Jaro přichází a s ním i sezónní alergie

Jaro přichází a s ním i sezónní alergie

Publikováno: 30.04.2019

Zobrazení: 596

Je tu jaro. Slunce svítí a všechno kolem kvete. Pro většinu ideální počasí. Bohužel ne pro alergiky. S jarem se totiž probouzí řada pylových alergenů. Pokud patříte mezi ty, kteří právě bojují s neustálým kýcháním, rýmou a slzením očí, je dobré se zamyslet, zda na vině nejsou právě pylové alergeny.

Až 15% populace trpí alergiemi 

Alergie nejčastěji propuká v době předškolního věku a rané dospělosti, ale objevit se může kdykoliv. Mezi rizikové faktory alergie patří genetické dispozice, oslabená imunita, kouření, kontakt s domácími zvířaty, dlouhodobý pobyt ve znečištěném životním prostředí aj. Alergie je přehnaná reakce těla na alergeny, se kterými se běžně setkáváme.
 

Sezónní alergie

Mezi nejčastější sezónní alergie patří pylová alergie, kopřivka a otoky.
 

Pylová alergie

Pylová alergie se projevuje především typickou alergickou rýmou, tzv. sennou rýmou či alergickým zánětem spojivek. Hlavními příznaky je kýchání, otok nosní sliznice, pocit ucpaného nosu a rýma, které bývají spojeny se slzením, pálením a svěděním očí. Pro vznik pylové alergie je rozhodující koncentrace pylových částic ve vzduchu. Alergeny mohou být byliny, dřeviny i trávy (např. pelyněk, řepka, ambrózie, jitrocel, bříza, habr, jasan, buk, olše, vrba, jasan, topol, kaštanovník, kukuřice, lipnice, psárka, pýr, bojínek, rákos aj.). S pylovou alergií se setkáváme od poloviny března do konce září.
 

Kopřivka a otoky

Pro kopřivku je typické zarudnutí kůže s tvorbou pupínků, někdy provázené otoky postihující kůži i sliznici.
 

Pylový kalendář

V pylovém kalendáři můžeme najít informace o tom, kdy jednotlivé pylové alergeny působí. Pro květen jsou typickými alergeny vrba, dub, platan, ořešák, jírovec, borovice, černý bez, líska, lípa, trávy, jitrocel, šťovík aj.
 

Léčba alergie

Ideální je vyhnout se alergenům, které alergickou reakci vyvolávají. Alergii lze léčit pomocí specifické imunoterapie, fungující na principu očkování nebo antihistaminik.
 

V tomto období by Vás mohlo zaujmout: