Potřebujete dobít baterky?

Potřebujete dobít baterky?

Publikováno: 15.08.2019

Zobrazení: 415

Věděli jste, že 15. srpna je Mezinárodní den energy drinků? Pití energetických nápojů se zejména u mladších ročníků těší velké oblibě. Lékaři před nadměrnou konzumací ale varují. Energy drinky sice pomohou rychle dobít baterky, ale je třeba to s nimi nepřehánět. Nadměrné množství může totiž poškodit srdce a ledviny. Navíc získaná energie je pouze krátkodobou záležitostí.

15.8. Mezinárodní den energy drinků

Mezinárodní den energy drinků vznikl teprve nedávno. Společnosti vyrábějící a distribuující energy drinky pořádají v tento den akce, které mají jasný cíl, více vypitých plechovek s energy nápoji. Při jejich konzumaci je ale třeba být obezřetným, protože nejde o nic zdravého.

Energii s mírou

Jeden energy drink působí jako jedna káva se šesti kostkami cukru. Pokud byste vypili např. litr energy drinků, připravte se na třes celého těla, tachykardii, nadměrné pocení nebo dokonce poškození srdce a ledvin.

Obsah energy drinků

Co je vlastně obsahem nápojů, které jsou oblíbené pro svoji schopnost člověka tzv. „nakopnout“? Jeden energetický drink o obsahu 250 mililitrů obsahuje kolem 80 g kofeinu a 90 g taurinu (podobná stimulační látka jako kofein).  Pokud dbáte na energetický příjem, energy drinky nebudou nic pro vás, protože ve 250 ml nápoje najdete až 30 g cukru.  K tomu obsahuje ještě další stimulanty centrálního nervového a kardiovaskulárního systému jako vitamin C a vitaminy skupiny B. Podle lékařů může dlouhodobé užívání energy nápojů dokonce vyvolat závislost.

Energie na chvíli

Po vypití energy drinku dojde k okamžitému nabuzení organismu, protože dojde k rychlému nárůstu cukru v krvi. Poté ale následuje rychlý pokles, což vede naopak ke zvýšené únavě a zhoršení pozornosti a soustředění. Vzhledem k tomu, že energy drinky nepředstavují pro organismus nic prospěšného, doporučuje se konzumovat je pouze výjimečně, s dostatečným příjmem vody. Nikdy by ale denní dávka neměla překročit 2 vypité drinky a naprosto nevhodná je kombinace s alkoholem.

Energie v doplňcích stravy

Pokud přece jen potřebujete tělo povzbudit a dodat mu energii, vyzkoušejte doplňky stravy z přírodních zdrojů. Energii z extraktu semen guarany najdete v doplňku stravy Guarana 800 mg. Guarana pomáhá podpořit bdělost a soustředěnost a také podporuje fyzickou aktivitu a povzbuzuje tělo. Kromě toho také přispívá k metabolismu tuků a pomáhá tak při kontrole hmotnosti a podporuje imunitní systém. K dodání energie a snížení únavy můžete využít také oblíbené Magnesium a vitamín B6. Magnesium je nezbytné pro normální fungování nervových, psychických a svalových funkcí.
 

Povzdbuďte své tělo a dodejte mu energie

Tipy, díky kterým budete fit a plni energie i na konci zimy!
16.03.2023

Tipy, díky kterým budete fit a plni energie i na konci zimy!

Přechod mezi zimou a jarem může být pro organismus náročným obdobím. Chladné počasí, dny bez sluníčka, a navíc změna času může pro mnohé znamenat nejen zvýšenou fyzickou, ale také psychickou zátěž. Jak si čekání na jaro usnadnit?

Přečtěte si více
Zobrazení: 167
Nenechte jarní únavu, aby vás zdolala!
24.03.2022

Nenechte jarní únavu, aby vás zdolala!

Cítíte se unavení a vyčerpaní, jste stále skleslí a pěkné počasí vám nedělá radost? Pak na vás patrně dopadla jarní únava, která se po zimě vyhne jen málokomu. Tipy, jak s jarní únavou bojovat, abyste si užívali jaro plni energie a elánu, najdete právě v tomto článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1102
Únava u dětí a co ji způsobuje
09.06.2021

Únava u dětí a co ji způsobuje

Mnozí rodiče si zhluboka oddechnou, když svého andílka uloží večer do postýlky. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 19095