Jarní detox s rozumem

Jarní detox s rozumem

Publikováno: 12.05.2021

Zobrazení: 5396

Na počátku jara se na nás ze všech stran valí zaručené tipy, jak na jarní detoxikaci organismu. Jarní detox v podobě přísné diety a hladovění organismu v žádném případě ovšem neprospívá. Na to, aby se člověk cítil dobře, a to nejen na jaře, stačí zdravé stravování, dostatek pohybu a odpočinku a dostatek životního optimismu.

Detox může i uškodit

Pojem detox či detoxikace organismu znamená očistu organismu od škodlivých látek. Zvláště počátkem jara se objevují „zázračné“ detoxikační diety, po kterých budeme zdravější, štíhlejší a krásnější. Některé detoxikační tipy zaručují posílení imunity, restart organismu a příval energie. Ve směru detoxikace organismu bychom se ovšem měli řídit především zdravým selským rozumem. Chceme-li pevné zdraví, stačí dodržovat několik pravidel, a to nejen na jaře, ale po celý rok.
 
 

Voda nad zlato

Pojem „pitný režim“ zná každý z nás. Doplňovat tělu tekutiny je nezbytné, protože bez vody by organismus nemohl fungovat. Pokud máme pocit žízně, organismus je již lehce dehydratovaný. Dehydratace, to mohou být časté bolesti hlavy, ale i ledvinové kameny. Ideální na pití je obyčejná voda, neslazené ovocné a bylinkové čaje. Na ranní vzpruhu organismu je doporučováno pití vlažné či teplé vody s citronem. Voda s citronem dodá tělu vitamín C, pomáhá odplavovat toxiny z těla, upravuje pH močových cest a stimuluje trávení a zažívání.
 
water.jpg

 

Dejte si vlákninu

Dostatečné množství vlákniny pomáhá optimalizovat funkci prospěšných bakterií ve střevech. Některé druhy vlákniny jsou dokonce velkými pomocníky při shazování přebytečných kilogramů, protože zvyšují pocit sytosti.
 

Omezte nezdravé cukry

Vyvarujte se přílišné konzumace potravin s přidanými či chemicky upravenými cukry. Jaké potraviny nezdravé cukry obsahují?
 
  • Slazené nápoje a ovocné džusy,
  • Bílé pečivo, které obsahuje průmyslově zpracovávané sacharidy, jejichž konzumace může zvyšovat výskyt metabolických onemocnění,
  • Sladkosti a cukrovinky,
  • Hranolky a bramborové chipsy a další nezdravé pochutiny.
 

Zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu

Ovoce a zelenina obsahují mnoho živin, bez kterých organismus nemůže správně fungovat. Konzumace ovoce a zeleniny zajistí tělu dostatek vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů.
 
fruit.jpg


 

Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám

Průmyslově zpracované potraviny jsou mechanicky či chemicky zpracované potraviny, které díky těmto procesům získávají zajímavou a lákavou barvu, chuť a vůni, ale ztrácí živiny a vitamíny. Jde především o:
 
  • Sladkosti a cukrovinky, sladké polotovary,
  • Instantní pokrmy, nudle, směsi,
  • Polotovary,
  • Slazené a dochucované nápoje,
  • Mražené předsmažené potraviny,
  • Potraviny skládající se hlavně z cukrů, tuků a olejů.
 

Pohybem ke zdraví

Není nutné běhat maratóny, ale stačí se jen pravidelně hýbat. Sedavý způsob života způsobuje energetickou nerovnováhu mezi přijímanou a vydávanou energií a dochází k ochabování svalstva (včetně svalu srdečního). Dostatek pohybu tak funguje nejen jako prevence obezity a nadváhy, ale chrání i náš kardiovaskulární systém a posiluje systém imunitní. Pohyb prospívá také psychice, protože pomáhá odbourávat stres.
yoga.jpg

 

Najděte si čas na odpočinek

Odpočinek umožňuje tělu se zregenerovat a nabrat síly. Během odpočinku dochází k vylučování odpadních látek, doplňují se zásoby enzymů, dochází k obnově životní síly. Odpočinek podporuje proces hojení při poraněních, infekcích a pomáhá organismu bránit se stresu.

 
 
Top 10 potravin pro detoxikaci těla
27.01.2020

Top 10 potravin pro detoxikaci těla

Problémy se zažíváním jsou v důsledku nezdravého životního stylu čím dál častějším problémem. Mnozí z nás jistě slyšeli o detoxikaci organismu, pojmu užívaném zejména v přírodní medicíně. Detoxikací se rozumí celková očista organismu od tělu škodlivých látek. Škodlivými látkami jsou myšleny jak vlivy z prostředí, tak i například nevhodná strava. Při detoxikaci je doporučováno konzumovat některé potraviny, které tento očistný proces podporují. Které potraviny to jsou se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5387
DetoxElixeer MAX - očista organismu
01.10.2016

DetoxElixeer MAX - očista organismu

Pomocí detoxikace zbavujeme naše tělo škodlivých látek. Tento proces je často spojován s obdobím jara, kdy se vše probouzí k životu. Občasná očista organismu však neuškodí kdykoliv v průběhu roku, nejenom v jarních měsících, vhodná je také na podzim.

Přečtěte si více
Zobrazení: 433