Kam nechodí slunce, chodí lékař aneb co víte o slunci

Kam nechodí slunce, chodí lékař aneb co víte o slunci

Publikováno: 15.05.2019

Zobrazení: 2050

Evropský den Slunce připadá na 16. 5. Tímto dnem si připomínáme nejen význam Slunce pro naši planetu, ale i pro náš organismus. Světlo je zdrojem 99 % energie na Zemi a život je na něm neodmyslitelně závislý. Již staří Řekové si uvědomovali význam Slunce pro zdraví, a proto budovali lázně, kde využívali blahodárné účinky slunečního záření. A co je pravdy na starém známém "Kam nechodí slunce, tam chodí lékař", se dozvíte v článku.

Sluneční záření

Nejdůležitějším přírodním zdrojem UV záření je Slunce. UV záření má řadu účinků na lidskou kůži v závislosti na vlnové délce a intenzitě záření. UVA záření obvykle nezpůsobuje ani akutní zčervenání kůže, ani pálení. Oproti tomu UVB záření způsobuje akutní a chronické poškození kůže. UVC záření je absorbováno ozónovou vrstvou a na zemský povrch nedopadá. Sluneční paprsky nepronikají do hloubky tkání, ale jen do hloubky 0,6 mm. Proto je nejvíce ohrožena kůže a oči.

Pozitivní vliv slunečních paprsků

  • Slunce má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Zahřátím kůže se cévy a kapiláry rozšíří a může klesnout vysoký krevní tlak.
  • Snižuje stres a odstraňuje celkovou únavu.
  • Snižuje hladinu cholesterolu a stabilizuje hladinu cukru v krvi.
  • Dokáže měnit cholesterol a ergosterol na vitamín D, důležitý pro absorpci vápníku do kostí, jehož nedostatek vede k osteoporóze. Potřebujeme k tomu 10–15 minut pobytu na slunci denně.
  • Zvyšuje produkci protilátek  a  posiluje náš imunitní systém.
  • Omezuje problémy s nespavostí.  Zvýší produkci hormonu melatoninu, regulující spánek.
  • Zvyšuje svalovou sílu a výkonnost. Pobyt na slunci zvyšuje produkci mužského hormonu testosteronu.

Negativní dopady slunečního záření

  • Největším strašákem je rakovina kůže, jejíž riziko stoupá nadměrným sluněním bez adekvátní ochrany. Časté opalování má za následek také předčasné stárnutí pokožky.
  • Extrémní vystavování se slunečnímu záření ničí oční čočku.
  • Mnozí z nás jistě znají nepříjemný úžeh či úpal.

Aby slunce pomáhalo

Aby slunce neškodilo, ale pomáhalo, je dobré mít na paměti několik zásad. Čím je slunce na obloze výš, tím jsou jeho paprsky silnější. Pozor mezi desátou a šestnáctou hodinou. Používejte ochranné krémy s UV faktorem a brýle s UV filtrem. Doporučena je konzumace celozrnných potravin, ovoce a zeleniny, které obsahují hodně vitamínů E, C, A, selenu a jiných antioxidantů, které volné radikály ničí. Při opalování jak na slunci, tak i v soláriu, lze využít doplňky stravy s betakarotenem, který je při opalování doporučován. Organismus si ho totiž mění na vitamín A, který je důležitý pro zdraví kůže. V letním balíčku Walmark najdete kromě doplňku stravy s Beta karotenem i Laktobacily COMPLEX, které oceníte zejména v nadcházející době dovolených.

S časem stráveným na sluníčku Vám pomůže: