Plavání spálí tuky a zlepší kondici

Publikováno: 10.07.2020

Plavání patří mezi nejoblíbenější sportovní aktivity aerobního charakteru. Pravidelné plavání přispívá nejen k lepší kondici, ale díky plavání spálíte tuky a budete se cítit lépe. Plavání je vhodné téměř pro každého bez omezení věku a zdravotního stavu. Jaké jsou ty hlavní důvody, díky kterým se vyplatí vyrazit k rybníku nebo do bazénu, vám přinášíme.

Proč plavat?

Pravidelné plavání pozitivně přispívá k celkovému zdravotnímu stavu. Příznivě ovlivňuje kardiovaskulární, dýchací a pohybový systém, energetický metabolismus, neuroendokrinní regulace, imunitní a antioxidativní schopnosti organismu, stav pohybového aparátu díky odlehčení páteře a ostatních kloubů, stimulaci tvorby kostí a svalů horních končetin a zad. Plavání je proto ideální aktivitou pro všechny věkové kategorie včetně lidí se zdravotním postižením, těhotných žen a dětí.

Zdravotní benefity plavání

Během plavání je svalstvo těla rovnoměrně zatěžováno a dochází k lepšímu prokrvení tkání. Horizontální pohyb má příznivý vliv na oběhovou a dýchací soustavu. Správný způsob plavání vede k pravidelnému dýchání a překonávání tlaku a odporu vody, což vede ke zvýšení maximální expirační síly a vitální kapacity plic. Plavání je skvělým pomocníkem také pro ty, kteří trpí různými pohybovými obtížemi. Voda zmírňuje vliv gravitace na tělo, díky čemuž se odlehčuje páteři a pohybovému aparátu. Pohyb horních i dolních končetin během plavání působí příznivě na rozvoj kloubní pohyblivosti. Plavání tak přispívá ke zlepšení funkce a kondice svalstva celého těla a pozitivně ovlivňuje také bolesti zad.

Plavání a nadváha

Plavání je doporučováno lidem trpícím nadváhou a obezitou, protože přispívá k redukci přebytečných kilogramů. Plavání příznivě ovlivňuje metabolismus a zlepšuje fyzickou a psychickou kondici. Pro spalování tuků je nutné, aby se tělo zahřálo a dostalo se na určitou tepovou frekvenci. Ti, kteří chtějí plaváním přispět k redukci váhy by proto měli plavat pravidelně, minimálně 30 minut vcelku a konstantní rychlostí, při plavání mít zpevněné svaly a pravidelně a hluboce dýchat. Samotné plavání ale štíhlou postavu nezaručí. Je zapotřebí pohybové aktivity střídat a dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Nejrozšířenější prsa, nejzdravější znak

Mezi nejznámější plavecké styly patří prsa, znak, motýlek a kraul a každý plavecký styl tělu prospívá trochu jinak. Plavecké styly vychází z tzv. splývání, kdy v poloze na vodní hladině máme natažené ruce i nohy a dlouze vydechujeme do vody. Nejrozšířenějším a pravděpodobně také nejoblíbenějším plaveckým stylem jsou tzv. prsa, která příznivě ovlivňují především prsní svaly. Prsa umožňují plavci dobrou orientaci, což je důležité zejména v přírodních vodách jako jsou rybníky, jezera či moře. Jako nejzdravější plavecký styl bývá označován tzv. znak v poloze na zádech.

Podpora aktivního životního stylu

Plavání patří mezi aktivity přispívající k celkovému zdraví. Doplněk stravy Cell Shield ENERGY přispívá k podpoře energie pro kvalitní život během stárnutí. Cell Shield ENERGY obsahuje unikátní složky MGCPQQ® a Delphinol® v množstvích, která vědci doporučují k pravidelnému užívání v průběhu stárnutí. Antioxidanty, jako jsou vitaminy C a B6 přispívají k ochraně buněk proti škodlivým volným radikálům, a navíc podporují úroveň energie.
Když jste to se sluncem přehnali aneb první pomoc pro spálenou pokožku

Když jste to se sluncem přehnali aneb první pomoc pro spálenou pokožku

Sluncem spálená pokožka představuje bolestivé narušení, které může dovolenou velmi znepříjemnit. Ohraničené zarudnutí, napětí, svědění a bolest pokožky jsou typické příznaky pro spálení sluncem, tzv. dermatitis solaris. Pokud jste podcenili sílu slunečních paprsků, máme pro vás tipy, jak spálené pokožce zajistit okamžitou úlevu.

Matcha čaj osvěží a dodá energii
18.07.2023

Matcha čaj osvěží a dodá energii

Zelený čaj matcha je známý svými blahodárnými účinky na zdraví již po staletí. Obliba matcha čaje v posledních letech výrazně vzrostla a matcha čaj si tak můžete dát dokonce i v mnoha restauracích. Matcha čaj má podle některých studií pozitivní vliv na řadu tělesných funkcí. Jedním z jeho benefitů je povzbuzující a detoxikační účinek. Důvody, proč by se tento „zelený zázrak“ měl stát součástí vašeho jídelníčku, vím přinášíme.

Letní koupání představuje zvýšené riziko vaginálních infekcí
11.08.2022

Letní koupání představuje zvýšené riziko vaginálních infekcí

Také si neumíte představit léto bez koupání? Ať už milujete bazény, nebo přírodní nádrže, jedno by ženy měly mít na paměti. S letními hrátkami se pojí vyšší výskyt vaginálních infekcí. Důležitou roli v prevenci vaginálních infekcí hraje péče o poševní mikroflóru, která zásadně ovlivňuje intimní zdraví každé ženy.

Léto bez bolavých kloubů

Léto bez bolavých kloubů

Letní dovolenou si každý představuje jinak. Někteří touží po klidném odpočinku u moře a jiní dávají přednost aktivní dovolené. Cyklistika, turistika, pobyt v přírodě či práce na zahrádce jsou vyhledávanými způsoby trávení nejen dovolené, ale i volného času. To, co všichni k aktivní dovolené potřebujeme, jsou zdravé klouby. Bolesti kloubů patří mezi nejčastější zdravotní obtíže, se kterými se obracíme na lékaře. Jaké jsou příčiny bolestí a jak o klouby pečovat, abychom si mohli užít aktivní léto bez bolesti?