Cukrovka neboli diabetes jako skryté nebezpečí

Publikováno: 11.04.2019

Nenápadně se projevující, a přitom se zákeřnými následky i to může být cukrovka neboli diabetes. Pokud Vás zajímá, co cukrovku způsobuje a jak si ohlídat hladinu cukru v krvi pak čtěte dále.

Počet nemocných každým rokem stoupá

V České republice je podle statistik téměř 860 tisíc pacientů s cukrovkou. Bohužel počet nemocných každým rokem narůstá. Lepší informovanost, kvalitnější a dostupnější zdravotní péče včasná diagnostika nemoci, stárnutí populace, ale především nezdravý životní styl jsou hlavní faktory nárůstu této nebezpečné choroby. Skrytým nebezpečím cukrovky je skutečnost, že mnoho lidí o své nemoci neví. V řadě případů je diagnóza stanovena zcela náhodně, protože toto onemocnění může řadu let probíhat bez příznaků. Někdy pacient přichází k lékaři až s komplikacemi, aniž by věděl, že trpí cukrovkou.

Regulace hladiny cukru inzulínem

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění, pro které je charakteristická zvýšená hladina cukru v krvi (tzv. hyperglykémie). Na regulaci hladiny cukru v krvi má rozhodující vliv hormon inzulín, který je tvořen ve slinivce břišní. Většina potravy je v našem těle rozložena na jednoduchý cukr (glukózu), který využíváme jako zdroj energie. Aby mohly buňky lidského těla glukózu z krve využít, potřebují k tomu inzulín. Jednoduše řečeno, bez inzulínu nemůže naše tělo získávat z potravy energii. To vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi a k řadě závažným problémům.

Cukrovka 1. a 2. typu

Cukrovka (diabetes mellitus) 1. typu se může vyskytnout kdykoliv v průběhu života, ale nejčastěji postihuje děti nebo mladé dospělé. Léčba spočívá v injekční aplikaci inzulínu, bez kterého by diabetici 1. typu nepřežili. Mezinárodní federace diabetu uvádí, že tento typ cukrovky je diagnostikován u cca 7 % z celkového počtu diabetiků.

Cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu je nejčastěji diagnostikována u lidí starších 45 let. Varovným signálem je fakt, že asi 80–90 % pacientů s cukrovkou 2. typu trpí nadváhou či obezitou. Podle závažnosti onemocnění se liší i léčba. U některých pacientů postačí dieta, zvýšení pohybové aktivity a změna životního stylu. U vážnějšího průběhu nemoci jsou pacientům podávány léky v podobě tablet. V případě špatně kompenzovaných pacientů je obvykle nasazen inzulín. Mezinárodní federace diabetu uvádí, že tento typ cukrovky je diagnostikován u cca 92 % z celkového počtu diabetiků.

Co cukrovku způsobuje a udržovat optimální hladinu cukru v krvi?

Vzhledem k tomu, že cukrovka 2. typu je spojena s obezitou a nadváhou, je zřejmé, že tomuto onemocnění lze do jisté míry předcházet. Obezita, nadváha a nezdravý životní styl se stává problémem stále mladších lidí. Jako prevence cukrovky, ale i dalších civilizačních chorob, se doporučuje: vyvarovat se kouření, alkoholu, konzumovat vhodné potraviny (celozrnné pečivo, ryby, bílé maso, ovoce, zeleninu) a omezit přísun sladkostí a bílé mouky. Pomoci v cestě za zdravým životním stylem nám ale mohou i některé doplňky stravy jako např. Dialevel, který díky své unikátní kombinaci aktivních látek (kyseliny alfa-lipoové, extraktu ze skořice a chrómu) pomáhá udržovat optimální hladinu cukru v krvi. Nesmíme ale také zapomínat na dostatek pohybové aktivity a vyhýbat se nadměrnému stresu.

Nejčastější příznaky cukrovky

Příznaky cukrovky mohou mít různý charakter a někdy mohou zcela chybět. Na pozoru bychom se ale měli mít, pokud registrujeme následující příznaky, které mohou s cukrovkou souviset.

Diabetes mellitus 1. typu: neustálá žízeň a sucho v ústech, časté močení, únava, neutišitelný hlad, náhlý úbytek hmotnosti, špatné hojení ran, opakující se infekce.
Diabetes mellitus 2. typu: mohou být stejné příznaky jako u 1. typu, ale méně výrazné.  U některých pacientů na počátku onemocnění příznaky chybí, a proto je nemoc diagnostikována až po letech, kdy už se vyskytují vážné komplikace. Často se ale objevuje rychlá únava a chutě na sladké.

V případě podezření na cukrovku, okamžitě navštivte lékaře, který na základě odběru krve zjistí, zdali je hladina krevního cukru v normě.

Vyzkoušejte Dialevel ​a udržte si normální hladinu cukru v krvi: