Proč nám píská v uších?

Proč nám píská v uších?

Publikováno: 31.03.2020

Zobrazení: 48897

Pískání, hučení, syčení a podobné sluchové vjemy, to je tinnitus. Zvukový fenomén, který slyší jen pacient a vnímá ho jako velmi nepříjemný. Tinnitus je buď náhle vzniklou komplikací, nebo chronickou obtíží. I když nemocní často předpokládají, že tinnitus souvisí se sluchem, není tomu tak. Píská-li vám v uších, navštivte lékaře, protože může jít o signál jiného vážnějšího onemocnění.

Tinnitus

Syndrom Tinnitus Auris nese své označení z latinského slova „tinnire“, tzn. znít nebo zvonit. Tinnitus se projevuje jako pískání, šelest, zvonění a hučení v uchu, případně v obou uších. Zvuky ale slyší jen pacient. Tinnitus může mít mnoho příčin. I když lidé často předpokládají, že tinnitus souvisí s ušním onemocněním, většinou tomu tak není. Příčinou mohou být ušní záněty, porucha sluchu ve stáří, zablokovaná krční páteř, úrazy v oblasti hlavy nebo krku, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, stres, deprese, aj. Často se vyskytují případy bez nálezu příčiny tinnitu. Váš ORL lékař je může vyloučit rutinním vyšetřením. Je důležité mít na paměti, že tinnitus není indikátorem nebezpečného onemocnění!
 

Výskyt tinnitu v populaci

tinnitem se minimálně jednou za život setkala polovina populace a asi 10 % lidí trpí chronickým tinnitem. Vyšší výskyt tinnitu je mezi seniory, ale léčí se s ním i mladší ročníky. V Česku je počet nemocných odhadován na cca 600 až 700 000.
 

Akutní versus chronický tinnitus

Lékaři rozlišují akutní a chronický tinnitus. Akutní tinnitus vzniká náhle a vznikne-li současně se ztrátou sluchu, je nutné lékařské vyšetření pro vyloučení vážného onemocnění. Léčba akutního tinnitu s akutní ztrátou sluchu spočívá ve zlepšení krevní cirkulace a lepšího okysličení tkání. Nasazení léčby často odstraní nepříjemné příznaky akutního tinnitu. Pokud ale tinnitus nevymizel a trvá déle než 6 měsíců, je označován jako tinnitus chronický. Lék, který by dokázal tinnitus zcela odstranit, v současné době bohužel neexistuje.
 

Léčba akutního tinnitu

Pískání, šumění, hučeníuších a další nepříjemné sluchové vjemy jsou vždy důvodem k návštěvě ušního lékaře (ORL). Informujte lékaře, co vzniku nepříjemných zvuků předcházelo, včetně všech detailů. Zahájíte-li léčbu akutního tinnitu včas, lze předejít přechodu do chronicity.
 

Co dělat, když zvoní v uších

Zvoní-li vám v uších, nepanikařte. Namísto hledání diagnózy na internetu, navštivte ušního lékaře. Lékař může doporučit návštěvu neurologa a doporučí vhodnou léčbu, případně další vyšetření (léky na prokrvení vnitřního ucha, infuzní terapii, barokomoru, RTG, CT či MR (mozek, krční páteř aj.), stomatologické vyšetření, fyzioterapii, interní vyšetření (krevní tlak apod.). Důležitým doporučením je také vyhnout se stresu, omezit kávu, alkohol, kořeněná a přesolená jídla…
 

Tinnitus a stres

Trápí-li vás tinnitus, snažte se vyhýbat stresu. Stres vyvolaný nepříjemnými zvuky lze mírnit uklidňující hudbou a terapeutickými nahrávkami, volně přístupnými na internetu.
 

Tinnitus a ginkgo biloba

Lékaři pacientům doporučují pravidelné užívání volně dostupných léků či doplňků stravy podporujících periferní krevní oběh, zejména v oblasti mozku, očí a uší. Zázračnou bylinou je v tomto směru ginkgo biloba. Ginkgo biloba je strom, který roste na Zemi po více než 200 milionů let a je po staletí užíván v tradiční čínské medicíně. Přispívá k podpoře kognitivních funkcí jako je paměť a koncentrace, má antioxidační účinky a podporuje krevní oběh. Extrakt ginkgo biloby je základní složkou doplňku stravy GinkoPrim MAX.
 

Proč GinkoPrim MAX

GinkoPrim MAX je unikátní kombinace vysoce kvalitního extraktu ginkgo bilobyGinkgo biloba podporuje žilní oběh a periferní mikrocirkulaci krve (zejména mozek, oči a uši), podporuje aktivitu mozku a přispívá k mentální výkonnosti a pomáhá udržovat paměť, koncentraci a duševní pohodu s přibývajícím věkem.
 

Paměť, koncentraci a duševní pohodu podpořte dalšími doplňky stravy:

 
Jak na zalehlé uši?
21.08.2019

Jak na zalehlé uši?

Pocit zalehlého ucha zná každý. V uchu pociťujeme tlak, praskání, bolest či hůře slyšíme. Zalehlé ucho se často objevuje jako následek rýmy. Existuje spousta babských rad, jak si se zalehlým uchem poradit. Někdy postačí poskočit na jedné noze, ale jindy se nevyhneme vyšetření na ORL a antibiotikům. Záleží na příčině zalehnutí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 327961
Den jógy s Buddhovými citáty, které pohladí po duši
21.06.2022

Den jógy s Buddhovými citáty, které pohladí po duši

21. červen je Mezinárodní den jógy. Jóga je spojena s harmonií těla, duše a mysli.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3835
Omega 3 chrání proti ztrátě sluchu
17.06.2010

Omega 3 chrání proti ztrátě sluchu

Zvýšený příjem omega 3 mastných kyselin a ryb, které tyto kyseliny obsahují, může snižovat riziko ztráty sluchu spojené s věkem.

Přečtěte si více
Zobrazení: 371