Probiotika, doporučovaná suplementace v průběhu užívání antibiotik

Probiotika, doporučovaná suplementace v průběhu užívání antibiotik

Publikováno: 07.02.2022

Zobrazení: 826

Antibiotika jsou jedním z největších objevů moderní medicíny, díky kterým se bakteriálních infekcí nemusíme tolik obávat. Ačkoliv výhody antibiotické léčby jsou nesporné, jejich užívání může mít negativní vliv na střevní mikrobiom. Podpora naší střevní mikrobioty v průběhu antibiotické léčby může přispět ke zmírnění obtíží projevující se zejména v oblasti zažívání.

Průjem, může být nepříjemným projevem v průběhu antibiotické léčby

Antibiotika mohou narušovat rovnováhu střevního mikrobiomu, a proto je průjem jednou z nejčastějších nepříjemností, které užívání antibiotik provází. Průjem postihne až 40 % nemocných, a to zejména těch, kteří užívají širokospektrá antibiotika často používaná na léčbu respiračních infekcí. Během průjmu je důležité zejména dodržovat pitný režim, aby se zabránilo dehydrataci. Antibiotika zneškodní nejen zdraví škodlivé bakterie, ale mohou postihnout i ty, které jsou přirozenou součástí střevního mikrobiomu a právě průjem bývá následkem narušení střevní rovnováhy. Riziko vzniku průjmu se zvyšuje s délkou antibiotické léčby. Časté zažívací obtíže během užívání antibiotik jsou proto důvodem, proč je doporučováno doplňovat probiotika, které pomáhají podpořit rovnováhu střevního mikrobiomu.
 

Antibiotika vždy s probiotiky

Pokud vám byla v lékárně k antibiotikům doporučena probiotika, možná jste byli překvapeni. Probiotika se ale během posledních let staly zcela běžným doporučením vašich lékárníků při výdeji antibiotik, díky svému příznivému vlivu na střevní mikrobiom. Probiotika je vhodné užívat od počátku nasazení antibiotik a v užívání pokračovat alespoň týden po skončení jejich užívání. Podle mnoha studií může trvat opětovné nastolení střevní rovnováhy i rok po ukončení antibiotické léčby. Není proto divu, že probiotika v podobě doplňků stravy jsou pro mnohé běžnou součástí každodenního jídelníčku a jejich obliba stále roste.
 

Pozor na antibiotickou rezistenci

Ani s antibiotiky se to ale nesmí přehánět. Někteří antibiotikům přisuzují téměř zázračnou moc a vyžadují je téměř na cokoliv. Nadužíváním antibiotik tak může docházet k tzv. antibiotické rezistenci, díky které přestávají fungovat i velmi silná antibiotika. Antibiotická rezistence je velmi nebezpečný jev pro celou společnost, a proto by laici neměli sami antibiotickou léčbu sami urputně vyžadovat. V případě virózy a nachlazení proto věřte svému lékaři, který nejlépe ví, jaká léčba je pro vás ideální. Nadměrným užíváním antibiotik každé běžné nachlazení nevyléčíte, ale navíc vás čekají opravdové komplikace v případě opakované a neúčinné antibiotické léčby.
 

Vsaďte na osvědčená probiotika

Probiotika, která mají podporují váš střevní mikrobiom, je vhodné zařadit do každodenního jídelníčku. Pokud si nejste jisti, že optimální množství probiotik získáváte prostřednictvím stravy, volte jedničku na trhu Biopron®. Biopron® nabízí vysoce kvalitní probiotické produkty obsahující probiotické kmeny, které splňují přísné požadavky včetně prokázané životaschopnosti a odolnosti vůči kyselému prostředí v trávicím traktu. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby a cílové skupiny včetně novorozenců. Biopron®, to je sázka nejen na jistotu a osvědčenou kvalitu!
 

Široké spektrum produktů řady Biopron® najdete na e-shopu Klubu zdraví!


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!
20.02.2024

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Pokud patříte k těm, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple, protože se obáváte zánětu močových cest, možná vás překvapíme.  Za problémy s močovými cestami nestojí vždy jen tolik obávané prochladnutí, ale příčinou může být také nechráněný pohlavní styk a nesprávná hygiena. Poradíme vám, jak močové cesty udržet ve zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 970
Zima na talíři? Zkuste pokrmy, které zahřejí a dodají energii!
24.01.2024

Zima na talíři? Zkuste pokrmy, které zahřejí a dodají energii!

Pokud si v zimním období namísto zeleninového salátu dáváte raději hutnou zeleninovou polévku, děláte dobře. Teplé pokrmy z dýně, batátů, červené řepy, hlívy ústřičné a jablek zahřejí zevnitř a dodají energii. Které pokrmy by určitě neměly na zimním talíři chybět?

Přečtěte si více
Zobrazení: 298
Ženám v období přechodu je třeba rozumět…
29.11.2007

Ženám v období přechodu je třeba rozumět…

Jen málokterý muž u nás může prohlásit, že ženám opravdu rozumí. Doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze tak může učinit se svědomím naprosto klidným. Třicetiletá praxe v oboru gynekologie a porodnictví ho k tomu opravňuje a doslova předurčuje. Množství žen, které léčil, operoval, kterým pomáhal přivést na svět děti je jen těžko spočitatelné. Jsou jich tisíce. Velmi dobře rozumí i období, které je pro mnoho žen obávaným strašákem. Přechod – odborně klimakterium – je slovo, které u žen vyvolává mnohé obavy a v jejich myslích evokuje nesčetné otázky. Na ty nejpodstatnější pan docent zaměřil svoje odpovědi.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10350