Diabetes jako skryté nebezpečí

Diabetes jako skryté nebezpečí

Publikováno: 14.04.2023

Zobrazení: 10168

Cukrovka neboli diabetes je onemocnění, které se může projevovat zpočátku velmi nenápadně, nicméně o to větší hrozbou pro lidské zdraví může být. V České republice je podle statistik zhruba 860 tisíc osob s tímto onemocněním, a proto je v rámci prevence zásadní vědět, jak optimální hladinu cukru v krvi udržet.

Počet nemocných stoupá

I přes stále větší informovanost a kvalitnější a dostupnější zdravotní péči, počet nemocných každý rok stoupá. Skrytým nebezpečím diabetu je skutečnost, že mnoho lidí o svém onemocnění neví, a proto se může stát, že je diagnóza stanovena zcela náhodně. Diabetes mellitus může probíhat zcela bez příznaků. Pro onemocnění je typická zvýšená hladina cukru v krvi (tzv. hyperglykémie). Na regulaci hladiny cukru v krvi má rozhodující vliv hormon inzulín, který je tvořen ve slinivce břišní. Většina potravy je v těle rozložena na jednoduchý cukr (glukózu), který je využíván jako zdroj energie. Aby mohly buňky lidského těla glukózu z krve využít, potřebují k tomu inzulín. Jednoduše řečeno, bez inzulínu, nebo bez jeho efektivního využití, nemůže tělo získávat z potravy energii, a to vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi a k celé řadě závažným problémům.
 

14. dubna je světový den monitoringu diabetu. Selfmonitoring je důležitou součástí léčby těch, kteří trpí onemocněním zvané diabetes mellitus. Měření glykémie je důležitou součástí režimu léčby a informuje nemocného o případném kolísání hladiny cukru v krvi a možných komplikacích. 
Doplněk stravy

Dialevel

Vysoce kvalitní složení s unikátní kombinací extraktu ze skořice a chrómu pro zdravou hladinu cukru v krvi, obohacené o kyselinu alfa-lipoovou. Dialevel je bezpečný doplněk stravy, který je vhodný také při dlouhodobém užívání.

 

Cukrovka 1. a 2. typu

Diabetes mellitus 1. typu se může vyskytnout kdykoliv v průběhu života, ale nejčastěji postihuje děti nebo mladé dospělé. Léčba spočívá v injekční aplikaci inzulínu, bez kterého by diabetici 1. typu nepřežili. Mezinárodní federace diabetu uvádí, že tento typ cukrovky je diagnostikován u cca 7 % z celkového počtu diabetiků. Diabetes mellitus 2. typu je nejčastěji diagnostikována u lidí starších 45 let. Varovným signálem je fakt, že asi 80–90 % pacientů s cukrovkou 2. typu trpí nadváhou či obezitou. Podle závažnosti onemocnění se liší i léčba. U některých pacientů postačí dieta, zvýšení pohybové aktivity a změna životního stylu. U vážnějšího průběhu nemoci jsou pacientům podávány léky v podobě tablet. V případě špatně kompenzovaných pacientů je obvykle nasazen inzulín. Mezinárodní federace diabetu uvádí, že tento typ cukrovky je diagnostikován u cca 92 % z celkového počtu diabetiků.
 

Co cukrovku způsobuje a jak udržovat optimální hladinu cukru v krvi?

Vzhledem k tomu, že cukrovka 2. typu je spojena s obezitou a nadváhou, je zřejmé, že tomuto onemocnění lze do jisté míry předejít. Obezita, nadváha a nezdravý životní styl se stává problémem stále mladších lidí. Jako prevence cukrovky, ale i dalších civilizačních chorob, se doporučuje: vyvarovat se kouření, alkoholu, konzumovat vhodné potraviny (celozrnné pečivo, ryby, bílé maso, ovoce, zeleninu) a omezit přísun sladkostí a bílé mouky. Pomoci v cestě za zdravým životním stylem mohou i některé doplňky stravy, které přispívají k udržení optimální hladiny cukru v krvi. Dialevel díky své unikátní kombinaci aktivních látek (extraktu ze skořice a chrómu) tak přispívá k udržení optimální hladiny cukru v krvi. Nesmíme ale také zapomínat na dostatek pohybové aktivity a vyhýbat se nadměrnému stresu.
 

Nejčastější příznaky cukrovky

Příznaky cukrovky mohou mít různý charakter a někdy mohou zcela chybět. Na pozoru bychom se ale měli mít, pokud registrujeme následující příznaky, které mohou s cukrovkou souviset.  

  • Diabetes mellitus 1. typu: neustálá žízeň a sucho v ústech, časté močení, únava, neutišitelný hlad, náhlý úbytek hmotnosti, špatné hojení ran, opakující se infekce.
  • Diabetes mellitus 2. typu: mohou být stejné příznaky jako u 1. typu, ale méně výrazné.  U některých pacientů na počátku onemocnění příznaky chybí, a proto je nemoc diagnostikována až po letech, kdy už se vyskytují vážné komplikace. Často se ale objevuje rychlá únava a chutě na sladké.

 
V případě podezření na cukrovku, neváhejte navštívit praktického lékaře, který na základě odběru krve zjistí, zdali je hladina vašeho krevního cukru v normě.
 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Zahřejte se zdravými nápoji bez cukru!
04.03.2022

Zahřejte se zdravými nápoji bez cukru!

Kdo by se v zimě nepotřeboval zahřát? Horký nápoj je skvělým způsobem, jak dodat tělu po zimní procházce nejen teplo, ale také energii. Klasický čaj s medem můžete vyměnit třeba za chilli čokoládu nebo indický Chai Masala. Tipy na skvělé horké nápoje, a navíc bez cukru, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 151
Diabetes jako skryté nebezpečí
14.04.2023

Diabetes jako skryté nebezpečí

Cukrovka neboli diabetes je onemocnění, které se může projevovat zpočátku velmi nenápadně, nicméně o to větší hrozbou pro lidské zdraví může být. V České republice je podle statistik zhruba 860 tisíc osob s tímto onemocněním, a proto je v rámci prevence zásadní vědět, jak optimální hladinu cukru v krvi udržet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10168
Fit recepty na večeře nejen pro diabetiky
09.04.2024

Fit recepty na večeře nejen pro diabetiky

14. dubna si každoročně připomínáme Světový den monitoringu diabetu, který již v roce 1950 vyhlásila Mezinárodní federace diabetu. Cílem tohoto významného dne je připomenout si důležitost sledování hodnot glykémie a zlepšit kvalitu života osob s diabetem. Nezbytnou součástí života pacientů s diabetem je pravidelná a kvalitní strava, a proto nejen diabetikům, kteří si musí pečlivě sledovat skladbu svého jídelníčku, přinášíme tipy na zdravé večeře.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3904