10 příznaků deprese
Publikováno: 29.10.2018
Zobrazení: 141660
Míváte občas „depku“? To je v dnešní době hojně užívaná fráze, zejména v případech, kdy jsme smutní, prožíváme velký stres nebo se v našem životě dějí nepříjemné věci. Se skutečnou depresí však tyto přechodné stavy duševní nepohody nemají pranic společného. Deprese je onemocnění, jež vyžaduje odbornou pomoc a které nepřejde jen tak samo od sebe. Na to, že situace je opravdu vážná, by vás měly upozornit následující příznaky, které jsou pro depresi charakteristické.
1. Potíže se spánkem
Čas od času má problém s usínáním asi každý, ale pokud vás už delší dobu trápí nespavost, nebo se často budíte kvůli nočním můrám, záchvatům úzkosti či paniky, neberte to na lehkou váhu a vyhledejte pomoc.
2. Přejídání, či nechutenství
Někteří lidé své problémy „zajídají“, u jiných se pro změnu chuť k jídlu zcela vytratí. V prvním případě se k nepříjemným pocitům přidají ještě výčitky z množství zkonzumovaného jídla, v tom druhém mozek trpí nedostatkem živin, což pouze přispívá ke zhoršení celkového stavu.
3. Nikdy nekončící únava
Když ráno zazvoní budík, nejste schopni vylézt z postele? Cítíte se jako po flámu a jste dočista bez energie? U lidí, kteří trpí depresí, se stejné pocity dostavují i ve dnech, kdy si mohou přispat (například o víkendu). Tento stav často může přejít až ve fyzickou nemoc, neboť imunitní systém je dlouhodobě oslabený.
4. Zhoršená paměť
Stává se vám v poslední době, že marně hledáte slova, nebo si nemůžete vybavit informace, které vás dřív napadaly zcela pohotově? Deprese způsobuje, že mozek nefunguje tak, jak by měl, a právě zhoršená paměť bývá jedním z častých symptomů.
5. Pocit intenzivní úzkosti
Úzkostné stavy jsou typické pro většinu pacientů s depresí. Lidé mohou pociťovat neustálou nervozitu, silný vnitřní neklid, který jim nedovolí odpočívat a často ani delší dobu setrvat na jednom místě (u jedné činnosti). Mnozí mají tendenci stále dokola přemýšlet nad věcmi, které jsou mimo jejich kontrolu, nebo pociťují úzkost v místech, kde se nachází větší množství lidí.
6. Snaha utéct před realitou
Mnozí z nás si občas dají skleničku, aby umlčeli neúnavný kolovrátek nechtěných myšlenek ve své hlavě. Problém nastává ve chvíli, kdy se z těchto občasných pokusů uniknout realitě stane pravidlo. Když to navíc člověk s alkoholem přežene, místo uvolnění přijdou ještě horší stavy. Stejné riziko hrozí i v případě různých tišících léků, které se mohou snadno stát návykovými. Jestliže se přistihnete, že své chmury „řešíte“ pomocí léků nebo alkoholu, vyhledejte co nejdřív odbornou pomoc. Tahle cesta totiž nikam nevede.
7. Neschopnost se radovat
Svět kolem vás se nezměnil. Máte pořád ty samé přátele i koníčky. Rodinu a blízké, kteří vás mají rádi… Ale zároveň cítíte, že už vás nic z toho netěší, a sami sebe se ptáte, kam se poděla všechna radost? Velmi často se jedná o jeden z prvních a nejvýraznějších příznaků nastupující deprese.
8. Vyhledávání samoty
Nemáte na nikoho náladu a uzavíráte se stále více sami do sebe. Podobné stavy nejsou ničím výjimečným, pokud ovšem netrvají příliš dlouho. Máte pocit, že už se vám ani nechce nikam chodit, s nikým mluvit, a dělá vám dokonce problém zvednout telefon? Pak zřejmě nepůjde o nějaký přechodný splín, ale něco mnohem vážnějšího.
9. Neustálé výčitky
Věčná únava, neschopnost se radovat, apatie, chybějící energie – zkrátka všechno to nepříjemné, co právě prožíváte, ve vás možná navíc vyvolává silné pocity viny. Přesvědčení, že vy jste ti špatní a že je vaše chyba, že se takhle cítíte. Nevytvářejte si další stres a zajděte za odborníkem. Některé věci člověk zkrátka neovlivní.
10. Bezdůvodná bolest
Deprese nepůsobí pouze psychické problémy, ale projevuje se i ve fyzické rovině (ostatně tělo a duše jsou spojité nádoby). Organismus oslabený depresí je mnohem citlivější na bolest a různé vnější vlivy, takže se pak ve svém těle necítíte pohodlně, nebo máte pocit, že vás stále něco bolí. Je to totiž mozek, který určuje, jak naše tělo zareaguje na bolest.
Za změnami nálad, podrážděností, smutkem a podobnými emocemi stojí celá řada příčin, které však můžeme do jisté míry ovlivnit i my sami. Odborníci se shodují v tom, že na duševní kondici se z velké části podepisuje náš jídelníček. Není žádným tajemstvím, že pestrá vyvážená strava má pozitivní dopad na lidskou psychiku. K živinám, které přispívají k normálnímu fungování nervového systému, patří především B-vitaminy (B1, B2, B3, B6, biotin), vitamin C a hořčík. K psychické pohodě napomáhá také extrakt z korejského ženšenu, který patří mezi účinné přírodní adaptogeny (látky, jež pomáhají tělu přizpůsobit se stresu a překonat únavu). V lékárnách a na e-shopech jsou rovněž volně k zakoupení kvalitní doplňky stravy, které jsou určené právě k podpoře duševní kondice a odolnosti.