Pupalka dvouletá, poklad nejen pro ženské zdraví
Publikováno: 07.03.2023
Zobrazení: 14688
Pupalka dvouletá je známá jako bylina s mnoha příznivými účinky na lidské zdraví. Známý je pupalkový olej, který se používá pro léčebné i kosmetické účely. V oblibě pupalku mají ale především ženy. Málokterá bylina je tak prospěšná ženám jako pupalka, která podporuje optimální komfort během menstruace. Kromě toho pupalka vyniká také svými účinky v péči o krásu.
Pupalka neboli „noční svíce“
Pupalku dvouletou mnozí znají pod lidovým názvem „noční svíce“. Její velké žluté květy kvetou vždy jen jednu noc a ráno uvadají. Květy jsou vonné zejména v noci, kdy je opylují noční motýli. Pupalka je známá již od 17. století jako okrasná rostlina. Použití pupalky v kuchyni a v léčitelství bylo objeveno až o více než sto let později. Domorodé kmeny v Severní Americe používaly pupalku jako potravu a léčivku po stovky let. Pupalka může dorůst až do dvou metrů a splést si ji můžete snad jen s diviznou, která je na rozdíl od pupalky plstnatá.
Zázračná semena pupalky
Pupalka dvouletá je dnes známá jako zahradní rostlina s léčivými účinky. Téměř všechny její části (kořeny, listy, květy, pupeny květů a semena) jsou jedlé a lékařsky nebo kosmeticky využitelné. Ve farmacii jsou využívána hlavně semena, obsahující aktivní silice, pozitivně ovlivňující léčbu mnoha onemocnění. Ze zralých semen pupalky je nejúčinnější pupalkový olej, obsahující polynenasycené mastné kyseliny (esenciální), které organismus nedokáže vytvořit sám. Jde především o kyselina gamma-linolenovou, která se v těle mění na prostaglandiny, mající vliv na mnoho tělesných.
Pupalka, léčivka téměř na všechno
Pupalka přispívá k udržení zdravé pokožky, pomáhá udržovat její pružnost, jemnost a celkové zdraví. Podporuje kardiovaskulární systém, imunitní systém a optimální komfort před a během menstruace. Přispívá k podpoře snižování tělesné hmotnosti, při redukci tuků a přispívá k udržování zdravých kloubů. Olej z pupalky pomáhá udržovat normální krevní tlak.
Jak užívat pupalku
Pupalkový olej lze užívat
zevně i vnitřně. Lze jím potírat rány, mazat bolestivá místa a používat ho jako masážní olej. Přimíchat ho můžete do pleťového krému či masky. Vnitřně je
pupalkový olej užíván buď ve formě oleje či tobolek.
Pupalku dvouletou najdete také v naší nabídce. Doplněk stravyt
Pupalka dvouletá 500 mg PLUS je navíc obohacena o
vitamín E.
Pupalkový olej je nahořklé chuti a dávkování se odvíjí od jeho koncentrace. Proto vždy dodržujte pokyny na obale. Užívání
pupalkového oleje v doporučených dávkách je bezpečné.
Použití pupalky v kuchyni
Olej z pupalky lze použít i v kuchyni k přípravě jídel. Pupalkový kořen sbíraný na podzim či další rok na jaře je známou pochoutkou. Kořen lze syrový nastrouhat do míchaných salátů či použít stejně jako jinou kořenovou zeleninu (do polévek a omáček). Pupalkový kořen je oblíbený také jako dušený, přidaný do čínského woku, nebo uvařený ve vývaru a podávaný přelitý máslem, bešamelem nebo sýrovou omáčkou. Semena jsou používána podobně jako mák. Květy jsou zpracovávány do odvaru (vařit cca 1 minut), ke zdobení salátů, chlebíčků, jednohubek aj. Mladé listy pupalky sbírané před rozkvětem jsou ideální do salátů. Mají lehce nahořklou chuť, podobnou rukole.
Pěstování pupalky zvládne každý
Pěstování pupalky je velmi snadné. Pupalka dvouletá je velmi nenáročná rostlina, a tak roste tam, kam semena přinese vítr. V přírodě se vyskytuje podél železničních tratí, silnic, na kamenitých březích, ale i v pískovnách, lomech a jinde. Na podzim si z volně rostoucí rostliny seberte semena, která vysejete přímo na stanoviště. Semena lze také běžně koupit v zahradnictví. Pupalka má ráda přímé slunce a lehké, dobře propustné půdy.
Sběr pupalky
Kořen pupalky sbíráme prvním rokem na podzim, případně druhý rok na jaře před zahájením vegetačního období. Je poměrně mohutný, proto použijte rýč. Semena sbírejte v době plné zralosti, listy a mladé výhonky před rozkvětem rostliny, květ v době květu. Všechny tyto tři části užívejte hned, v čerstvém stavu.
Zdraví a krásu pleti podpořte doplňky stravy z naší nabídky: