Jarní splín či rozkvetlá mysl

Jarní splín či rozkvetlá mysl

Publikováno: 18.04.2017

Zobrazení: 15

Jaro, všechno kvete, zelená se, v trávníku se objevují první barvy jarních květů, čím dál častěji slyšíme v korunách stromů a keřů radostné švitoření ptáků, oznamující příchod jara. Období nového zrodu, navracejícího se slunce, energie a síly z přírody. Ne každý to však vnímá takto.

Svítí sluníčko, ale já zase musím být v práci. Všechno začíná kvést, a já budu mít zase červené oči a kapesník u nosu. Je mi smutno, nemám s kým prožívat tohle krásné období. Nemám energii, nejraději bych spal a spal. Nic se mi nechce, je mi zima, chci zalézt do peřin a s nikým se nebavit.

V kterém z těchto postojů se poznáváte?

Mnoho z nás se cítí po zimě vyčerpaní, pochmurní a unavení. Jedním z důvodů může být například nedostatek slunečního svitu a s ním spojený deficit vitamínu D v krvi, který je po zimním období velmi častý. Tento sluneční vitamín D není spojován jen s imunitním systémem a stavem pohybového aparátu. Je obecně známo, že právě v období nedostatku slunečního svitu, dochází u většiny osob také ke změně nálady, únavě a melancholii. Zda to nesouvisí také s vlivem nízké hladiny vitamínu D v krvi, je v současné době častým námětem studií mnohých vědeckých týmů. Jistá souvislost by tu mohla být. Při sledování osob se změnami nálad, bylo objeveno, že 95% z nich, má právě nízkou hladinu vitamínu D v krvi. 1

Dalším důvodem může být zvýšená produkce enviromentálního znečištění v zimním období. V zimě vice používáme auta, všude se topí, a to vše má za následek znečištěný vzduch a všudypřítomný smog. Do organismu se tak dostává mnohem víc cizorodých látek, jako jsou těžké kovy či volné radikály. Takové látky, mohou přímo působit na buňky našeho těla, a poškozovat je. Tělo se po takovém stresu cítí právem unavené.

Vhodným prostředkem pro osvěžení těla tedy může být detoxikace. Tělo má samo kvalitní samočistící schopnost, ale na jaře je dobré, mu pomoci. Nejčastěji se používají byliny, které podporují jednotlivé detoxikační orgány, jako ostropestřec pro játra, bříza pro ledviny či chlorela, která pomáhá odstranit z těla právě těžké kovy. Některé z těchto bylin můžeme najít v naší přírodě, jiné patří k tradičním v exotických zemích. Všechny můžete ale najít v jedné tabletě našeho DetoxElixeeru Max a vyzkoušet pohodlně, zda podpoří i Vaši detoxikaci. Detoxikace by se však měla zejména skládat z kvalitního pitného režimu, a odlehčené stravy. Můj tip jsou dny, kdy jím jen zeleninu, ovoce a semínka. Odlehčím tak trávení, zároveň nehladovím a mohu fungovat i v pracovním procesu.

Když hovoříme o volných radikálech, měli bychom si také říci něco o antioxidantech. Představíme – li si “volné radikály” jako agresivní látky, které mají velkou schopnost se navázat na buňku a tím jí ničit, můžeme-si antioxidanty představit zase jako vyrovnané a velmi hodné rytíře, kteří se s takovými “radikály” střetnou a spojí, čímž zcela zničí jejich schopnost se vázat, narušovat a ničit. Zjednodušeně se z “volného radikálu” působením “antioxidantu” stane zcela neškodná molekula. Tento fakt nám však také poukazuje na to, že čím vice jsme vystaveni působení volných radikálů, tím vice potřebujeme antioxidantů. Dobře víme, že je můžeme najít v ovoci a zelenině. I proto, jsou na jaře doporučovány tzv. smoothie, tedy mixované směsi plné ovoce, zeleniny a třeba i bylin. Vyzkoušet můžete také komplex Selezin ACE, který je takových antioxidantů plný. Selen, vitamin C i E zajišťují právě takovou ochranu, před oxidačním stresem, o jaké jsem mluvila.

Existují však také byliny, které nám mohou pomoci lépe se vyspat, zklidnit se a načerpat tak lépe novou energii. Například kozlík lékařský a chmel jsou byliny, které pro klidný spánek sbíraly do košíků kořenářky už před dávnou dobou. My jsme je pro Vás zabalili do praktických tablet v produktu Benosen.

Tak, parádně jsme se vyspali, detoxikovali, nabili jsme se sluníčkem, a udělali všechno pro to, abychom se chránili před volnými radikály. Teď to chce už jen pořádnou dávku energie. Podívejme se do Asie, kde je tradice užívání bylin velmi silná. Kořen Ženšenu má velmi silné jméno už i u nás. Jeho vliv na organismus je totiž nezanedbatelný. Podporuje a vitalizuje tělo i mysl a řadí se mezi adaptogeny. To že má vliv také na erekci, paměť i imunitní systém snad pro Vás nebylo žádným tajemstvím.

Pokud však stále nemáme dost energie, zkusme se místo kávy, nakopnout Guaranou Energy. Tato energie z přírodních zdrojů, z oblasti Brazilie, je vhodná zejména pro aktivní lidi, kteří si nemohou dovolit zastavit. Celý komplex je postaven na vitamínech, které snižují únavu a vyčerpání, Guaraně pro podporu výkonosti, a řádné dávce kofeinu pro fyzickou aktivitu.

Závěrem však nezapomeňme, jaro je také období klidu. Poslouchejme své tělo, je-li to třeba zpomalme. Relaxujme a regenerujme tělo i mysl. A nezapomeňme, že nám nic neuteče, a nic nenahradí klid a fyzické zdraví. Jsou i chvíle, kdy nám tělo chce únavou něco říci, pokud cítíme, že se necítíme dlouhodobě dobře, neodkládejme návštěvu lékaře.

Příroda nespěchá a přece všeho dosáhne
Lao-Ce

1 REBECCA E. S. ANGLIN, ZAINAB SAMAAN a STEPHEN D. WALTER.
Vitamin D deficiency and depression in adults:: systematic review and meta-analysis. The British Journal of Psychiatry. 2013.

Co dělat, když život náhle ztratí smysl...
26.01.2018

Co dělat, když život náhle ztratí smysl...

Možná jste už zažili situaci, kdy jste pochybovali o sobě i o tom, co děláte. Nic vás netěšilo a měli jste pocit, jako by ze světa zmizela všechna radost. Odborníci to nazývají syndromem vyhoření (burn-out syndrom). 

Přečtěte si více
Zobrazení: 3673
Pozor na letní úrazy!
15.07.2020

Pozor na letní úrazy!

Letní sluníčko nenechá nikoho na pokoji a doslova svádí k tomu, abychom si obuli kecky a vyběhli ven, případně se s nadšením vrhli na zahrádku, která se po dlouhé zimě rychle probouzí k životu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 185
Připravte organismus na jarní očistu
13.03.2018

Připravte organismus na jarní očistu

Hlavní příčinou toho, proč býváme na začátku jara tolik unavení, jsou toxiny a škodliviny, které se nám v těle hromadily několik předchozích měsíců.

Přečtěte si více
Zobrazení: 16