Omega-3 mastné kyseliny pro zdravé srdce, mozek i zrak

Omega-3 mastné kyseliny pro zdravé srdce, mozek i zrak

Publikováno: 10.10.2023

Zobrazení: 186

Určitě už jste se setkali s názorem, že tuky jsou zdraví škodlivé. Ale nejsou tuky jako tuky! Zatímco některé tuky mají na lidské zdraví negativní dopad, jiné jsou pro organismus nepostradatelné. Jsou nejen zdrojem energie, ale jsou důležité i pro zdravé srdce, mozek i zrak. A právě těmito zdravými tuky jsou omega-3 mastné kyseliny, se kterými vás blíže seznámíme.

Zdravé vs. nezdravé tuky

Na obalech mnoha produktů můžete číst pojmy jako nenasycené tuky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny … Víte však, co tyto výrazy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? Tuky, které přijímáme prostřednictvím stravy, ať už rostlinné nebo živočišné, jsou složeny z mastných kyselin. Důležitá je jejich „nasycenost“, která určuje, zda jsou zdraví prospěšné, či nikoliv. Mastné kyseliny se rozdělují na:

  • Nasycené mastné kyseliny, což jsou zdraví škodlivé tuky. Najdete je především ve fastfoodových a smažených pokrmech, tučných potravinách, ale také ve sladkostech a dalších nezdravých pochutinách. Pokud jsou nezdravé tuky konzumovány ve velkém množství, mohou zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi, což velmi úzce souvisí se vznikem a rozvojem kardiovaskulárních onemocnění. Těmto nezdravým tukům se proto snažte vyhýbat.

  • Nenasycené mastné kyseliny jsou tuky, které jsou lidskému zdraví prospěšné. Nejen, že přispívají ke zdraví srdce, mozku a zraku, ale ovlivňují také celou řadu tělesných funkcí. Rozlišují se omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny.
     

Co jsou omega-3 mastné kyseliny?

Omega-3 mastné kyseliny jsou polynenasycené tuky, které ovlivňují fungování lidského organismu. Bohužel lidské tělo je není schopno vyrobit samo v dostatečném množství, a proto je musíme přijímat prostřednictvím pestré a vyvážené stravy. Pokud se vám ne vždy daří dodržovat pestrou a vyváženou stravu, lze také Omega-3 mastné kyseliny doplňovat pomocí doplňků stravy. Nejvýznamnější omega-3 mastné kyseliny, známých pod zkratkou EPA a DHA, jsou prospěšný pro zajištění správného fungování lidského těla. EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) jsou přirozeně součástí buněčných membrán v nervových buňkách a mozku. Přispívají k normální činnosti srdce, udržují normální hladinu triglyceridů v krvi a normální krevní tlak, DHA podporuje zrak a mozkové funkce
 

Jak se projevuje nedostatek omega-3 v organismu?

Fakt, že vašemu tělu chybí omega-3 mastné kyseliny, bohužel nejspíš vůbec nepoznáte. Málokdy se jejich deficit projevuje specifickými příznaky. V některých případech se jejich nedostatek může projevovat v podobě různých kožních obtíží (suchá pokožka, ekzém aj.). Ve vážných, a zároveň ojedinělých, případech může být varovným signálem např. porucha zraku, imunity, či nervových funkcí.
 

Jaké množství tělo omega-3 mastných kyselin potřebuje?

Denně byste měli přijmout optimálně cca 1000 mg omega-3, děti v závislosti na věku 500 až 1000 mg. Příjem ale závisí také na zdravotním stavu a psychickém a fyzickém zatížení. Doporučená dávka EPA a DHA se pohybuje mezi 250 a 500 mg. Pokud omega-3 užíváte ve formě doplňků stravy, množství EPA a DHA je uvedeno na etiketě. Na zvýšený příjem omega-3 mastných kyselin by měly myslet těhotné a kojící ženy. Vhodné množství je v jejich případě cca o 200 mg denně vyšší. Příjem DHA matkou přispívá k normálnímu vývoji mozku a zraku plodu a kojených dětí. Vyšší dávky omega-3 jsou vhodné i u sportovců a osob vystavených nadměrné psychické a fyzické zátěži. Aby bylo během užívání dosaženo optimálního účinku, užívejte omega-3 ve formě doplňků stravy společně s jídlem.
 

