Stále studené ruce a nohy? Poznejte možné příčiny!
Publikováno: 15.02.2023
Zobrazení: 9727
Máte věčně studené ruce a nohy, a to bez ohledu na to, kolik je stupňů? Problém, který trápí především ženy, může mít mnoho příčin, od těch banálních, až po ty závažnější. Za pocitem studených končetin se nemusí však skrývat jen chladné počasí, ale vážnější onemocnění, která není radno podceňovat.
Studené končetiny? V zimě nic neobvyklého!
Se studenými končetinami se můžeme setkat zcela běžně během chladných měsíců. V zimě mohou být chladnější ruce a nohy reakcí organismu na okolní teplotu, jejíž cílem je udržet v teple nejdůležitější tělesné orgány jako jsou srdce a plíce. Aby došlo k zachování tělesné teploty těchto orgánů, organismus omezí průtok krve v okrajových částech těla, kterými jsou právě ruce a nohy. Pokud vás však pocit studených rukou a nohou trápí i doma v teple, měli byste váš stav konzultovat s lékařem.
Viníkem může být i stres a nevyspání
Chladné končetiny mohou být způsobeny nejen chladem, ale také nadměrným stresem. Stresová reakce je příprava organismu na „boj, nebo útěk“, která je doprovázena řadou fyziologických změn včetně zmenšení průsvitu cév. Nedostatečné krevní zásobení se může během stresové reakce projevit jako pocit studených rukou a nohou. Nikoho také nepřekvapí, že na funkci oběhového systému má vliv i naše genetická výbava a životní styl. Nedostatek pohybu, nevhodná strava s nadbytkem nezdravých tuků, cukru a kofeinu neprospívá ani oběhovému systému.
Raynaudův syndrom
Pocit studených rukou je spojen s pojmem Raynaudův syndrom. Jde o stav, kdy dochází k náhlému zúžení tepének zásobujících prsty, a to především horních končetin. Pocit chladu může být doprovázen také ztrátou citlivosti a bolestmi a změnou barvy postižené oblasti od modrých až po fialové odstíny. Raynadův syndrom patří mezi tzv. vazoneurózy, funkční poruchy periferních tepen, projevující se křečovitými stahy tepen a tepének, což způsobuje přechodné nedostatečné krevní zásobení. Příčinou může být okolní chlad, stres a nadměrná zátěž. Jde ale o faktory, které lze ovlivnit režimovými opatřeními. U některých osob je však nutná farmakologická léčba, a proto je nutné uvedené obtíže, zejména jsou-li dlouhodobého charakteru, vždy konzultovat s lékařem.
Onemocnění štítné žlázy
Pocit studených rukou a nohou může být spojen i s onemocněním štítné žlázy, tzv. hypotyreózou. Jde o nedostatečnou činnost štítné žlázy produkující málo tyroidálních hormonů, které mají vliv na energetický metabolismus, a tím i termoregulaci lidského těla. Kromě pocitů studených končetin se může objevit také zvýšená únava a přibývání na váze. I zde je nutná návštěva lékaře.
Vysoká hladina cukru v krvi
Studené ruce a nohy se mohou objevit také u pacientů s cukrovkou. Vysoká hladina cukru v krvi může vést ke zúžení tepen a snížení krevního zásobení některých tkání, což se může projevovat právě pocitem studených končetin, který může doprovázet necitlivost, brnění, pálení a píchání, a to zejména v nočních hodinách. V případě podezření na některé z onemocnění, které je s pocitem chladu spojeno, je vždy nutné nechat se vyšetřit lékařem, a předejít tak rozvoji možných komplikací.
Jak ovlivnit pocit studených rukou a nohou?
V případě obtíží navštivte lékaře, který vyloučí některé z organických onemocnění. Podpořit zdraví oběhového systému lze zdravým životním stylem, pestrým a vyváženým jídelníčkem, dostatkem aktivního pohybu a spánku a eliminací stresu. Vhodné jsou doplňky stravy podporující normální funkci oběhového systému. K prokrvení organismu díky podpoře žilního oběhu a periferní mikrocirkulace krve (zejména v oblasti mozku, očí a uší, ale také rukou a nohou) přispívá extrakt z jinanu dvoulaločného, známý jako Ginkgo biloba. Ve formě doplňku stravy ho můžete koupit na našem e-shopu. GinkoPrim MAX je vysoce kvalitní standardizovaný výtažek z Ginkgo biloby pro podporu aktivity mozku, obohacený o DMAE a magnesium.