Omega-3 mastné kyseliny pro zdravé srdce, mozek i zrak
Publikováno: 10.10.2023
Zobrazení: 273
Určitě už jste se setkali s názorem, že tuky jsou zdraví škodlivé. Ale nejsou tuky jako tuky! Zatímco některé tuky mají na lidské zdraví negativní dopad, jiné jsou pro organismus nepostradatelné. Jsou nejen zdrojem energie, ale jsou důležité i pro zdravé srdce, mozek i zrak. A právě těmito zdravými tuky jsou omega-3 mastné kyseliny, se kterými vás blíže seznámíme.
Zdravé vs. nezdravé tuky
Na obalech mnoha produktů můžete číst pojmy jako nenasycené tuky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny … Víte však, co tyto výrazy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? Tuky, které přijímáme prostřednictvím stravy, ať už rostlinné nebo živočišné, jsou složeny z mastných kyselin. Důležitá je jejich „nasycenost“, která určuje, zda jsou zdraví prospěšné, či nikoliv. Mastné kyseliny se rozdělují na:
-
Nasycené mastné kyseliny, což jsou zdraví škodlivé tuky. Najdete je především ve fastfoodových a smažených pokrmech, tučných potravinách, ale také ve sladkostech a dalších nezdravých pochutinách. Pokud jsou nezdravé tuky konzumovány ve velkém množství, mohou zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi, což velmi úzce souvisí se vznikem a rozvojem kardiovaskulárních onemocnění. Těmto nezdravým tukům se proto snažte vyhýbat.
-
Nenasycené mastné kyseliny jsou tuky, které jsou lidskému zdraví prospěšné. Nejen, že přispívají ke zdraví srdce, mozku a zraku, ale ovlivňují také celou řadu tělesných funkcí. Rozlišují se omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny.
Co jsou omega-3 mastné kyseliny?
Omega-3 mastné kyseliny jsou polynenasycené tuky, které ovlivňují fungování lidského organismu. Bohužel lidské tělo je není schopno vyrobit samo v dostatečném množství, a proto je musíme přijímat prostřednictvím pestré a vyvážené stravy. Pokud se vám ne vždy daří dodržovat pestrou a vyváženou stravu, lze také Omega-3 mastné kyseliny doplňovat pomocí doplňků stravy. Nejvýznamnější omega-3 mastné kyseliny, známých pod zkratkou EPA a DHA, jsou prospěšný pro zajištění správného fungování lidského těla. EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) jsou přirozeně součástí buněčných membrán v nervových buňkách a mozku. Přispívají k normální činnosti srdce, udržují normální hladinu triglyceridů v krvi a normální krevní tlak, DHA podporuje zrak a mozkové funkce.
Jak se projevuje nedostatek omega-3 v organismu?
Fakt, že vašemu tělu chybí omega-3 mastné kyseliny, bohužel nejspíš vůbec nepoznáte. Málokdy se jejich deficit projevuje specifickými příznaky. V některých případech se jejich nedostatek může projevovat v podobě různých kožních obtíží (suchá pokožka, ekzém aj.). Ve vážných, a zároveň ojedinělých, případech může být varovným signálem např. porucha zraku, imunity, či nervových funkcí.
Jaké množství tělo omega-3 mastných kyselin potřebuje?
Denně byste měli přijmout optimálně cca 1000 mg omega-3, děti v závislosti na věku 500 až 1000 mg. Příjem ale závisí také na zdravotním stavu a psychickém a fyzickém zatížení. Doporučená dávka EPA a DHA se pohybuje mezi 250 a 500 mg. Pokud omega-3 užíváte ve formě doplňků stravy, množství EPA a DHA je uvedeno na etiketě. Na zvýšený příjem omega-3 mastných kyselin by měly myslet těhotné a kojící ženy. Vhodné množství je v jejich případě cca o 200 mg denně vyšší. Příjem DHA matkou přispívá k normálnímu vývoji mozku a zraku plodu a kojených dětí. Vyšší dávky omega-3 jsou vhodné i u sportovců a osob vystavených nadměrné psychické a fyzické zátěži. Aby bylo během užívání dosaženo optimálního účinku, užívejte omega-3 ve formě doplňků stravy společně s jídlem.
Předávkování omega-3 a kombinace s léky
U všech doplňků stravy dodržujte doporučené dávkování. Nadměrný příjem omega-3 by se mohl projevit nevolností a obtížemi se zažíváním. Pokud užíváte léky na srážení krve, konzultujte užívání doplňků stravy s lékařem či lékárníkem. Kombinace některých léků a doplňků stravy může zvyšovat riziko krvácení.
Nejlepší zdroje omega-3?
Nejspíš tušíte odpověď. Ano, nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou tučné mořské ryby. Vhodný je např. tuňák, losos, sardinky, makrely aj. Pokud ryby nepatří mezi vaše oblíbené pokrmy, doplňte omega-3 např. prostřednictvím řepkového a sójového oleje, chia semínek a vlašských ořechů. Obsah omega-3 však v uvedených potravinách není tak vysoký, jako je právě v mořských rybách. Pokud chcete mít jistotu, že vaše tělo opravdu přijímá tolik omega-3, kolik potřebuje, jsou vhodné kvalitní doplňky stravy. Naším tipem je Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg obsahující EPA a DHA ve vysoké dávce, obohaceno o přírodní vitamin E pro zabránění oxidace a zachování čerstvosti oleje. Jde o snadno polykatelné tobolky bez nepříjemné pachutě rybiny. Nyní můžete nově koupit Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg také v limitované edici s tabletami navíc. Výhodná balení jsou navíc skvělým dárkem k jakékoliv příležitosti!
Zdroj: Scientific Opinion on the Tolerable Upper Intake Level of eicosapentaenoic acid (EPA), docosahexaenoic acid (DHA) and docosapentaenoic acid (DPA) (wiley.com).