Hořčík snižuje riziko náhlého srdečního selhání u žen

Hořčík snižuje riziko náhlého srdečního selhání u ženZvýšený příjem potravin bohatých na hořčík je spojen se snížením rizika náhlé srdeční smrti.

8.12.2010

Vyšší příjem hořčíku byl spojen s 37 procentním snížením rizika náhlé srdeční smrti ve srovnání s nejnižším průměrným příjmem hořčíku.

Zdrojem hořčíku jsou zelená listová zelenina, maso, obilí, ořechy a mléko. Dřívější průzkumy ukazují, že velká část dospělých nesplňuje doporučené denní dávky hořčíku.

Potenciální kardiovaskulární výhody hořčíku byly zdůvodněny v recenzi v časopise Journal of American Academy of Nurse Practitioners, kde se zjistilo, že větší příjem hořčíku může snížit riziko ischemické choroby srdeční u mužů, ale chyběly důkazy o vlivu u žen.

Studie, kde se hodnotily data od 88 375 žen, přidala nové důkazy, které potvrdily ochrannou úlohu hořčíku u žen. Po úpravě dat pro řadu faktorů, které by mohly mít vliv na výsledek (kouření, věk a přítomnost kardiovaskulárního onemocnění) výzkumníci zjistili, že nejvyšší příjmy a nejvyšší hladina hořčíku v krvi byly spojeny s významným snížením rizika náhlé srdeční smrti žen.

Zdroj: American Journal of Clinical Nutrition
Publikováno online ahead of print, doi: 10.3945/
ajcn.110.002253
“Plasma and dietary magnesium and risk of sudden cardiac death in women”
Autoři: S.E. Chiuve, E.C. Korngold, J.L. Januzzi Jr, M.L. Gantzer, C.M. Albert

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.