Jak si ulevit při zánětu středního ucha

Jak si ulevit při zánětu středního ucha

Publikováno: 23.05.2018

Zobrazení: 35928

Tahle nepříjemná a bolestivá patálie odborně nazývaná otitida bývá jedním z nejčastějších důvodů návštěv dětského lékaře.

To však neznamená, že nemůže potrápit i dospělé. Propuká zejména v obdobích, kdy ve vzduchu řádí viry, které oslabují naši imunitu. Ke vzniku zánětů také často dochází během probíhající chřipky a dalších virových onemocnění horních cest dýchacích. Postižené ucho by měl vždy prohlédnout lékař (zánětlivá ušní onemocnění mohou ohrozit sluch), jako první pomoc při bolesti však mohou posloužit i různé přírodní metody.

Odhalit zánět středního ucha u dětí může být na počátku celkem obtížné, zvlášť jestli zatím nemluví. Existují však určité varovné signály, které by vás měly upozornit na to, že se něco děje: malí pacienti bývají nervózní, rozmrzelí, podráždění a uplakaní. Odmítají jíst a pít (potíže se obvykle zhoršují při kašli, kýchání a polykání), neklidně se převalují v postýlce, případně si neustále sahají na ouško. Zánět mohou, ale nemusí, provázet teploty. Okolí ucha je citlivé a může být mírně oteklé a horké. Bolesti, způsobené hromaděním hnisu v oblasti středního ucha a napínáním bubínku, se zpravidla zhoršují v noci a vleže. Infekce je buď jednostranná, nebo oboustranná, to znamená, že postihuje buď jedno, případně obě uši.

Bolest zmírní sůl nebo cibule
K utišení bolesti můžete využít některé osvědčené domácí postupy, především různé teplé obklady. Vyzkoušejte třeba cibulový, o cibuli je známo, že obsahuje protizánětlivé složky, které snižují otok, a tím ulevují od bolestivých projevů. Postup je následující: nasekejte nadrobno 2 větší cibule, pomačkejte je a zabalte do teplé utěrky. Tu potom přiložte na bolavé ucho a nechte 20 minut působit. Opakujte 2krát denně dle potřeby. Pokaždé však použijte čerstvou cibuli. Ten samý postup platí i pro přípravu solného obkladu, do utěrky pouze místo cibule zabalíte hrst soli. Do třetice můžete vyzkoušet hořčičný obklad: 1 hrnek čerstvě nadrcených hořčičných semínek smíchejte s vroucí vodou na kaši a tu pak rozetřete na utěrku. Přiložte na nemocné ucho a nechte opět 20 minut působit. Teplé obklady obvykle vyvolají výtok hnisu z ucha a snížení tlaku, který způsobuje bolest. Při velmi silné bolesti jsou však vhodnější studené obklady.

Na co se zaměřit při prevenci?
Základem je především silná imunita, kterou nejlépe podpoříte zdravou životosprávou: pohyb na čerstvém vzduchu, přiměřené otužování, dostatek spánku a odpočinku, pestrá a vyvážená strava s dostatkem vitaminů a minerálů (především vitamin C, A, selen a zinek). U miminek odborníci doporučují kojení minimálně do šestého měsíce. Dbejte i na to, aby děti během chladnějších měsíců nosily čepici a šálu a nezdržovaly se v přetopených místnostech, kde je příliš suchý vzduch. Rozhodně se také vyhýbejte zakouřenému prostředí – pasivní kouření zvyšuje riziko vzniku zánětu středního ucha. A naučte dítě co nejdříve smrkat. Pokud má rýmu, přimějte ho, aby smrkalo co nejčastěji (kojencům rýmu z nosu odsávejte). Někdy to chce hodně trpělivosti a pevné nervy, ale snažte se být důslední, můžete tím předejít mnoha nepříjemným problémům.

Zánět
21.12.2015

Zánět

Zánět je obranná reakce organismu na různé druhy poškození. Často souvisí s oslabenou imunitou. Přečtěte si o nejčastějších typech zánětů a jak jim lze předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 164
Prevence zánětu močových cest
07.12.2015

Prevence zánětu močových cest

Zánět močových cest je potíž, která trápí mnohem častěji ženy než muže. Nejde o nijak závažné onemocnění, nepříjemné na něm však je, že se často vrací. Jak se zánětům vyvarovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 863
Omega 3 chrání proti ztrátě sluchu
17.06.2010

Omega 3 chrání proti ztrátě sluchu

Zvýšený příjem omega 3 mastných kyselin a ryb, které tyto kyseliny obsahují, může snižovat riziko ztráty sluchu spojené s věkem.

Přečtěte si více
Zobrazení: 95