Protikvasinková dieta

Protikvasinková dieta

Publikováno: 03.05.2024

Zobrazení: 171

Přemnožení kvasinek v organismu se netýká jen žen, ale i mužů. Kvasinkami jsou ohroženy zejména intimní partie, nicméně zasažen může být také trávicí trakt, močové ústrojí, pokožka a ústní dutina. Onemocnění se léčí prostřednictvím antimykotik, ale vhodné je podpořit léčbu také úpravou jídelníčku. Doporučuje se tzv. protikvasinková dieta, která je založená na vyřazení jednoduchých cukrů z jídelníčku. Více o dietě, kterou kvasinky opravdu nepotěšíte, vám přinášíme.

Jak poznat kvasinkovou infekci?

Kvasinky jsou běžnou součástí lidského organismu. Nachází se např. na sliznicích úst, krku, nosu a na sliznicích intimních partií mužů i žen. Jde o mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují také v mikrobiomu zažívacího traktu. Tyto jednobuněčné organismy žijí v rovnováze s dalšími mikroorganismy a za normálních podmínek nepůsobí v těle žádné problémy. Jiná situace nastává, dojde-li k jejich přemnožení. Původcem obtíží je nejčastěji kvasinka Candida albicans, proto bývají kvasinkové infekce označovány také jako kandidózy. Přemnožení kvasinek v organismu může mít celou řadu příčin. Řadí se k nim např. užívání antibiotik, užívání hormonální antikoncepce, užívání léků proti překyselení žaludku, nezdravý jídelníček s přemírou jednoduchých cukrů, oslabená imunita, zvýšená hladina cukru v krvi, nadužívání alkoholu, kouření a stres.  

Kvasinky ohrožují hlavně ženy

I když se kvasinková infekce zmiňuje zejména v souvislosti se ženami, ohroženi jsou také muži.  Typickými projevy kvasinkové infekce (vaginální mykózy) u žen je svědění a pálení v pochvě, bílý hrudkovitý výtok, zarudnutí a bolestivost při pohlavním styku. Kvasinková infekce u mužů může probíhat zcela bezpříznakově, a proto v případě, že kvasinkovou infekcí trpí žena, je důležité léčit také jejího partnera. V případě podezření na kvasinkovou infekci neváhejte navštívit lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. Kvasinkové infekce se častěji objevují z žen v období těhotenství a během užívání hormonální antikoncepce. Častěji jsou ohroženi také diabetici. Léčba kvasinkové infekce spočívá v podání antimykotik a vhodné jsou také podpůrné zdravotnické prostředky a kosmetické přípravky, nicméně je velmi důležité upravit také jídelníček.  

Kterým potravinám se vyhnout?

Základním principem protikvasinkového jídelníčku během kvasinkových infekcí je snížit příjem jednoduchých cukrů, které představují pro kvasinky zdroj potravy. Omezíme-li v potravě cukr, kvasinky se přestanou množit a vyhladoví. Vyloučit je vhodné všechny cukry obsažené ve sladkostech, cukrovinkách, sladkém ovoci, pečivu z bílé mouky, mléčných produktech, bílé rýži, bramborách, uzeninách, konzervovaných produktech a alkoholu. Mimochodem jde o potraviny, které zdraví neprospívají ani v případě, že kvasinkovou infekcí netrpíte. Nezdravé cukry je doporučeno vyloučit z jídelníčku minimálně po dobu léčby. Stejně tak je žádoucí vyhnout se konzumaci plísňových sýrů a piva, které kvasinky obsahují. Jídelníček by měl být obsahovat probiotika a potraviny s antimykotickým účinkem. Vhodné jsou luštěniny, vláknina a čerstvá zelenina. Nevhodné jsou však také produkty, které jsou cukrem slazené (kečup, sójová omáčka).  

Znáte protikvasinkové potraviny?

