Top 10 potravin pro detoxikaci těla

Top 10 potravin pro detoxikaci těla

Publikováno: 27.01.2020

Zobrazení: 5387

Problémy se zažíváním jsou v důsledku nezdravého životního stylu čím dál častějším problémem. Mnozí z nás jistě slyšeli o detoxikaci organismu, pojmu užívaném zejména v přírodní medicíně. Detoxikací se rozumí celková očista organismu od tělu škodlivých látek. Škodlivými látkami jsou myšleny jak vlivy z prostředí, tak i například nevhodná strava. Při detoxikaci je doporučováno konzumovat některé potraviny, které tento očistný proces podporují. Které potraviny to jsou se dozvíte v našem článku.

Důvody detoxikace organismu

Je obecně známé, že látky znečišťující organismus se nacházejí všude kolem nás. Do našeho těla se dostávají mnoha způsoby, z nichž některé lze ovlivnit, jiné bohužel ne. Toxiny získáváme vdechováním, potravou, nadužíváním léků, stykem s kontaminovanými předměty aj. V důsledku působení škodlivých látek je snižována imunita organismu, člověk je častěji nemocný, má problémy se zažíváním a mnoho dalších zdravotních obtíží. Mezi orgány, které jsou nevhodnými vlivy nejvíce postiženy jsou játra, střeva, ledviny, klouby a lymfatický systém. Detoxikace je proto tělu velmi prospěšná.
 

Způsoby detoxikace organismu

Existuje celá řada způsobů, jak tělo očistit. Mezi ty nejznámější se řadí půst, detoxikační náplasti a přístroje, zdravý pohyb, změna jídelníčku, pitný režim a očistné kúry.
 

Detoxikace a jídelníček

Důležitou roli při detoxikaci organismu hraje náš jídelníček. Doporučováno je konzumovat potraviny, které k očistě organismu přispívají. Jde o potraviny podporující detoxikaci mnoha způsoby, např. podporují cirkulaci krve a vyplavování toxinů, proces trávení, ochraňují jaterní buňky, obsahují antioxidanty, působící proti toxinům a podporují imunitu.
 

Top 10 detoxikačních potravin

  • Zázvor - Zázvor díky vonným silicím podporuje trávení, stimuluje krevní oběh, povzbuzuje při únavě, působí protizánětlivě, ničí bakterie, viry i houby. Pozitivně působí na cirkulaci krve, lymfy a tekutin, což se se odráží ve zvýšeném odplavování toxinů z těla.
 
  • Česnek - Česnek funguje jako přírodní antibiotikum, působí proti vnitřním parazitům, ničí bakterie, viry i plísně. Má protizánětlivé účinky, pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak, podporuje tvorbu bílých krvinek a posiluje imunitu.
 
  • Červená řepa - Červená řepa se podílí na regeneraci organismu, je významným antioxidant, podporuje imunitu a peristaltiku střev. Příznivě ovlivňuje činnost jater, stimuluje vylučování trávicích šťáv a pomáhá metabolismu a trávení.
 
  • Citrón - Citron je známý jako zdroj vitamínu C, a proto je konzumován zejména v období chřipek a nachlazení na posílení imunity. Má protizánětlivé účinky, funguje jako antioxidant, chrání buňky proti volným radikálům a pomáhá rychlejšímu spalování tuků.
 
  • Koriandr - Podílí se na vylučování škodlivých látek z těla, pomáhá při zažívacích potížích a ničí střevní parazity. Koriandr povzbuzuje činnost slinivky břišní a pozitivně působí na činnost nervového systému. Známé jsou také jeho protizánětlivé vlastnosti.
 
  • Avokádo - Avokádo je velmi bohaté na antioxidanty. Pomáhá blokovat karcinogeny a je významným pomocníkem jater při detoxikaci.
 
  • Bílé hlávkové zelí - Zelí je významným zdrojem vitaminu C a řady minerálních látek. Šťáva z něho, ať už se jedná o čerstvé či kvašené zelí, je oblíbeným přírodním prostředkem pro detoxikaci jater.
 
  • Jablka - Jablka obsahují betakaroteny, vitamíny B, C a E, železo, draslík, zinek, měď a hořčík. Podporují zdravé trávení, působí příznivě na tvorbu střevní mikroflóry, povzbuzují funkci jater, snižují hladinu tuků v krvi a mají protizánětlivé účinky.
 
  • Brokolice - Je jedna z nejzdravějších potravin. Obsahuje vitamíny C, D a E, ale především enzymy podporující detoxikaci jater, krvetvorbu a metabolismus.
 
  • Zelený čaj - Díky vysokému obsahu antioxidantu (katechin) napomáhá tělu odstraňovat volné radikály. Zelený čaj zrychluje metabolismus a následné rychlejší odbourávání tuků.
 
Proces detoxikace lze podpořit intenzivní 14 - denní detoxikační kúrou DetoxElixeer MAX. Jedná se o unikátní komplex devíti pečlivě vybraných bylin obohacených o probiotickou vlákninu. DetoxElixeer MAX představuje rychlou a efektivní podporu při celkové očistě těla.
 
Povánoční detox aneb zpátky ve formě
08.01.2020

Povánoční detox aneb zpátky ve formě

Během vánočních svátků si dopřáváme vše, na co máme chuť. Vydatné jídlo, nedostatek pohybu a k tomu neřesti v podobě alkoholu a kouření, jsou po svátcích na těle znát. Není divu, že se tak cítíme unaveni, vyčerpaní, s pocitem těžkosti a neustále plného žaludku. Povánoční detox není o tom shodit kila, ale o tom, cítit se opět dobře. Cílem detoxikace je nastartovat tělo a vyloučit z těla škodliviny. Očistu organismu můžeme tělu dopřát kdykoliv, když se chceme cítit lépe. A pokud nevíte jak na to, inspirujte se našimi tipy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 504
DetoxElixeer MAX - očista organismu
01.10.2016

DetoxElixeer MAX - očista organismu

Pomocí detoxikace zbavujeme naše tělo škodlivých látek. Tento proces je často spojován s obdobím jara, kdy se vše probouzí k životu. Občasná očista organismu však neuškodí kdykoliv v průběhu roku, nejenom v jarních měsících, vhodná je také na podzim.

Přečtěte si více
Zobrazení: 433