Svalové křeče dolních končetin a jejich možné příčiny

Svalové křeče dolních končetin a jejich možné příčiny

Publikováno: 03.02.2020

Zobrazení: 150328

Svalové křeče dolních končetin jsou poměrně častým zdravotním problémem pacientů různých věkových kategorií. Pacienti si stěžují zejména na noční křeče lýtkových svalů. Svalové křeče mohou mít různé příčiny, od kterých se odvíjí i rozdílná diagnóza a léčba. Jaké jsou nejčastější možné příčiny svalových křečí dolních končetin a jak jim lze předcházet?

Svalová křeč

Svalová křeč je prudký stah svalstva. Jde o ochrannou reakci svalu před možným poškozením. Svalové křeče ovlivňuje celá řada faktorů, např. únava, chlad, poruchy výživy aj. Nejčastěji se pacienti potýkají s nočními křečemi v nohou. Jde o křeče kosterního svalstva, které je nejvíce zatíženo. Svalové křeče kosterního svalstva mohou být způsobeny také ztrátou tekutin a minerálů. Časté či dlouhodobé křeče je nutné vždy konzultovat s lékařem.
 

Primární křeče

U primárních, tzv. idiopatických křečí, není přesná příčina většinou známá. Ke křečím může docházet, je-li sval zkrácený. Primární křeče se objevují často u mladých lidí, sportovců v důsledku nesprávného zatížení určité svalové skupiny. Křeče se nejčastěji projevují na lýtkových svalech. Vhodnou prevencí jsou protahovací cviky, které snižují frekvenci a intenzitu svalových křečí.
 

Sekundární křeče

Sekundární křeče mohou mít mnoho příčin. Patří mezi ně nejčastěji nadměrná svalová námaha, farmaka (např. diuretika), dehydratace, diabetes mellitus, hemodialýza, těhotenství a změny v bilanci minerálů v organismu, hypofunkce štítné žlázy, ischemická choroba dolních končetin, chronická žilní nedostatečnost, varixy dolních končetin, neurologická onemocnění, nadměrný příjem alkoholu aj.
 

Další možné příčiny křečí

Na vině může být také sedavý způsob života, přetěžování svalů, nevhodná obuv, nedostatek vitamínů D, E a B2, nadváha, nadměrná konzumace mléčných výrobků s tavícími solemi (tavené sýry), stres, únava aj.
 

Hypomagnezémie jako příčina svalových křečí

Křeče kosterního svalstva bývají poměrně často způsobovány nedostatkem hořčíku. Odborně se nedostatek hořčíku označuje jako hypomagnezémie. Vápník a hořčík jsou zásadní při ovládání svalových zakončení. Musí být ve vzájemném poměru, přičemž hořčík zajišťuje svalovou relaxaci, tedy uvolnění a vápník kontrakci, tedy stažení svalu. Bez správné hladiny hořčíku v krvi nedochází ke správné funkci svalů, což se mimo jiné projeví zmíněnými křečemi.
 

Minerály a vitamíny pro správnou funkci svalů

V rámci správné výživy je doporučováno zajistit tělu dostatečné množství minerálů a vitamínů. Zdrojem hořčíku jsou slunečnicová semínka, celozrnné pečivo, mléko a mléčné výrobky, mořské ryby, mandle a fazole. Pro správné vstřebávání vápníku je důležitý dostatečný příjem vitamínu D. Zdrojem vitamínu D je hlavně sluneční svit a v menší míře potravní zdroje, jako ryby, rybí olej, sójové a klasické mléko. Křeče mohou být spojovány také s nedostatkem draslíku, který je obsažen v sušených meruňkách, mrkvi, fících, bramborách, fazolích a špenátu. Vápník najdeme v mléce a mléčných výrobcích, mandlích, fazolích a mořských rybách.
 

Tipy, jak se zbavit křečí

  • Udržujte správnou hladinu hořčíku v krvi.
  • Dbejte režimových opatření, která zahrnují pohybovou aktivitu, snížení nadváhy a dietní opatření.
  • Po fyzické námaze či sportu dopřejte tělu pár protahovacích cviků. Nejjednodušší je sednout si na zem a chytit si prsty na nohou. Při velké námaze zvedněte nohy nad hlavu, aby došlo k jejich správnému prokrvení a nechte je tak pár minut.
  • Zvyšte příjem tekutin. Pocit žízně je již reakcí organismu na dehydrataci, proto pijte dříve, než pocit žízně přijde.
  • Dopřejte svalům relaxaci, např. v podobě koupelí na uvolnění svalstva.
  • Jídelníček podpořte doplňky stravy obsahující vitamíny a minerály, především hořčík, vápník, draslík a vitamín D. Vitamíny a minerály jsou důležité pro správné fungování svalů i dalších částí těla. Doplňky stravy řady Walmark. Magnesium + B6 ACTIVE obsahují vysokou dávku hořčíku, obohacený o vitamin B6 a BioPerine®. Hořčík přispívá k normální funkci svalů a s vitamínem B6 pomáhá ke snížení únavy a vyčerpání. Oba jsou důležité pro normální funkci nervového systému. Vápník Hořčík Zinek FORTE, vyvážená kombinace minerálů s vitamínem D pro podporu vstřebávání vápníku v trávicím traktu a udržování jeho rovnováhy v organismu. . Vápník, hořčík a vitamín D přispívají k normální funkci svalů.
 

Babské tipy na zmírnění křečí

Mezi oblíbené babské tipy patří pití bylinných čajů s proti křečovým účinkem, především z lipového květu a hlohu obecného.

Řada Walmark nabízí doplňky stravy nejvyšší kvality. Z široké nabídky vitamínů a minerálů doporučujeme např.
Trápí vás křeče v lýtku? Na pomoc si vezměte hořčík
20.08.2019

Trápí vás křeče v lýtku? Na pomoc si vezměte hořčík

Kdo zažil křeče v nohou, nejčastěji v lýtkách, ví, jak nepříjemný pocit to je. Bohužel s věkem se četnost křečí může zvyšovat. Pravidelný přísun tekutin a minerálů může být prevencí těchto křečí a zároveň i první pomocí, když už křeč vypukne. Co vznik křečí ovlivňuje a jak jim lze předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 25403
Budí vás křeče v nohách?
29.10.2018

Budí vás křeče v nohách?

Nepříjemná bolest v nohách, která se často objevuje ve večerních hodinách, bývá jedním z počátečních symptomů chronického žilního onemocnění, kterým v ČR trpí 60 až 70 % dospělé populace, přičemž vyšší riziko hrozí ženám. Spousta těch, kterých se tohle onemocnění týká, příznaky bohužel často podceňuje. Včasná diagnostika je pro léčbu onemocnění zásadní, a proto je důležité vyhledat lékaře včas.

Přečtěte si více
Zobrazení: 19497