Protikvasinkový jídelníček by měl obsahovat především zeleninu (např. avokádo, brokolice, celer, červená řepa, česnek, čínské zelí, chřest, křen, mrkev, paprika, polníček, pórek, rajčata, ředkvičky, řeřicha, okurky, špenát, houby shitake, žampiony, lišky, křemenáče). Vhodná je také kvašená zelenina a kysané zelí. V protikvasinkovém jídelníčku by měly být zastoupeny luštěniny, mořské ryby, drůbeží maso, bezlepkové obiloviny (např. quinoa a jáhly), superpotraviny (např. mladý ječmen, chlorella, spirulina), produkty z kozího mléka, acidofilní mléko, semínka (např. dýňová, slunečnicová, sezamová, lněná), ořechy (např. kešu, burské, vlašské, lískové aj). Z dochucovadel je vhodná ostrá hořčice. Občas lze konzumovat také vejce, celozrnné pečivo a sýry typu Cottage. Neumíte-li si jídelníček bez denní porce ovoce představit, povolené jsou grepy, kyselé hrušky a kyselá jablka. Při kvasinkovém onemocnění je ovšem důležité uvedená dietní opatření striktně dodržovat. Naštěstí doporučených potravin je tolik, že vůbec nemusíte mít obavy, že jídelníček bude jednotvárný. Zapomínat byste neměli ani na zdravý pitný režim. Vhodná je čistá voda, minerální vody, čaje (kromě ovocných a černých) a zeleninové šťávy. Z čajů je doporučován čaj lapacho a maté.  

Podpůrné produkty během kvasinkových infekcí

Pro udržení rovnováhy střevní mikrobioty je vhodný doplněk stravy Biopron9 Balance. Tento probiotický komplex představuje jedinečnou a vyváženou kombinaci probiotických kultur a prebiotik fruktooligosacharidů (FOS). Obsahuje 9 kmenů vitálních mikroorganismů v počtu 9 miliard v denní dávce. Řada Biopron nabízí také další vysoce kvalitní probiotické produkty pro různé potřeby a cílové skupiny, včetně dětí od narození.
 
Ženy, které trápí nejen kvasinkové, ale také bakteriální infekcí, si vyberou v řadě Beliema obsahující kosmetické přípravky vhodné při obou typech infekcích. Naším tipem je Beliema balíček pro péči a podporu intimního zdraví. Jde o jedinečné duo produktů pro péči a podporu intimního zdraví. Dva produkty pro pravidelnou intimní péči vhodné nejen při zvýšeném riziku bakteriální a kvasinkové infekce. Balíček Beliema obsahuje intimní gel a intimní krém, který ocení každá žena.
 

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Den matek se blíží! Podpořte zdraví a krásu maminek něčím výjimečným!
03.05.2022

Den matek se blíží! Podpořte zdraví a krásu maminek něčím výjimečným!

Čím jsme starší, tím více si uvědomujeme, že maminka je tou nejdůležitější osobou našeho života. Den matek, který v roce 2024 připadá na 12. května, je ideální příležitostí poděkovat mamince za všechnu lásku a péči, kterou nám věnuje. Pokud nevíte, čím letos maminku obdarovat, darujte doplňky stravy, které podpoří nejen zdraví, ale také krásu. Tipy na dárky, které ocení maminky jakéhokoliv věku, Vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 199
Jídelníček při střevní chřipce
23.04.2024

Jídelníček při střevní chřipce

Gastroenteritida, známá jako střevní chřipka, nemá i přes své označení s chřipkou nic společného. Gastroenteritida je zánět žaludku a střev, doprovázený zvracením a průjmem, nejčastěji jako následek konzumace zkaženého či nesprávně tepelně upraveného jídla. I když jde o časté a běžné onemocnění, které obvykle probíhá bez komplikací, je dobré vědět, jak na ně. Základem léčby je dostatek tekutin a vhodná strava. Poradíme vám, jaké potraviny by měl jídelníček obsahovat, abyste byli co nejdříve opět v kondici.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 101049
Fit recepty na večeře nejen pro diabetiky
09.04.2024

Fit recepty na večeře nejen pro diabetiky

14. dubna si každoročně připomínáme Světový den monitoringu diabetu, který již v roce 1950 vyhlásila Mezinárodní federace diabetu. Cílem tohoto významného dne je připomenout si důležitost sledování hodnot glykémie a zlepšit kvalitu života osob s diabetem. Nezbytnou součástí života pacientů s diabetem je pravidelná a kvalitní strava, a proto nejen diabetikům, kteří si musí pečlivě sledovat skladbu svého jídelníčku, přinášíme tipy na zdravé večeře.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4143
ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho
15.04.2024

ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho

V České republice se neplodnost týká až 20 % párů a jejich počet bohužel stále roste. O diagnóze neplodnosti hovoří lékaři v případě, že pár není schopen počít při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu minimálně alespoň jednoho roku. Na vině může být problém jak na straně ženy, tak i muže. Příčina může být však také neznámá. Po jak dlouhé době snažení vyhledat odbornou pomoc, na jaké vyšetření se připravit a zda může být prevencí neplodnosti mražení vajíček, jsme se zeptali MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařky Pronatal Group.

Přečtěte si více
Zobrazení: 168
ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 300