Průjem může varovat před vážnou nemocí

Průjem může varovat před vážnou nemocí

Publikováno: 30.10.2018

Zobrazení: 136454

Nějakou tu běhavku prodělal asi každý z nás. Dlouhé hodiny strávené na toaletě v křečích, které nám obracejí vnitřnosti naruby, a kdy se každá minuta zdá být nekonečnou, jsou zážitkem, který bychom nepřáli snad ani svému nepříteli. O podobné patálie si mnohdy koledujeme tím, že sníme něco nevhodného (například tepelně špatně zpracované maso nebo kontaminované potraviny). Někdy ovšem průjem může signalizovat i něco mnohem závažnějšího.

Při průjmovém onemocnění dochází k podráždění trávicího traktu a zrychlenému pohybu střev, která poté nedokážou vstřebat tekutiny obsažené ve strávené potravě a přebytky vyloučí ven. Podle délky trvání potíží dělíme průjem na akutní a chronický.

Za akutní průjem mohou také antibiotika

Akutní průjem přichází náhle, ale během několika dnů zpravidla odezní. Jeho příčinou jsou obvykle viry a bakterie (někdy také přítomnost parazitů v těle).

Průjem často doprovází

  • zvýšená teplota
  • bolesti hlavy a kloubů
  • zimnice
  • únava a slabost
  • nechutenství
  • křeče a bolesti břicha
  • zvracení (nutkání ke zvracení)

Stolice může obsahovat stopy hlenu nebo krve. K průjmu někdy dochází také v průběhu užívání antibiotik, která kromě patogenů likvidují i prospěšné mikroorganismy ve střevech.

Chronické potíže versus dráždivý tračník

Zcela odlišnou kategorií je dlouhodobý (chronický) průjem. Na vině často bývá syndrom dráždivého tračníku, který souvisí s narušenou hybností tlustého střeva a projevuje se poruchami vyprazdňování. Pacienti trpí průjmem a nutkavou potřebou na stolici, či naopak zácpou, případně se u nich tyto projevy vzájemně kombinují. Máte podezření na dráždivý tračník? Na nic nečekejte a zajděte za svým lékařem, který vás odešle na gastroenterologické vyšetření.

shutterstock_742620568.jpg

 

Průjem jako varování před nádorem

Dlouhodobé střevní potíže mohou však signalizovat i celou řadu dalších problémů, jako je například:

  • alergie na lepek (celiakie)
  • laktózová intolerance (nesnášenlivost mléčného cukru)
  • neschopnost strávit a vstřebávat tuky
  • diabetes
  • nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku
  • některé hormonální poruchy (zvýšená funkce štítné žlázy, snížená funkce hypofýzy či nadledvin).

Chronickým průjmem trpí také pacienti s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou (zánětlivá onemocnění střev) nebo lidé po operaci žaludku, střeva a žlučníku. Další příčinou může být rovněž prodělaná akutní střevní infekce.

Pozor na dehydrataci u dětí a seniorů

Na lékaře byste se měli obrátit tehdy, trvá-li průjem déle než pět dní, je doprovázen horečkou a zvracením a ve stolici se objevuje krev. Velmi nebezpečný může být průjem u malých dětí a seniorů, u kterých dochází k rychlé dehydrataci a ztrátě důležitých minerálů (například při nedostatku draslíku mohou nastat poruchy srdečního rytmu a u starších lidí se může rozvinout cévní mozková příhoda).

Patogenům nahrává narušená střevní rovnováha

Narušení rovnováhy přirozené střevní mikroflóry, může v těle nastolit podmínky, ve kterých se mohou patogeny lépe šířit. . Proto může poté lehce dojít k napadení viry, bakteriemi či toxiny. K obnovení narušené střevní mikroflóry přispívají probiotika – živé mikroorganismy, které žijí v symbióze s naším tělem a vytvářejí konkurenční prostředí pro cizí bakterie. Probiotika lze dodat tělu běžnou stravou (jogurt, kefír, kysané zelí, tempeh, miso, kombucha, kimchi, podmáslí) nebo pomocí potravinových doplňků, jejichž součástí by měly být i fruktooligosacharidy, které slouží jako potrava a zdroj energie pro tyto „přátelské bakterie“. Koupíte je volně v lékárnách a na e-shopech.

Exotika bez střevních potíží? 5 základních pravidel, jak na to!
19.06.2019

Exotika bez střevních potíží? 5 základních pravidel, jak na to!

Už se nemůžete dočkat, až ochutnáte autentické bun bo nam bo, indickou samosu, originál thajské kari nebo proslulou argentinskou salsu chimichurri? Faktem je, že z cest do exotických zemí si člověk odváží i spoustu kulinářských vzpomínek, které ještě několik let poté omamně voní koriandrem a pravou vanilkou. Pokud ovšem tuto zkušenost nepřebije zážitek v podobě průjmového onemocnění, které každý rok postihuje drtivou většinu cestovatelů. Zdravá střevní mikroflóra je schopna udržovat rovnováhu i v cizím prostředí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7352
Vše o průjmu
07.06.2017

Vše o průjmu

Pro všechny známý, pro všechny nepříjemný průjem, může mít různé příčiny a také různé následky.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1692
Užijte si dovolenou i grilování na zahradě bez zažívacích potíží
29.06.2019

Užijte si dovolenou i grilování na zahradě bez zažívacích potíží

Doba zaslouženého odpočinku, čas dovolených, je za dveřmi. A s přípravou na cesty je nejlepší začít hned. Na dovolené nás mohou potkat nepříjemné zdravotní komplikace. A nemusí se jednat pouze o dovolenou v exotických zemích. Střevní potíže nás mohou potkat kdekoliv.

Přečtěte si více
Zobrazení: 380