Proč nám píská v uších?
Publikováno: 31.03.2020
Zobrazení: 49936
Pískání, hučení, syčení a podobné sluchové vjemy, to je tinnitus. Zvukový fenomén, který slyší jen pacient a vnímá ho jako velmi nepříjemný. Tinnitus je buď náhle vzniklou komplikací, nebo chronickou obtíží. I když nemocní často předpokládají, že tinnitus souvisí se sluchem, není tomu tak. Píská-li vám v uších, navštivte lékaře, protože může jít o signál jiného vážnějšího onemocnění.
Tinnitus
Syndrom Tinnitus Auris nese své označení z latinského slova „tinnire“, tzn. znít nebo zvonit. Tinnitus se projevuje jako pískání, šelest, zvonění a hučení v uchu, případně v obou uších. Zvuky ale slyší jen pacient. Tinnitus může mít mnoho příčin. I když lidé často předpokládají, že tinnitus souvisí s ušním onemocněním, většinou tomu tak není. Příčinou mohou být ušní záněty, porucha sluchu ve stáří, zablokovaná krční páteř, úrazy v oblasti hlavy nebo krku, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, stres, deprese, aj. Často se vyskytují případy bez nálezu příčiny tinnitu. Váš ORL lékař je může vyloučit rutinním vyšetřením. Je důležité mít na paměti, že tinnitus není indikátorem nebezpečného onemocnění!
Výskyt tinnitu v populaci
S tinnitem se minimálně jednou za život setkala polovina populace a asi 10 % lidí trpí chronickým tinnitem. Vyšší výskyt tinnitu je mezi seniory, ale léčí se s ním i mladší ročníky. V Česku je počet nemocných odhadován na cca 600 až 700 000.
Akutní versus chronický tinnitus
Lékaři rozlišují akutní a chronický tinnitus. Akutní tinnitus vzniká náhle a vznikne-li současně se ztrátou sluchu, je nutné lékařské vyšetření pro vyloučení vážného onemocnění. Léčba akutního tinnitu s akutní ztrátou sluchu spočívá ve zlepšení krevní cirkulace a lepšího okysličení tkání. Nasazení léčby často odstraní nepříjemné příznaky akutního tinnitu. Pokud ale tinnitus nevymizel a trvá déle než 6 měsíců, je označován jako tinnitus chronický. Lék, který by dokázal tinnitus zcela odstranit, v současné době bohužel neexistuje.
Léčba akutního tinnitu
Pískání, šumění, hučení v uších a další nepříjemné sluchové vjemy jsou vždy důvodem k návštěvě ušního lékaře (ORL). Informujte lékaře, co vzniku nepříjemných zvuků předcházelo, včetně všech detailů. Zahájíte-li léčbu akutního tinnitu včas, lze předejít přechodu do chronicity.
Co dělat, když zvoní v uších
Zvoní-li vám v uších, nepanikařte. Namísto hledání diagnózy na internetu, navštivte ušního lékaře. Lékař může doporučit návštěvu neurologa a doporučí vhodnou léčbu, případně další vyšetření (léky na prokrvení vnitřního ucha, infuzní terapii, barokomoru, RTG, CT či MR (mozek, krční páteř aj.), stomatologické vyšetření, fyzioterapii, interní vyšetření (krevní tlak apod.). Důležitým doporučením je také vyhnout se stresu, omezit kávu, alkohol, kořeněná a přesolená jídla…
Tinnitus a stres
Trápí-li vás tinnitus, snažte se vyhýbat stresu. Stres vyvolaný nepříjemnými zvuky lze mírnit uklidňující hudbou a terapeutickými nahrávkami, volně přístupnými na internetu.
Tinnitus a ginkgo biloba
Lékaři pacientům doporučují pravidelné užívání volně dostupných léků či doplňků stravy podporujících periferní krevní oběh, zejména v oblasti mozku, očí a uší. Zázračnou bylinou je v tomto směru
ginkgo biloba.
Ginkgo biloba je strom, který roste na Zemi po více než 200 milionů let a je po staletí užíván v tradiční čínské medicíně. Přispívá k podpoře kognitivních funkcí jako je paměť a koncentrace, má antioxidační účinky a podporuje krevní oběh. Extrakt
ginkgo biloby je základní složkou doplňku stravy
GinkoPrim MAX.
Proč GinkoPrim MAX
GinkoPrim MAX je unikátní kombinace vysoce kvalitního extraktu
ginkgo biloby.
Ginkgo biloba podporuje
žilní oběh a
periferní mikrocirkulaci krve (zejména mozek, oči a
uši), podporuje
aktivitu mozku a přispívá k
mentální výkonnosti a pomáhá udržovat
paměť,
koncentraci a
duševní pohodu s přibývajícím věkem.
Paměť, koncentraci a duševní pohodu podpořte dalšími doplňky stravy: