Studené ruce u dětí

Studené ruce u dětí

Publikováno: 28.11.2019

Zobrazení: 12383

V každodenní praxi se pediatři setkávají s dotazy ohledně chladných rukou u dětských pacientů, a to nejen v chladných měsících. Subjektivní pocit či objektivní nález většinou není důvodem pro komplexní vyšetření. Většina rodičů dítěti sahá na ruce a zjišťuje, zda mu není zima. Ruce ale nejsou spolehlivým ukazatelem a děti bývají spíše přehřáté než podchlazené. Rodiče by ale měly zpozornět, dochází-li k barevným změnám končetin, což může signalizovat vážný zdravotní problém.

Pocit studených rukou jako normální reakce těla na chlad

Pocit studených rukou a nohou je v chladu normální odpovědí těla na nízkou okolní teplotu. Organismus omezuje průtok krve do okrajových částí těla jako jsou prsty, protože se snaží zachovat v teple nejdůležitější orgány, které jsou uloženy ve středu těla. Do okrajových částí těla přestává proudit teplá krev, protože je nutné, aby zahřívala hrudní koš a břišní dutinu.
 

Barevné změny kůže mohou signalizovat vážný problém

Studené ruce s barevnými změnami mohou znamenat změny prokrvení, vznikající záchvatovitě, spontánně, působením chladu či stresu. Jde o Rynaudův syndrom, jehož nejčastější komplikací je ztráta citlivosti konců prstů. Oslabení přítoku krve může být mírné s krátkodobým zblednutím, až po těžké formy způsobující trvalé poškození nervů vedoucí až k odumření tkání. Medikamentózní léčba snižuje závažnost a frekvenci záchvatů. Neléčí se příčiny onemocnění, jen se tlumí jeho projevy. Výskyt Rynaudova syndromu u dětí není přesně znám, je vzácný u malých dětí a častěji se vyskytuje v dospívání.
 

Termoregulace u novorozenců a kojenců

Studené ruce se často vyskytují u novorozenců a kojenců. Povrchem těla, zejména hlavičkou, ztrácí miminko více tepla a tekutin než dospělý, a proto se dříve přehřeje či dehydratuje. Při pobytu venku v kočárku se miminko nehýbe, spí a teplo je nutné mu zajistit. Raději, než na ručičky ale saháme miminku za zátylek, kde má teplota mnohem větší výpovědní hodnotu. Správným oblékáním chráníme miminko před nachlazením a kožními problémy jako jsou potničky a ekzémy a zároveň mu posilujeme imunitu.
 

Pravidla správného oblékání u dětí

Hlavním kritériem, podle kterého poznáme, zda miminku či dítěti není zima, nejsou ručičky, ale zátylek. Když je zátylek teplý, je dítě oblečené vhodně. Pokud je zátylek horký či studený, je nutné jednu vrstvu oblečení přidat nebo ubrat. Základním pravidlem oblékání je tzv. cibulové vrstvení. Vrstvy na sebe nesmí naléhat příliš těsně, pak ztrácí termoregulační vlastnosti a dítě se nezahřeje, proto je lepší volit větší oblečení.
 

Pro děti volte oblečení z přírodních materiálů

Základní kousky dětského šatníku by měly tvořit kvalitní přírodní materiály, které jsou ideální pro tepelnou izolaci než materiály umělé. Při výběru dětského oblečení je vhodné se zaměřit především na kvalitu. Důležitými vlastnostmi je nepromokavost, aby bylo dítě stále v suchu a teple, bez ohledu na počasí. Více než na módní výstřelky se zaměřte na praktickou stránku oblečení, zejména jeho pohodlnost.
 

Podporujte imunitu vhodnou stravou

I u malých dětí je možné podporovat imunitní systém. Do stravy lze zařadit doplňky stravy, např. s černým bezem. Sáhněte po potravinách, které pozitivně působí na imunitu, např. jablečné křížalky, rakytník s vitaminem C, potraviny s obsahem vitaminu B, který umí povzbudit imunitní reakci a nervový systém. Vhodné jsou červené papriky, brokolice, kiwi, brambory. Jídelníček doplňte B-komplexem. Pro děti ve formě multivitaminových sirupů či žvýkacích tablet. Doplňků stravy k podpoře imunity je mnoho a z naší nabídky si jistě vyberete. Velmi oblíbená je řada Marťánci nabízející specifické produktové řady pro různé potřeby dětí různých věkových kategorií. V podzimních a zimních měsících je doporučována řada Marťánci PROimun, která podporuje imunitu dítěte a udržuje dětský organismus v dobré kondici.

Správný poměr vitamínů a klíčových látek v dětském jídelníčku můžete ohlídat s produktovými řadami Marťánci FUTURA, Marťánci PROimun a Marťánci Multivitaminy.
 
Aby děti v zimě nemarodily
14.12.2023

Aby děti v zimě nemarodily

Zimní počasí představuje riziko vyšší nemocnosti zejména pro děti mladšího školního věku. Respirační onemocnění se v dětských kolektivech šíří rychlostí blesku, a rodiče si tak často kladou otázku, co udělat proto, aby jejich děti v zimě nebyly tak často nachlazené. Základním doporučením je podpora imunity, ovšem ještě před tím, než se objeví první známky nachlazení.

Přečtěte si více
Zobrazení: 94
Zima se blíží! Víte, jak podpořit imunitu?
28.12.2017

Zima se blíží! Víte, jak podpořit imunitu?

Pomozte tělu, aby se ho nevlídné počasí ani nedotklo.

Přečtěte si více
Zobrazení: 158