Vyčarujte si pohodu uprostřed zimy

Publikováno: 19.02.2018

Sluníčka je poskrovnu a sychravé počasí zalézá pod kůži.

Není divu, že jsme často mrzutí a že nás dokáže vytočit i naprostá maličkost. S dobrou náladou ale nemusíme čekat až na jaro. Můžeme si ji vykouzlit i sami, třeba hned.Sluníčka je poskrovnu a sychravé počasí zalézá pod kůži. Není divu, že jsme často mrzutí a že nás dokáže vytočit i naprostá maličkost. S dobrou náladou ale nemusíme čekat až na jaro. Můžeme si ji vykouzlit i sami, třeba hned.Není divu, že jsme často mrzutí a že nás dokáže vytočit i naprostá maličkost. S dobrou náladou ale nemusíme čekat až na jaro. Můžeme si ji vykouzlit i sami, třeba hned.Sluníčka je poskrovnu a sychravé počasí zalézá pod kůži. Není divu, že jsme často mrzutí a že nás dokáže vytočit i naprostá maličkost. S dobrou náladou ale nemusíme čekat až na jaro. Můžeme si ji vykouzlit i sami, třeba hned.

Typické příznaky „zimního splínu“, jako je zvýšená únava, celková skleslost, přecitlivělost, změny nálad, poruchy spánku apod., dokážou zmírnit bylinky, které působí jako účinná a zároveň velmi šetrná přírodní antidepresiva.

Vypěstujte si bazalku
Silice této úžasně aromatické léčivky pomáhají tišit bolesti hlavy, snižují stres, zahánějí únavu i pocit úzkosti. Bazalku můžete mít doma čerstvou prakticky neustále – na záhoncích se dá sice pěstovat jen jako jednoletka, doma v květináči vám však vydrží po celý rok. Lístky se dají použít bez další úpravy. Lze je také naložit do oleje, octu či soli, případně usušit. Můžete je i zamrazit nebo využít pro přípravu čaje.

Okořeňte jídlo šafránem
Šafrán pochází z Malajsie, kde slouží jako tradiční léčebný prostředek proti sklíčenosti a depresím, což ostatně napovídá už jeho krásná zářivě žlutá barva, která je symbolem energie a radosti ze života. Blizny této rostliny obsahují účinnou látku safranal, která v mozku zvyšuje hladinu serotoninu. Nedostatek tohoto hormonu zvyšuje náchylnost k depresím. Šafránem můžete obarvit a ochutit různé pokrmy, například rýži, pilaf, sýry, omáčky nebo těsta.

Zkuste valeriánské kapky
Jste věčně nervózní a v noci nemůžete spát? Vyzkoušejte kozlík, jednu z nejoblíbenějších bylinek, které se používají při nespavosti pro podporu kvality spánku. Obsažené valepotriáty a terpenické látky mají výrazné zklidňující účinky. Kozlík můžete užívat ve formě čaje, vyrábějí se z něj valeriánské kapky, bývá součástí bylinných čajových směsí nebo ve formě silných extraktů jako součást doplňků stravy (pokud ale už berete nějaké léky na spaní či na uklidnění, poraďte se předem o jeho užívání s lékařem).

Vyrobte si vlastní potpourri
Osvědčeným prostředkem k navození dobré pohody a uvolnění je také aromaterapie. Mezi nejlepší vůně patří eukalyptus, růže, růžové či santalové dřevo a pomerančové květy. Vyhněte se naopak konvalinkám a jasmínu, z jejich silného aroma by vás mohla rozbolet hlava. Nebo si vytvořte vlastní „voňavé zátiší“. Potpourri si můžete vyrobit i doma. Směs sušených květin a koření nejen krásně vypadá a nádherně voní, ale pomáhá také s usínáním. Vyzkoušejte třeba kombinaci mandarinkových slupek, heřmánku, levandule a skořice.

Ochutnejte zelený čaj matcha
Máte rádi zelený čaj? Uvařte si matchu. Je až desetkrát silnější než běžný zelený čaj a obsahuje nejen spoustu antioxidantů, minerálů, vitaminů a vlákniny, ale také l-theanin a theofylin – látky, které blahodárně působí na nervovou soustavu. Pravidelná konzumace navozuje hlubokou relaxaci bez stavu ospalosti, uvolňuje hladké svalstvo v průduškách, podporuje činnost srdce a zvyšuje krevní tlak.

Zajděte si na růžovou masáž
Máloco dokáže navodit tak dokonalý pocit uvolnění jako masáž. Vyzkoušejte třeba čokoládovou, která stimuluje tvorbu dopaminu a uvolňuje endorfiny a serotonin. Krásně smyslným zážitkem je také masáž růžovým olejem, která je určena výhradně ženám. Tento ušlechtilý olej má kromě omlazujících účinků blahodárný vliv i na psychiku. Zmírňuje smutek, rozmrzelost a pocit vnitřní nejistoty. Stimuluje činnost ženských orgánů a na duchovní úrovni pomáhá „rozpouštět“ nezpracované emoce.

Nastartujte mysl s extraktem z jinanu
Účinnou vzpruhou pro mozek a psychiku je také extrakt z nejstaršího stromu na planetě – jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba). Jeho listy obsahují jedinečný komplex flavonoidů, terpenů a organických kyselin souhrnně nazývaný ginkgolides, který nenajdete v žádné jiné rostlině. Ginkgo biloba má vliv na prokrvení periferních částí těla, zejména rukou, nohou či ušních lalůčků, které v zimě jednodušeji prochladnou. Tyto extrakty jsou doporučovány zejména s přibývajícím věkem pro svůj blahodárný účinek na vitalitu, paměť mentální svěžest i celkovou psychickou pohodu.
V lékárnách a na e-shopech jsou volně k zakoupení doplňky stravy s vysoce kvalitním extraktem z ginkgo biloby, a to v kombinaci s dalšími látkami (např. hořčík nebo DMAE – dimethylaminoethanol).

Zima se blíží! Víte, jak podpořit imunitu?
28.12.2017

Zima se blíží! Víte, jak podpořit imunitu?

Pomozte tělu, aby se ho nevlídné počasí ani nedotklo.

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě
10.02.2016

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv. O tom, kolik ztratí energie a zda je jeho imunitní systém v dostatečné kondici aby odolal, mohou rozhodnout i přijaté vitaminy a minerály.

Fit a plní energie můžete být i na konci zimy
15.03.2018

Fit a plní energie můžete být i na konci zimy

Přechod mezi zimou a jarem bývá pro náš organismus často velmi náročným obdobím.