Předávkování omega-3 a kombinace s léky

U všech doplňků stravy dodržujte doporučené dávkování. Nadměrný příjem omega-3 by se mohl projevit nevolností a obtížemi se zažíváním. Pokud užíváte léky na srážení krve, konzultujte užívání doplňků stravy s lékařem či lékárníkem. Kombinace některých léků a doplňků stravy může zvyšovat riziko krvácení.
 

Nejlepší zdroje omega-3?

Nejspíš tušíte odpověď. Ano, nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou tučné mořské ryby. Vhodný je např. tuňák, losos, sardinky, makrely aj. Pokud ryby nepatří mezi vaše oblíbené pokrmy, doplňte omega-3 např. prostřednictvím řepkového a sójového oleje, chia semínek a vlašských ořechů. Obsah omega-3 však v uvedených potravinách není tak vysoký, jako je právě v mořských rybách. Pokud chcete mít jistotu, že vaše tělo opravdu přijímá tolik omega-3, kolik potřebuje, jsou vhodné kvalitní doplňky stravy. Naším tipem je Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg obsahující EPA a DHA ve vysoké dávce, obohaceno o přírodní vitamin E pro zabránění oxidace a zachování čerstvosti oleje. Jde o snadno polykatelné tobolky bez nepříjemné pachutě rybiny. Nyní můžete nově koupit Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg také v limitované edici s tabletami navíc. Výhodná balení jsou navíc skvělým dárkem k jakékoliv příležitosti! 



Zdroj: Scientific Opinion on the Tolerable Upper Intake Level of eicosapentaenoic acid (EPA), docosahexaenoic acid (DHA) and docosapentaenoic acid (DPA) (wiley.com).
 



 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Bakterie v těle: jaká je jejich úloha?
19.09.2023

Bakterie v těle: jaká je jejich úloha?

Už Hippokrates říkal, že základ zdravého fungování organismu začíná ve střevě. Dnes už je vědecky ověřeno, že právě střevní mikrobiota může ovlivňovat funkce všech systémů našeho těla.  Jak o střevní mikrobiotu pečovat a podpořit její rovnováhu a celkové zdraví? Téma, které je pro mnohé aktuální zejména s příchodem podzimu, v období vystavení organismu zvýšené zátěži.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1748
Nedovolte, aby vás ničil stres!
14.08.2023

Nedovolte, aby vás ničil stres!

Ne vždy jde život přesně podle našich představ a každodenní starosti a stres se mohou negativně podepisovat na našem zdraví. Ačkoliv v malé míře stres nemusí představovat zdravotní riziko, překročí-li únosnou mez, může s sebou přinášet mnoho zdravotních obtíží. Podrážděnost, nervozita, nesoustředěnost, poruchy paměti, nespavost, ale také oslabená imunita, mohou být jen některými problémy, které jsou se stresem spojeny. Začněte proto se stresem pracovat dříve, než se projeví na vašem zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 360
Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!
15.05.2023

Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!

Pobyt v dětském kolektivu, ať už na letním táboře, ve škole, či školce, může představovat zvýšenou psychickou i fyzickou zátěž, což může být spojeno s oslabenou imunitou. Jak podpořit dětskou imunitu a vyvarovat se časté nemocnosti?

Přečtěte si více
Zobrazení: 195
Kolagen pro kondici kloubů, vlasů i pleti!
26.04.2023

Kolagen pro kondici kloubů, vlasů i pleti!

Kolagen je pro mnohé stále tak trochu tajemstvím. Je spojován s jeho přítomností v kloubech, ale také v souvislosti s pletí, vlasy, nehty a zuby. Pojďme se na tuhle nerozpustnou bílkovinu podívat zblízka, protože by byla velká škoda na kolagen zapomínat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 718