Zánět šlach jako častý důsledek stereotypních činností

Zánět šlach jako častý důsledek stereotypních činností

Publikováno: 02.03.2020

Zobrazení: 35707

Ruce, a především zápěstí jsou ty části těla, které používáme neustále. A to je také jeden z důvodů, proč jsou ohroženy různými bolestivými obtížemi. Mezi velmi časté zdravotní komplikace patří bolesti zápěstí. Důvodů je celá řada, a proto diagnostikovat konkrétní příčinu nemusí být vždy jednoduché. Často se bolesti ruky týkají těch, kteří vykonávají dlouhodobou stereotypní činnost. Může se týkat jak sportovců, tak těch, kteří tráví dny ťukáním do klávesnice. Jaké jsou nejčastější příčiny bolestí rukou a zápěstí a jak jim předcházet?

Co se skrývá za bolestí ruky

Bolesti ruky, převážně zápěstí, bývají nejčastěji způsobeny nadměrným přetěžováním, natažením či natržením svalů nebo vazů ruky. Hlavními příznaky zánětu šlach, tzv. tendonitidy, jsou bolest šlachy, která se stupňuje, začervenání bolavého místa, horkost a otok.
 

Kdo bývá záněty šlach nejvíce ohrožen

Existují určité typy činností, u kterých se s bolestí a zánětem šlach setkáváme častěji. Jde o některé sporty, při kterých je zápěstí více namáháno, např. tenis nebo bowling. Za záněty šlach velmi často bývají opakované stereotypní pohyby, které jsou v určitých profesích vykonávány. Častými pacienty jsou ti, kteří denně píší na klávesnici, kadeřnice, montážní dělníci aj. Jako spousta jiných zdravotních obtíží může být bolest zápěstí zapříčiněna i jiným onemocněním (cukrovka či nadváha).
 

Typů zánětu šlach je několik

  • Hnisavý zánět šlach je způsobený bakteriemi. Bakterie působí na jiném místě v těle a na šlachu se rozšířily. V krajním případě může hnisavý zánět způsobit i odumření šlachy.
 
  • Revmatický zánět šlach je podobný revmatické artritidě, postihující zejména větší klouby. Vzniká v důsledku nákazy způsobené bakteriemi (streptokoky). Zánět způsobuje omezenou pohyblivost a značnou bolestivost kloubů.
 
  • Tenisový loket označuje zánět, který se většinou nachází na přední straně předloktí. Příčinou vzniku je nadměrné zatížení svalů. Tenisový loket je častý u manuálně pracujících, kteří vykonávají neustále se opakující pohyb. Setkávají se s ním také sportovci.
 
  • Lupavý prst nejčastěji postihuje šlachy palců, kde zánět způsobuje trhavý pohyb s lupavým zvukem.

 Léčba

Jde-li o slabou a krátkodobou bolest, zkuste ledování, odpočinek a volně prodejné protizánětlivé léky ke snížení zánětu a zmírnění bolestí. Pokud ale příznaky zánětu (otok a bolest) po týdnu neustupují nebo se zhoršují, navštivte lékaře. Obvykle lékař odešle pacienta na rentgenové vyšetření a provede krevní testy, aby byla vyloučena jiná onemocnění (revmatoidní artritida aj.). V případě zánětu šlach je doporučeno nošení ortézy, dlahy či sádrové fixace a užívání protizánětlivých léků ve formě tablet či gelů. Po dobu zánětu je nutné vynechat pohybovou aktivitu.
 

Hořčík a draslík jako podpora

Nejlepší prevencí je snažit se vyhnout přetížení svalů a před namáhavým cvičením se rozcvičit. Důraz by měl být kladen i na zdravé stravování a dostatečný přísun bílkovin, vitamínů a minerálů. Doporučován je zejména hořčík a draslík. Hořčík je užitečný doplněk pro ty, kteří jsou vystaveni fyzické a duševní zátěži, ale vhodný je i pro sportovce. Hořčík vysoké kvality na podporu svalových funkcí najdete v doplňku stravy Magnesium + B6. Hořčík je součástí také doplňku stravy Vápník Hořčík Zinek FORTE, což je kombinace minerálů a vitaminu D pro mnoho funkcí v lidském organizmu.
 

Nechcete-li návrat obtíží, rehabilitujte

Po odeznění zánětu nezapomeňte na rehabilitaci, která pomůže obnovit správnou funkci ruky zabránit návratu potíží. Fyzioterapeut doporučí vhodná protahovací cvičení a pomůže odstranit nevhodné pohybové stereotypy, které k zánětu šlach vedly.

 
Zdraví pohybového aparátu podpořte doplňky stravy řady Proenzi

Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby
22.04.2018

Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby

Chladné měsíce jsou obávaným obdobím pro ty, kteří trpí revmatoidní artritidou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1727
Aktivní a příjemný pohyb v každém věku
15.12.2017

Aktivní a příjemný pohyb v každém věku

Dodejtem kloubům správné vitaminy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 167
Svalové křeče dolních končetin a jejich možné příčiny
03.02.2020

Svalové křeče dolních končetin a jejich možné příčiny

Svalové křeče dolních končetin jsou poměrně častým zdravotním problémem pacientů různých věkových kategorií. Pacienti si stěžují zejména na noční křeče lýtkových svalů. Svalové křeče mohou mít různé příčiny, od kterých se odvíjí i rozdílná diagnóza a léčba. Jaké jsou nejčastější možné příčiny svalových křečí dolních končetin a jak jim lze předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 150902
Bolesti kloubů netrápí jen seniory
27.06.2019

Bolesti kloubů netrápí jen seniory

Patříte mezi ty, kteří na jaře a v létě zvyšují svoji fyzickou aktivitu? Potom možná právě vy pociťujete bolesti kloubů v důsledku nadměrné fyzické zátěže, a navíc ani nemusíte být v seniorském věku. Za bolestmi kloubů se vždy nemusí skrývat osteoporóza, revmatoidní artritida a další onemocnění, ale také nadměrná fyzická zátěž a sportovní výkony. Pokud chceme být aktivní, měli bychom respektovat svůj zdravotní stav, znát své limity a o zdraví kloubů pečovat včas. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1101
Připravte klouby na aktivní sezónu
01.03.2021

Připravte klouby na aktivní sezónu

Jaro se kvapem blíží a s ním i práce na zahrádce, procházky, vyjížďky na kole nebo také turistika. Připravte své klouby na aktivní sezónu a dopřejte jim tu správnou péči.

Přečtěte si více
Zobrazení: 806