🥳🧒🏻 Připravte se na Den dětí s Marťánky! Sleva až 45 % právě nyní ZDE🧒🏻🥳
Průjem může varovat před vážnou nemocí

Průjem může varovat před vážnou nemocí

Publikováno: 30.10.2018

Zobrazení: 1496

Nějakou tu běhavku prodělal asi každý z nás. Dlouhé hodiny strávené na toaletě v křečích, které nám obracejí vnitřnosti naruby, a kdy se každá minuta zdá být nekonečnou, jsou zážitkem, který bychom nepřáli snad ani svému nepříteli. O podobné patálie si mnohdy koledujeme tím, že sníme něco nevhodného (například tepelně špatně zpracované maso nebo kontaminované potraviny). Někdy ovšem průjem může signalizovat i něco mnohem závažnějšího.

Při průjmovém onemocnění dochází k podráždění trávicího traktu a zrychlenému pohybu střev, která poté nedokážou vstřebat tekutiny obsažené ve strávené potravě a přebytky vyloučí ven. Podle délky trvání potíží dělíme průjem na akutní a chronický.
 
Za akutní průjem mohou také antibiotika
Akutní průjem přichází náhle, ale během několika dnů zpravidla odezní. Jeho příčinou jsou obvykle viry a bakterie (někdy také přítomnost parazitů v těle). Kromě četných řídkých stolic doprovází průjem často i zvýšená teplota, bolest hlavy a kloubů, zimnice, únava, slabost, nechutenství, křeče a bolesti břicha, zvracení (nutkání ke zvracení). Stolice může obsahovat stopy hlenu nebo krve. K průjmu někdy dochází také v průběhu užívání antibiotik, která kromě patogenů likvidují i prospěšné mikroorganismy ve střevech.
 
Chronické potíže versus dráždivý tračník
Zcela odlišnou kategorií je dlouhodobý (chronický) průjem. Na vině často bývá syndrom dráždivého tračníku, který souvisí s narušenou hybností tlustého střeva a projevuje se poruchami vyprazdňování. Pacienti trpí průjmem a nutkavou potřebou na stolici, či naopak zácpou, případně se u nich tyto projevy vzájemně kombinují. Máte podezření na dráždivý tračník? Na nic nečekejte a zajděte za svým lékařem, který vás odešle na gastroenterologické vyšetření.
 
Průjem jako varování před nádorem
Dlouhodobé střevní potíže mohou však signalizovat i celou řadu dalších problémů, jako je alergie na lepek (celiakie), laktózová intolerance (nesnášenlivost mléčného cukru), neschopnost strávit a vstřebávat tuky, diabetes, nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku nebo některé hormonální poruchy (zvýšená funkce štítné žlázy, snížená funkce hypofýzy či nadledvin). Chronickým průjmem trpí také pacienti s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou (zánětlivá onemocnění střev) nebo lidé po operaci žaludku, střeva a žlučníku. Další příčinou může být rovněž prodělaná akutní střevní infekce.
 
Pozor na dehydrataci u dětí a seniorů
Na lékaře byste se měli obrátit tehdy, trvá-li průjem déle než pět dní, je doprovázen horečkou a zvracením a ve stolici se objevuje krev. Velmi nebezpečný může být průjem u malých dětí a seniorů, u kterých dochází k rychlé dehydrataci a ztrátě důležitých minerálů (například při nedostatku draslíku mohou nastat poruchy srdečního rytmu a u starších lidí se může rozvinout cévní mozková příhoda).
 
Patogenům nahrává narušená střevní rovnováha
Narušení rovnováhy přirozené střevní mikroflóry, může v těle nastolit podmínky, ve kterých se mohou patogeny lépe šířit. . Proto může pote lehce dojít k napadení viry, bakteriemi či toxiny. K obnovení narušené střevní mikroflóry přispívají probiotika – živé mikroorganismy, které žijí v symbióze s naším tělem a vytvářejí konkurenční prostředí pro cizí bakterie. Probiotika lze dodat tělu běžnou stravou (jogurt, kefír, kysané zelí, tempeh, miso, kombucha, kimchi, podmáslí) nebo pomocí potravinových doplňků, jejichž součástí by měly být i fruktooligosacharidy, které slouží jako potrava a zdroj energie pro tyto „přátelské bakterie“. Koupíte je volně v lékárnách a na e-shopech.