Jak se zbavit suché a popraskané pokožky

Jak se zbavit suché a popraskané pokožky

Publikováno: 26.11.2019

Zobrazení: 9331

Suchá pokožka nemusí být jen kosmetický problém, ale může signalizovat i některá onemocnění. Suchá kůže se projevuje nepříjemnými pocity napětí, může šupinatět, svědit, bolet a objevovat se mohou také prasklinky. Vliv na kvalitu pokožky mají jak vnější vlivy, tak i ty vnitřní, které se odráží právě na stavu naší pokožky.

O pokožku je třeba pečovat

Správná péče o pokožku má výhody nejen kosmetické, ale především zdravotní. Suchá kůže má tendenci k vytváření šupinek, svědění a drobným prasklinkám. Díky tomu dochází k narušení ochranné bariéry a pokožka je náchylnější k infekcím, průniku alergenů a poškozením. Ochrannou bariéru kůže narušují vnější vlivy, jako nepříznivé počasí, změny teplot, vítr, suchý vzduch, chemické a fyzikální faktory, časté mytí pokožky, ale i různé genetické dispozice. Pokožku ošetřujeme kvalitní kosmetikou, která ji nejen zvlhčí, ale zároveň zlepší kvalitu tukové (lipidové) vrstvy.
 

Nejčastější příčiny suché, popraskané a podrážděné kůže

Nejčastějšími příčinami vysušené pokožky je špatné prokrvení, nadměrné používání nekvalitních mýdel a kontakt s čisticími prostředky. V létě může být příčinou nadměrné slunění a opalovaní bez ochranných přípravků. Příčinou suché kůže může být také ekzém, kopřivka, alergická reakce pokožky, infekce, plísně a působení různých virů a bakterií. Roli zde hraje také dědičnost a dispozice k nadměrnému vysoušení pokožky.
 

Suchá, popraskaná pokožka jako projev onemocnění

Suchá a podrážděná pokožka může být projevem onemocnění, např. lupénky. Kůže je suchá, se zarudlými místy s odlupujícími se šupinami. Postižená místa silně svědí, dochází ke žloutnutí nehtů a kloubním deformacím. Suchá kůže postihuje také ženy v období klimakteria. V tomto období mohou být doprovodnými jevy vypadávání vlasů, lámání nehtů, bušení srdce, návaly horka, noční pocení, nespavost, nervozita, podrážděnost a ztráta libida. Suchá kůže, padání vlasů, spavost, poruchy menstruace a celková zpomalenost může být způsobena také sníženou funkcí štítné žlázy. Při podezření na zdravotní problém je důležitá konzultace s lékařem, který doporučí vhodnou léčbu.
 

Potraviny pro zdravou pokožku

Vitamíny a živiny jsou zásadní nejen pro celkové zdraví organismu, ale i pro zdravou pleť. V řadě běžně dostupných potravin najdeme všechny potřebné látky pro naši pleť.
Mrkev obsahuje betakaroten který se v těle přeměnuje na vitamín A. Nedostatek vitamínu A, který je významný pro zdraví kůže může vést k suché pleti, suchým vlasům a lámavým nehtům.
Slunečnicové semínko obsahuje vitamín E, který funguje jako ochrana před volnými radikály které způsobují stárnutí pokožky.
Ovesné vločky a obiloviny jsou bohaté na měď a vitamin B6. Měď je důležitý stopový prvek pro tvorbu pigmentu melaninu, který chrání pokožku před sluncem.
Sladké brambory mají vysoký obsah vitaminů E a C, chránící buňky kůže před volnými radikály.
Olivový olej chrání pokožku před předčasným stárnutím.
Jablka jsou zdrojem antioxidantů, které chrání proti radikálům vyvolaným UV zářením. Najdeme je i v bobulovitém ovoci, hořké čokoládě, obilninách a zelených fazolích.
 

Přírodní tipy na suchou pokožku

Suché pokožce chybí přirozená tuková vrstva, a proto je mastnotu dodat zvenku. Nestačí lehký hydratační krém, ale vhodný je výživnější a hutnější krém. Ideální je přírodní kosmetika, která pleť dostatečně promastí, ale nedráždí ji a nevysouší. Mezi tyto přípravky patří přírodní másla, rostlinné a esenciální oleje jako například:
 
  • bambucké a kakaové máslo,
  • avokádový, mandlový, kokosový a jojobový olej,
  • esenciální olej z růže a levandule.
     

Strava jako důležitý faktor v péči o pleť

Pestrá a zdravá strava nám dodává ty správné vitamíny a minerály pro zdraví pokožky. Součástí zdravé stravy je také dostatečný pitný režim. Doplňky stravy pro zdravou pleť zařaďte do stravy, pokud chcete mít jistotu, že vaše pleť dostává to, co potřebuje. Doporučovány jsou doplňky stravy obsahující zinek, protože pozitivně působí na pokožku, vlasy i nehty. Kromě toho přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem způsobených volnými radikály. Vyzkoušet můžete např. Zinek 15 mg nebo Zinek 25 mg FORTE v prémiové kvalitě nejen pro zdraví pokožky, ale i na podporu imunitního systému.

Pozitivní vliv na kvalitu pleti, vlasů a nehtů mají také doplňky stravy obsahující olej z pupalky dvouleté a tzv. kyselinu gamalinoleovou. Protože působí také na hormonální rovnováhu ovlivňuje zdraví kůže komplexně. Najdete je samostatně jako kapsle Pupalky dvouleté nebo v kombinacích s dalšími nutrienty ve výrobku Viaderm.
Život s lupénkou
14.11.2019

Život s lupénkou

Lupénka (psoriáza) je chronické zánětlivé onemocnění organismu, které se projevuje na kůži. Lupénka je autoimunitní onemocnění, při kterém se imunitní systém obrátí proti vlastnímu organismu. Svůj český název nese lupénka podle šupinek, které se z kožních ložisek odlupují. I když lupénku nelze zcela vyléčit, lze zmírnit její projevy, aby kvalita života pacientů byla co nejméně ohrožena.

Přečtěte si více
Zobrazení: 930
Sedm tipů, jak se zbavit suchých rukou
07.11.2019

Sedm tipů, jak se zbavit suchých rukou

Ruce jsou naší vizitkou a často jsou tím, čeho si na druhých nejvíc všímáme. Ruce na nás mnohé prozradí. Kromě našeho zdraví vypovídají o našem věku, psychickém stavu a vztahu k sobě samým. I když většinu péče věnujeme obličeji, na ruce bychom zapomínat neměli. Především suchá a popraskaná kůže není nic, čím bychom se chtěli chlubit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20754
Nejčastější příčiny svědění kůže
21.08.2019

Nejčastější příčiny svědění kůže

Svědění kůže je velmi nepříjemné, což jistě zažil každý. Zatímco krátkodobé svědění kůže nás většinou nemusí znepokojovat, dlouhodobé obtíže by nás již měly vést k lékaři. V každém případě je ale důležité zamezit škrábání postiženého místa. Škrábání sice zajistí chvilkovou úlevu, ale hrozí riziko zavlečení infekce a zhoršení stavu. Kdy si můžeme pomoci sami a kdy obtíže konzultovat s lékařem?

Přečtěte si více
Zobrazení: 133455