Jaro přichází a s ním i pylové alergie

Jaro přichází a s ním i pylové alergie

Publikováno: 01.04.2022

Zobrazení: 814

Je tu jaro a s ním i nepříjemné pylové alergie. Slunce svítí a všechno kolem kvete. Pro většinu ideální počasí. Bohužel ne pro alergiky. S jarem se totiž probouzí řada pylových alergenů. Pokud patříte mezi ty, kteří právě bojují s neustálým kýcháním, rýmou a slzením očí, je dobré se zamyslet, zda na vině nejsou právě pylové alergeny.

Až 15 % populace trpí alergiemi 

Alergie nejčastěji propuká v době předškolního věku a rané dospělosti, ale objevit se může kdykoliv. Mezi rizikové faktory alergie patří genetické dispozice, oslabená imunita, kouření, kontakt s domácími zvířaty, dlouhodobý pobyt ve znečištěném životním prostředí aj. Alergie je přehnaná reakce těla na alergeny, se kterými se běžně setkáváme. 

Pylová alergie

Pylová alergie se projevuje především typickou alergickou rýmou, tzv. sennou rýmou či alergickým zánětem spojivek. Hlavními příznaky je kýchání, otok nosní sliznice, pocit ucpaného nosu a rýma, které bývají spojeny se slzením, pálením a svěděním očí. Mezi alergické projevy ale patří tako kopřivka, zarudnutí kůže s tvorbou pupínků, někdy provázené otoky postihující kůži i sliznici. Pro vznik pylové alergie je rozhodující koncentrace pylových částic ve vzduchu. Alergeny mohou být byliny, dřeviny i trávy (např. pelyněk, řepka, ambrózie, jitrocel, bříza, habr, jasan, buk, olše, vrba, jasan, topol, kaštanovník, kukuřice, lipnice, psárka, pýr, bojínek, rákos aj.). S pylovou alergií se setkáváme od poloviny března do konce září.

Pylový kalendář

V pylovém kalendáři můžeme najít informace o tom, kdy jednotlivé pylové alergeny působí. Pro květen jsou typickými alergeny vrba, dub, platan, ořešák, jírovec, borovice, černý bez, líska, lípa, trávy, jitrocel, šťovík aj.

Jak bojovat proti alergenům? 

Ideální je vyhnout se alergenům, které alergickou reakci vyvolávají. Projevy alergie jsou intenzivnější při teplém a větrném počasí, a proto se v takových dnech nezdržujte v oblastech, kde hrozí vyšší riziko výskytu alergenů. 

Vhodné je používat nejen sluneční brýle, které brání kontaktu s pyly, ale také oční kapky. Samozřejmostí by mělo být důkladné mytí rukou a vyvarování se kontaktu s očima. Pro podporu zdraví zraku je vhodný doplněk stravy Lutein PLUS s obsahem 5 pečlivě vybraných látek – lutein, zeaxanthin, zinek a vitaminy A a E. 
 
Naším tipem ke zmírnění projevů alergií je nosní sprej Sinulan Forte Allergy, zdravotnický prostředek, který ulevuje od projevů alergií způsobených pyly, prachem nebo domácími zvířaty vytvořením překážky pro pronikání vzdušných alergenů. Sinulan Forte Allergy lze užívat i preventivně v době, kdy předpokládáme pobyt v prostředí se zvýšeným obsahem vzdušných alergenů (období květu, práce na zahradě, domácí úklid apod.), jelikož jeho působení přináší ochranu již v raném stádiu, ještě před propuknutím prvních projevů.


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Jarní očista podle ajurvédy
25.03.2024

Jarní očista podle ajurvédy

Ajurvéda je celostní systém podpory zdraví, s kořeny sahajícími až do Indie, do doby před více než 5 tisíci lety. Ajurvéda vychází ze znalostí a zkušeností indických mudrců, kteří se snažili udržet v těle harmonii a rovnováhu za pomoci bylinných prostředků, masáží, jógy a meditace. I dnes je ajurvéda oblíbenou alternativní cestou péče o zdraví. Chcete-li jarní očistu podle ajurvédy vyzkoušet a být po zimě opět v kondici, poradíme vám, jak na to!

Přečtěte si více
Zobrazení: 272
Jarní únavě se snažte předejít
28.03.2023

Jarní únavě se snažte předejít

Znečistěné životní prostředí, stres, nedostatek pohybu a odpočinku, nevyvážená strava, dlouhodobý nedostatek slunečního svitu, to všechno jsou jevy, jejichž působení vyvolává v lidském těle řadu obtíží. Projevovat se mohou jako nespavost, pocity psychického a fyzického vyčerpání, oslabená imunita a často únava, se kterou se potýkáme zejména na jaře. Nepříjemná jarní únava možná trápí i vás, a proto vám přinášíme tipy, jak s ní účinně bojovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 138
Za jarní únavu možná může nedostatek vitamínů a minerálů
07.04.2021

Za jarní únavu možná může nedostatek vitamínů a minerálů

Pokud patříte mezi ty, kteří na jaře bojují s pocity psychického a fyzického vyčerpání, tedy jarní únavou, vězte, že někdy jen stačí tělu doplnit ty správné vitaminy a minerály. Bez kterých vitaminů a minerálů se na jaře neobejdete? Nastartovat tělo může pomoci vitamin C, vitamin B-komplex a hořčík.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2649