Zdravý životní styl, co to vlastně znamená?

Zdravý životní styl, co to vlastně znamená?

Publikováno: 27.01.2021

Zobrazení: 4503

Ačkoliv je zdravý životní styl velmi diskutované téma, stále existují ti, kteří přesně neví, co si pod tímto pojmem představit. Mýtů, které kolem zdravého životního stylu panují, je mnoho. A protože žít zdravě neznamená mít jídelníček složený jen ze samé zeleniny a trávit všechen volný čas ve fitness centru, pojďme zdravý životní styl těm, kteří v této problematice tápou, přiblížit.

Životní styl a zdraví

Zdravotní stav do jisté míry ovlivňujeme naším životním stylem. Mezi faktory, které utvářejí naše zdraví, patří především stravovací návyky, pohybová aktivita, množství spánku a míra stresu. Pokud žijeme podle zásad zdravého životního stylu, přispějeme tak ke snížení rizika vzniku civilizačních onemocnění, ke kterým patří například obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění aj. Z tohoto důvodu je důležité vědět, jaká pravidla zdravého životního stylu se vyplatí dodržovat.
 

Zásady zdravého životního stylu

 • Zdravá strava

Pestrý a vyvážený jídelníček je základem zdravé výživy. Doporučeno je omezit konzumaci nevhodných potravin jako jsou živočišné výrobky (máslo, sádlo, tučné maso, mléčné výrobky s vysokým obsahem tuků, sladkosti aj.). Vhodné je vyhnout se pečivu z bílé mouky a konzumaci jednoduchých cukrů, které jsou bohatě zastoupeny ve sladkostech. Zdravé nejsou smažené pokrmy a tolik oblíbené slané pochutiny. Důležité je doplnit organismu nenasycené mastné kyseliny jako například rostlinné tuky, ryby, bílé libové maso a nízkotučné mléčné výrobky. V potravě byl měl být zastoupen také dostatečný příjem vlákniny, kterou najdeme například v ovoci, zelenině a celozrnném pečivu. Ideální úpravou pokrmů je vaření a dušení. Nedílnou součástí zdravého stravování je také dostatečný pitný režim, cca 2 litry tekutin denně, vhodná je obyčejná voda, bylinné a ovocné čaje.
 
 • Aktivní pohyb

Díky aktivnímu pohybu je člověk schopen udržet si zdravou tělesnou hmotnost, což je důležité pro fyzickou kondici. A nejen to, pohybová aktivita zrychluje spalování tuků, zpevňuje svalstvo a pomáhá odbourávat stres. Doporučeno je mít denně alespoň 30 minut aktivního pohybu, což přispívá k zachování pohyblivosti i v seniorském věku.
 
 • Dostatek spánku

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek zabezpečuje naši tělesnou regeneraci. Ideální doba spánku by měla být u dospělého člověka cca 6-8 hodin denně. Ve stáří se potřeba spánku snižuje. Spánek je pro organismus nesmírně důležitý a jeho deficit se vždy projeví na našem zdraví v podobě mnoha psychosomatických onemocnění. Pro zdravý a kvalitní spánek je nutné dodržovat pravidla spánkové hygieny, která pomohou také s některými poruchami spánku jako je nespavost. V případě dlouhodobých potíží se spánkem je nutné vyhledat lékaře.
 
 • Stres

Dnešní doba je spojena s vysokými pracovní návyky, obavami z budoucnosti a existenční nejistotou a stresem, což se negativně podepisuje na našem zdraví. Stres nelze ze života odstranit úplně, ale je důležité se s ním naučit pracovat. Pomoci může dostatečný odpočinek, relaxace a setkání s přáteli.
 

Podpořte zdraví doplňky stravy

Zdraví je pro každého z nás tou největší hodnotou, protože bez zdraví se kvalita našeho života výrazně snižuje. Proto se vyplatí o zdraví pečovat nejen prostřednictvím zdravého životního stylu, ale vhodné je také obohatit jídelníček doplňky stravy na podporu zdraví. Doplňky stravy prémiové kvality od Walmarku ve formě základních vitaminů, minerálů, ale také sofistikovanějších produktů pro více specifické potřeby přispějí k podpoře vaší cesty ke zdraví.
 

A jaké jsou naši tipy na podporu zdraví?

 • Spektrum Energie, komplexní multivitamin s minerály. Obohacen o další vitaminy a minerály a koenzym Q10, který je přirozeně součástí téměř každé buňky v lidském těle a vyskytuje se v orgánech jako plíce, srdce a játra. 

 • Spektrum Imunita, unikátní produkt obohacen komplexem Imunactiv®, který obsahuje beta-glukan, bioflavonoidy, vitamin C a zinek.

 • Magnesium + B6 ACTIVE s obsahem vysoké dávky hořčíku a s vitaminem B6 pro podporu energie a snížení míry únavy, přispívající k normální činnosti svalů a ke správné funkci nervového systému, obohacen o BioPerine® - patentovaný extrakt z černého pepře pro zvýšení vstřebatelnosti a biologické dostupnosti některých vitaminů a minerálů

 • Vápník Hořčík Zinek FORTE představuje vyváženou kombinaci minerálů a vitaminu D pro důležité funkce v lidském organismu. Přispívá ke zdraví kostí, svalů a zubů. Má příznivý vliv na pokožku, vlasy a nehty. Vitamin D přispívá k lepšímu vstřebávání vápníku.

 • Selezin ACE COMPLEX je unikátní kombinace vitaminů a minerálů. Vylepšené antioxidační složení důležité pro vaši krásu & ochranu buněk.

 • B-komplex PLUS s vitaminem C ve formě žvýkacích tablet bez cukru s ovocnou příchutí.

 • Koenzym Q10 30mg, vysoce kvalitní koenzym Q10 získaný přírodní cestou.

Buďte fit! Jak se správně starat o svoje tělo?
16.11.2020

Buďte fit! Jak se správně starat o svoje tělo?

Zdraví, ať už fyzického, nebo psychického charakteru, by mělo být pro každého člověka na předním místě hodnotového žebříčku. Vždyť jak se říká, zdraví máme všichni jen jedno. Jak se ale o svoje zdraví ideálně starat?
 

Přečtěte si více
Zobrazení: 539
Nespavost nepodceňujte, výrazně zhoršuje kvalitu života
17.09.2020

Nespavost nepodceňujte, výrazně zhoršuje kvalitu života

Poruchy spánku trápí čím dál více osob včetně dětí. Příležitostnou poruchou spánku, nejčastěji nespavostí, trpí až jedna čtvrtina populace. Kvalita a délka spánku má zásadní vliv na celkové zdraví a jeho nedostatek může souviset s celou řadou zdravotních obtíží. Jak nespavost ovlivňuje kvalitu života a proč je tak důležité vyhledat lékaře se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1659
Matcha čaj osvěží a dodá energii
18.07.2023

Matcha čaj osvěží a dodá energii

Zelený čaj matcha je známý svými blahodárnými účinky na zdraví již po staletí. Obliba matcha čaje v posledních letech výrazně vzrostla a matcha čaj si tak můžete dát dokonce i v mnoha restauracích. Matcha čaj má podle některých studií pozitivní vliv na řadu tělesných funkcí. Jedním z jeho benefitů je povzbuzující a detoxikační účinek. Důvody, proč by se tento „zelený zázrak“ měl stát součástí vašeho jídelníčku, vím přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 867
Fitness burgery? Ano, jde to i zdravě!
06.08.2020

Fitness burgery? Ano, jde to i zdravě!

Šťavnatý burger neodmyslitelně patří k oblíbenému letnímu grilování. Burger si v posledních letech vysloužil čestné místo i v nabídce mnoha restaurací. Burger je ale také nezdravou fastfoodovou pochutinou, která se zdravým stravováním nemá nic společného. Jak na skvělý domácí burger bez výčitek? Kvalitní maso, dobrá celozrnná bulka, lehký jogurtový dresink a zelenina je to, co z burgeru udělá plnohodnotné zdravé jídlo. Poradíme vám, jak na to!

Přečtěte si více
Zobrazení: 5172