Vše o průjmu
Publikováno: 07.06.2017
Zobrazení: 1721
Pro všechny známý, pro všechny nepříjemný průjem, může mít různé příčiny a také různé následky.
Co je průjem?
Průjem je časté vyprazdňování stolice, častější než 3x denně. Prudké nutkání ke stolici také často doprovází nepříjemné pocity a diskomfort v břiše. Jedná-li se o náhlý, několik dnů trvající průjem, můžeme jej zařadit mezi průjmy akutní. V případě, že se řídká stolice vyskytuje delší dobu, nazýváme takový průjem chronicky. Akutní a chronický průjem se liší nejen svými projevy, ale také příčinami.
U akutních průjmů se může jednat o příčiny, které urychlují pohyb gastrointestinálního traktu jako například:
- příčiny bakteriálního původu
- otrava zkaženým jídlem obsahujícím toxiny
- dietní chyby
- psychické ataky
Akutní průjmy mohou ohrozit zdraví, pokud nedojde ke správné péči. Při déletrvajícím průjmu dochází k dehydrataci, ztrátě vody z organismu. K dehydrataci jsou náchylné zejména děti a starší osoby, u kterých je třeba dbát zvýšené opatrností a trvá-li průjem delší dobu zajistit lékařskou pomoc. Pakliže je průjem spojen s teplotou, je také vhodné vyhledat lékaře. Sledujte, zdali se ve stolici nevyskytuje krev či hlen, protože i toto je zásadní indikací, proč vyhledat lékaře.
Dehydratace
Je snížené množství vody v těle, kdy dochází k porušení rovnováhy mezi příjmem a výdejem tekutin, omezení látkové výměny a dalších metabolických dějů. Důležité je dehydrataci předcházet, a v krizových situacích, mezi něž průjem patří, podávat tekutiny ve zvýšené míře. Tekutiny podáváme vždy po malých doušcích.
Jak rozpoznat dehydrataci:
- Pocity žízně a zapáchající dech
- Nevolnost
- Postižený je bledý, unavený či naopak podrážděný
- Dochází k bolestem hlavy
- Postižený má často má ochablé svalstvo
- Postižený může mít zvýšený pulz, zrychlený dech
- Postižený má oschlé sliznice, jazyk, rty i kůži
- Moči jen málo a je tmavá
TIP: Kožní test dehydratace: štípněte se do kůže za zápěstím, v místě, kde nosíváte hodinky a vytáhněte kůži nahoru. Kůži poté pusťte a sledujte, jak se bude vracet do normální polohy. Pokud se kůže vrací do normálního stavu pomalu, může to být znakem dehydratace. Jedná se o snížený „turgor kůže", tedy napětí kůže, který je přirozeně způsobem právě obsahem vody v kožních buňkách.
Jak se zachovat při průjmu?
- Tekutiny: Dodávejte tekutiny v co největší míře, vhodný je jemně oslazený čaj, minerální vody či rehydratační roztok.
- Odhalte příčinu: Snědli jste něco špatného? Šlo o zkažené jídlo? Nebo se jedná o průjem virového původu?
- Sledujte bedlivě stav: V případě, že se Vám cokoli nezdá, dochází k příznakům dehydratace, stav se nezlepšuje, vyhledejte lékařskou pomoc.
- Strava: Vhodný je osolený nemastný vývar, který dodá minerály, jointy, vodu i bílkoviny. Později může být doplněný například rýží. Následně je vhodný také rýžový odvar s mrkví, syrový banán či vařené brambory s dušeným masem.
- Hygiena: Umývejte si striktně ruce mýdlem a častěji desinfikujte toaletu.
- Podávejte „absorbencia": Látky, schopné pomocí fyzikálních jevů, navázat patogenní látky na svůj povrch a odvézt je pryč stolicí. Například Tammex family či Tamex family plus.
- Obnovte střevní mikroflóru: Vlivem průjmu dochází k narušení rovnováhy střevních bakterií, které je vhodné obnovit dodáním probiotických bakterií. (Biopron Forte, Biopron Premium).
TIP:
Domácí rehydratační roztok pro děti i dospělé:
- 4 lžiček cukru
- 3/4 lžička soli
- 1 lžička jedlé sodyšťáva ze dvou pomerančů (obsahují draslík)
- 1 l převařené vody