Matcha čaj osvěží a dodá energii

Matcha čaj osvěží a dodá energii

Publikováno: 07.07.2022

Zobrazení: 746

Zelený čaj matcha je známý svými blahodárnými účinky na zdraví již po staletí. Obliba matcha čaje v posledních letech výrazně vzrostla a matcha čaj si tak můžete dát dokonce i v mnoha restauracích. Matcha čaj má podle některých studií pozitivní vliv na řadu tělesných funkcí. Jedním z jeho benefitů je povzbuzující a detoxikační účinek. Důvody, proč by se tento „zelený zázrak“ měl stát součástí vašeho jídelníčku, vím přinášíme.

Matcha čaj, zelený zázrak z Asie

Matcha je jemně mletý zelený práškový čaj, vyráběný z lístků čajovníku čínského (Camellia sinensis), stálezeleného keře dorůstajícího až do výšky 15 metrů. Matcha čaj již v 9. století buddhističtí mniši uctívali jako nápoj na podporu koncentrace, energie a jako lék na různá onemocnění. Rozmach pěstování matcha čaje je ale datován až do 12. století a zasloužili se o něj japonští zen buddhističtí mniši, díky kterým se jeho věhlas šířil do celého světa.
 

Pěstování matcha čaje

Rostliny čajovníku čínského pěstitelé 20 až 30 dní před sklizní přikryjí a chrání ho tak před slunečním světlem. Díky tomu dojde v rostlině ke zvýšení produkce chlorofylu a zvýšení obsahu aminokyselin, což způsobí onu typickou smaragdově zelenou barvu čaje matcha. Po sklizni je odstraněna z lístků žilnatina listu, stopka a dojde k semletí na jemný prášek, známý pod pojmem matcha.
 

Proč pít matcha?

Matcha čaj má jedinečný nutriční profil. Je bohatým zdrojem vitaminu A, komplexu vitaminů B, vitaminu C, E, K, stopových prvků a kofeinu. Obsahuje antioxidanty včetně polyfenolů, katechinů a chlorofylu a aminokyseliny L-theanin a theofylin.
 

Matcha jako energetická vzpruha

Matcha obsahuje kofein, ale jde o jinou formu kofeinu než ten, který je v kávě. Theofylin, unikátní forma kofeinu, stimuluje organismus bez nežádoucích účinků. Látka zvaná L-theanin ovlivňuje účinky kofeinu, zvyšuje pozornost, paměť a zkracuje reakční čas. Pomáhá udržovat hladinu energie, snižuje stres a pozitivně ovlivňuje některé kognitivní funkce.
 

Antioxidační a detoxikační účinky

Matcha obsahuje katechiny, přírodní antioxidanty pomáhající v boji proti volným radikálům, což jsou sloučeniny, které poškozují buňky a podílí se na vzniku mnoha chronických onemocnění. V matcha obsažený chlorofyl je velmi účinný detoxikační prostředek přispívající k čištění krve a udržování zásaditosti krve a tkání. Známý je také vliv matcha na zrychlení metabolismu a spalování tuků.
 

Matcha na tisíc způsobů

Matcha čaj na tradiční způsob si připravíte snadno. Stačí nasypat 1-2 kávové lžičky prášku matcha a přelít 59 ml horké vody a promíchat. Sílu čaje snadno upravíte změnou poměru prášku matcha a vody.  Pokud rádi experimentujete, můžete přidat matcha prášek do vašich oblíbených receptů. Dva tipy, které osvěží a povzbudí, vám přinášíme.
 
  • Matcha zmrzlina
Ingredience: 2 mražené banány, 7 g matcha čaje, 1 lžička medu, 20 ml kokosového mléka.
Postup: Všechny ingredience v mixéru rozmixujeme do hladké směsi a dáme zamrazit. Zmrzlinovou směsí lze plnit také tvořítka na nanuky.
 
  • Matcha frappé latté
Ingredience: 300 ml plnotučného mléka, 2 g matcha čaje, led, sirup na dochucení.
Postup: Do šejkru nalijeme mléko, přisypeme prášek matcha, led a můžeme dochutit sirupem. Šejkr důkladně protřepeme a nalijeme do sklenice s ledem.
 

Podpora energie a doplňky stravy

podpoře energie lze využít také doplňky stravy, které přispívají ke snížení únavy a vyčerpání. Jedním z takových doplňků je Spektrum Energie, komplexní multivitamin s minerály, obohacen o koenzym Q10. Vitaminy C, A, D, měď, železo, selen a zinek pomáhají udržovat správnou funkci imunitního systému, vitaminy B2, B3, B5, B6 a B12 přispívají ke snížení únavy a vyčerpání. Vitamin D je nezbytný pro optimální vstřebávání a využití vápníku a přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů. Koenzym Q10 je přirozenou součástí téměř každé buňky lidského těla a vyskytuje se v orgánech jako plíce, srdce a játra.
 


shutterstock_1664321281.jpg
Probiotika, doporučovaná suplementace v průběhu užívání antibiotik
07.02.2022

Probiotika, doporučovaná suplementace v průběhu užívání antibiotik

Antibiotika jsou jedním z největších objevů moderní medicíny, díky kterým se bakteriálních infekcí nemusíme tolik obávat. Ačkoliv výhody antibiotické léčby jsou nesporné, jejich užívání může mít negativní vliv na střevní mikrobiom. Podpora naší střevní mikrobioty v průběhu antibiotické léčby může přispět ke zmírnění obtíží projevující se zejména v oblasti zažívání.

Přečtěte si více
Zobrazení: 705