přehnali aneb první pomoc pro spálenou pokožku

Když jste to se sluncem přehnali aneb první pomoc pro spálenou pokožku

Publikováno: 22.06.2021

Zobrazení: 23801

Sluncem spálená pokožka představuje bolestivé narušení, které může dovolenou velmi znepříjemnit. Ohraničené zarudnutí, napětí, svědění a bolest pokožky jsou typické příznaky pro spálení sluncem, tzv. dermatitis solaris. Pokud jste podcenili sílu slunečních paprsků, máme pro vás tipy, jak spálené pokožce zajistit okamžitou úlevu.

Spálení sluncem

Spálení sluncem je neinfekční akutní zánět kůže projevující se zarudnutím, vznikem puchýřů, napětím a bolestí pokožky po expozici ultrafialového záření. Zdrojem ultrafialového záření bývá nejčastěji slunce, ale spálenou pokožku může způsobit i umělý zdroj. Spálení sluncem je ovlivňováno nejen délkou expozice a intenzitou slunečního záření, ale také fototypem kůže.
 

Klinický obraz spálení sluncem

Po expozici ultrafialového záření se na pokožce začne objevovat ostře ohraničené zarudnutí, které svého maxima dosahuje za 24 hodin. Na spálené pokožce se může objevit otok a puchýře. V důsledku spálení kůže se mohou objevit poruchy pigmentace a výsev pigmentových skvrn. Diagnostickým vodítkem bývá obvykle údaj o délce expozice slunečnímu záření.
 

První pomoc

V případě lehkého spálení pokožky aplikujte prostředky po opalování obsahující panthenol, který má chladící a zklidňující účinky. Panthenol urychlí regeneraci pokožky a léčí záněty vyvolané slunečním zářením. Vhodná je také aplikace přípravků s Aloe vera s chladícím a zklidňujícím efektem. Aloe vera podporuje hojení a hydratuje pokožku. Pocity pálení, svědění a bolestivost lze zmírnit sprchováním vlažnou až studenou vodou. V případě potřeby jsou vhodné kortikosteroidy s protizánětlivým účinkem, nebo nesteroidní protizánětlivé léky např. ibuprofen, které kromě bolesti zmírňují také zánětlivé projevy.
 

Doplňte spálené pokožce vitaminy

Kromě péče o spálenou pokožku je nutné vyživit pokožku zevnitř. Doplňte vitaminy, které přispívají k udržení normálního stavu pokožky a vyživují, zejména beta karoten, vitamin C, vitamin B2, biotin, niacin, zinek a jod. Beta karoten najdete v doplňku stravy Beta karoten 6 mg. Beta karoten je provitamin, který se v lidském těle mění na vitamin A, přispívá k udržení zdravé kůže, normálního fungování imunitního systému a normálního zraku. Vhodné je jeho užívání během opalování na slunci i v soláriu. Vysokou dávku vitaminu C obsahuje doplněk stravy Megacéčko 600 mg MIX, který přispívá k tvorbě kolagenu a tím k udržení zdravé kůže, kostí, chrupavek, zubů a dásní, k normální funkci imunitního systému, ochraně buněk před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály, vitalitě díky podpoře energetického metabolismu a správnému vstřebávání železa.
 

Kdy vyhledat lékaře

Těžké spálení pokožky vyžaduje lékařskou pomoc. Lékaře je nutné vyhledat, pokud je vaše tělesná teplota vyšší než 39 °C, máte zimnici, puchýře na více než 20 % těla, trpíte nesnesitelnou bolestí a pociťujete příznaky dehydratace (neuhasitelná žízeň, sucho v ústech, závratě a únava). Lékař doporučí vhodnou léčbu, která obvykle zahrnuje klidový režim, podání kortikosteroidů a v případě komplikací také hospitalizaci a podání infúzí.
Kam nechodí slunce, chodí lékař aneb co víte o slunci
15.05.2019

Kam nechodí slunce, chodí lékař aneb co víte o slunci

Evropský den Slunce připadá na 16. 5. Tímto dnem si připomínáme nejen význam Slunce pro naši planetu, ale i pro náš organismus. Světlo je zdrojem 99 % energie na Zemi a život je na něm neodmyslitelně závislý. Již staří Řekové si uvědomovali význam Slunce pro zdraví, a proto budovali lázně, kde využívali blahodárné účinky slunečního záření. A co je pravdy na starém známém "Kam nechodí slunce, tam chodí lékař", se dozvíte v článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2052
Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!
21.03.2023

Možné příčiny nachlazení? Nedostatek slunečního svitu a vitaminu D!

Vitamin D se v posledních letech těší nebývalé oblibě. Poptávka po doplňcích stravy s obsahem tohoto slunečního vitaminu stoupá zejména v chladných měsících, kdy jeho hladina v krvi může klesat. Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému a jeho nejdůležitějším zdrojem je sluneční záření, a právě to je důvod, proč bychom na jeho dostatečný příjem neměli zapomínat zejména v době, kdy je slunečních paprsků nedostatek.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1055
Záněty močových cest dokážou v létě potrápit
03.07.2019

Záněty močových cest dokážou v létě potrápit

Časté nucení na močení, bolest v podbřišku, zvýšená teplota, bolest beder či výtoky mohou letní dny pořádně zkomplikovat. Příznaky zánětu močového měchýře nepodceňujte, neléčená infekce může způsobit onemocnění ledvin. Ženy trpí na infekce a záněty močových cest častěji než muži, což je způsobeno anatomickými odlišnostmi močového ústrojí. Pokud se nechcete během dovolené potýkat se záněty močových cest, myslete především na prevenci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 514
Matcha čaj osvěží a dodá energii
18.07.2023

Matcha čaj osvěží a dodá energii

Zelený čaj matcha je známý svými blahodárnými účinky na zdraví již po staletí. Obliba matcha čaje v posledních letech výrazně vzrostla a matcha čaj si tak můžete dát dokonce i v mnoha restauracích. Matcha čaj má podle některých studií pozitivní vliv na řadu tělesných funkcí. Jedním z jeho benefitů je povzbuzující a detoxikační účinek. Důvody, proč by se tento „zelený zázrak“ měl stát součástí vašeho jídelníčku, vím přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 865
Léto bez bolavých kloubů
08.07.2022

Léto bez bolavých kloubů

Letní dovolenou si každý představuje jinak. Někteří touží po klidném odpočinku u moře a jiní dávají přednost aktivní dovolené. Cyklistika, turistika, pobyt v přírodě či práce na zahrádce jsou vyhledávanými způsoby trávení nejen dovolené, ale i volného času. To, co všichni k aktivní dovolené potřebujeme, jsou zdravé klouby. Bolesti kloubů patří mezi nejčastější zdravotní obtíže, se kterými se obracíme na lékaře. Jaké jsou příčiny bolestí a jak o klouby pečovat, abychom si mohli užít aktivní léto bez bolesti?

Přečtěte si více
Zobrazení: 1043